Հունգարիայի հետ տնտեսական համագործակցության համաձայնագիր կկնքվի
Կառավարությունը դեկտեմբերի 19-ի նիստում հավանություն տվեց Հայաստաի և Հունգարիայի միջև տնտեսական համագործակցության համաձայնագրի կնքմանը։
Դրանով նախատեսում են կարգավորել տնտեսական հարաբերությունները՝ առևտրի, դեղագործական արդյունաբերության, զբոսաշրջության, էներգետիկայի, տրանսպորտի և նյութատեխնիկական ապահովման, գյուղատնտեսության և անտառատնտեսության, հետազոտության և նորարարության, շրջակա միջավայրի պաշտպանության և ջրային ռեսուրսների կառավարման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում։
Նման բովանդակությամբ համաձայնագրեր Հայաստանը կնքել է բազմաթիվ երկրների հետ։
Նախատեսվում է նաև Հայաստանի Հանրապետության և Հունգարիայի միջև համատեղ տնտեսական միջկառավարական հանձնաժողով ստեղծել՝ երկկողմ առևտրատնտեսական համագործակցությունը համակարգելու և խթանելու համար:
2022 թվականին Հունգարիայից Հայաստան ներմուծվել է 22,2 մլն դոլարի ապրանք, 2023-ին՝ 23,7 մլն դոլարի։
Արտահանումներն ավելի քիչ են։ 2022-ին Հայաստանից Հունգարիա արտահանվել է 441 հազար դոլարի ապրանք, իսկ 2023-ին՝ 1,2 մլն դոլարի։

The Armenian government today approved the signing of an economic cooperation agreement between Armenia and Hungary.
The agreement will regulate economic relations in trade, the pharmaceutical industry, tourism, energy, transport and logistics, agriculture and forestry, research and innovation, environmental protection and water resources management, among other sectors.
It is also planned to establish a joint economic intergovernmental commission between Armenia and Hungary to coordinate and promote bilateral trade and economic cooperation.