Վարչապետն ընդունել է Իրանի ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Աքբար Ահմադիանի գլխավորած պատվիրակությանը: Ստորեւ՝ վարչապետի աշխատակազմի հաղորդագրությունը։
Վարչապետը խորհրդանշական է համարել այն, որ պարոն Ահամադիանն արտերկրյա բարձրաստիճան առաջին պաշտոնյան է, ով նոր մեկնարկած տարում այցելում է մեր երկիր և հավելել, որ դա ընդգծում է Հայաստան-Իրան հարաբերությունների կարևորությունը և խորը բնույթը: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ երկու երկրների հարաբերություններում առկա է մեկ երաշխիք, որն անսասան է. Հայաստանն ու Իրանը միմյանց կապված են բնական շահերով: Վարչապետը շեշտել է ՀՀ Կառավարության շահագրգռվածությունը՝ հետևողականորեն զարգացնելու և ընդլայնելու երկկողմ փոխգործակցությունը բոլոր ուղղություններով:
Ալի Աքբար Ահմադիանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և վարչապետ Փաշինյանին փոխանցել ԻԻՀ նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի ջերմ ողջույնները: ԻԻՀ ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղարը շեշտել է, որ Հայաստանի և Իրանի միջև առկա քաղաքակրթական հարուստ անցյալը և երկու ժողովուրդների շրջանում ջերմ շփումները վստահություն են հաղորդում, որ փոխշահավետ համագործակցությունը կշարունակվի ամրապնդվել և խորանալ:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների դինամիկ զարգացմանը վերաբերող հարցեր և համոզմունք հայտնել, որ կողմերն ունեն համագործակցության նոր հնարավորություններ, այդ թվում՝ տեխնոլոգիաների, արդյունաբերության, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, ենթակառուցվածքների, ճանապարհաշինության և այլ բնագավառներում:
Կարևորվել է Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու կառուցման ուղղությամբ իրանական կողմի հետ փոխգործակցության զարգացումը: Կողմերը վստահություն են հայտնել, որ ավտոմայրուղու կառուցումը նոր ազդակ կհաղորդի նաև երկկողմ առևտրաշրջանառության և բեռնափոխադրումների ծավալների ավելացմանը:
Տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդուղիների ապաշրջափակման համատեքստում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին: Ալի Աքբար Ահմադիանը նշել է, որ Իրանն աջակցում է վերոնշյալ նախագծի իրականացմանը՝ դրանում ամրագրված սկզբունքների հիման վրա:

Пашинян принял делегацию во главе с секретарем Высшего совета национальной безопасности Ирана
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с секретарем Высшего совета национальной безопасности Исламской Республики Иран Али Акбаром Ахмадианом.
Премьер-министр назвал символичным тот факт, что г-ин Ахмадиан стал первым высокопоставленным иностранным должностным лицом, который посетил нашу страну в новом году, отметив, что это подчеркивает важность и глубокий характер армяно-иранских отношений. Никол Пашинян добавил, что в отношениях между двумя странами есть одна незыблемая гарантия: Армения и Иран связаны между собой естественными интересами. Премьер-министр подчеркнул заинтересованность правительства Республики Армения в последовательном развитии и расширении двустороннего сотрудничества по всем направлениям.
Али Акбар Ахмадиан выразил благодарность за прием и передал премьер-министру Пашиняну теплые приветствия президента Исламской Республики Иран Масуда Пезешкиана. Секретарь Высшего совета национальной безопасности ИРИ подчеркнул, что богатое цивилизационное прошлое между Арменией и Ираном и теплые контакты между двумя народами вселяют уверенность в том, что взаимовыгодное сотрудничество будет и впредь укрепляться и углубляться.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с динамичным развитием двусторонних отношений, а также выразили уверенность, что у сторон есть новые возможности для сотрудничества, в том числе в сферах технологий, промышленности, энергетики, сельского хозяйства, инфраструктуры, дорожного строительства и в других отраслях.
Была подчеркнута важность развития сотрудничества с иранской стороной в строительстве автомагистрали “Север-Юг”. Стороны выразили уверенность, что строительство автомагистрали также придаст новый импульс увеличению двустороннего торгового оборота и объемов грузоперевозок.
В контексте разблокирования региональных транспортных коммуникаций был затронут разработанный правительством Республики Армения проект “Перекресток мира”. Али Акбар Ахмадиан отметил, что Иран поддерживает реализацию вышеуказанного проекта на основе заложенных в нем принципов.