Հայաստանի ապագայի մասին շատ ավելի լավատես եմ, քան 2018 կամ 2019 թվականներին. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ հոկտեմբերի 17-ին, այցելել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն ծավալող «Ռենդերֆորեսթ» ընկերություն:
Ըստ տարածված հաղորդագրության, շրջայցի ընթացքում ընկերության ղեկավարները նշել են, որ ընկերությունն առցանց դիզայնի հարթակ է, որտեղ օգտատերերը կարող են ստեղծել վիդեոներ, գրաֆիկաներ, պրեզենտացիաներ, ինչպես նաև կայքեր։ Նշվել է, որ «Ռենդերֆորեսթ»-ն օգտագործում է ներդրված արհեստական բանականության և մեքենայական ուսուցման մոդուլներ, որը թույլ է տալիս րոպեների ընթացքում օգնել օգտատերերին ստանալ վեբկայքեր և վիդեոներ։
Տեղեկացվել է, որ «Ռենդերֆորեսթ»-ից օգտվում են աշխարհի 180 երկրներում, ընկերությունն ունի շուրջ 26 միլիոն օգտատեր ամբողջ աշխարհում։ Ամեն օր ընկերությանն է միանում 15.000 նոր օգտատեր։ Իր գործունեության ընթացքում ընկերությունը կարողացել է Հայաստան ներգրավել շուրջ 35 մլն դոլարի ներդրումներ։
Նշվել է, որ պլատֆորմը հնարավոր է օգտագործել անվճար, սակայն առաջարկվում է վճարովի հավելումներ, որոնք ապահովում են ընկերության ֆինանսական հոսքերը։ Վաճառքների ցուցանիշով առաջատար երկրներն են՝ ԱՄՆ-ն, Գերմանիան, Միացյալ Թագավորությունը, Ֆրանսիան, Բրազիլիան, Կանադան, Ճապոնիան, Ռուսաստանը, Թուրքիան և այլն։ G2 ընկերության կողմից «Ռենդերֆորեսթը» ընդգրկվել է 2019 թ. աշխարհի 100 լավագույն ծրագրավորման ընկերությունների ցանկում՝ լինելով ցանկի միակ հայկական ընկերությունը։
Նիկոլ Փաշինյանին ներկայացրել են նաև «Ռենդերֆորեսթ» ընկերության հիմնադրած «Արդի» ակադեմիայի գործունեությունը: Այն կրթական նախաձեռնություն է՝ ուղղված ՀՀ-ում չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխության հիմնական թվային մասնագիտությունների դասավանդմանը: Ակադեմիայում մարքեթինգ, դիզայն և ՏՏ մասնագիտական ուղղություններում ներառված տասնյակից ավելի մասնագիտացումներից բացի, դասավանդվելու են նաև ձեռներեցություն, ալգորիթմական մտածողություն, անգլերեն և այլն:
Հաջորդիվ վարչապետ Փաշինյանը պատասխանել է ընկերության աշխատակիցների հարցերին: Իր խոսքում վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար և նշել, որ տպավորված է ընկերության գործունեությամբ: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է՝ հավատացած է, որ միջավայրն ամենակարևոր բանն է ցանկացած պրոցեսի համար: «Իհարկե, միջավայրն առաջին հերթին մարդիկ են, բայց նաև ֆիզիկական, քաղաքաշինական միջավայրն է, որ ազդում է մտածողության վրա»,- ասել է վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ ցանկանում է մի հայտարարություն անել, որը կարող է շատերի համար տարօրինակ թվալ: «Այդ լավատեսությունը և տարօրինակ հայտարարությունը հետևյալն է. պիտի խոստովանեմ, որ այսօր ես Հայաստանի ապագայի մասին շատ ավելի լավատես եմ, քան էի 2018 կամ 2019 թվականներին: Համոզված եմ, որ սա շատերի համար տարօրինակ հայտարարություն է, և այդ մասին ես հրապարակային հայտարարում եմ առաջին անգամ՝ ընդգծելու համար միջավայրի կարևորությունը: Դա կապված է հետևյալի հետ, որ 2018, 2019 թվականներին, երբ ես մտածում էի ապագայի մասին, ապագա տանող ճանապարհների մասին, այդ բոլոր ուղիներով գնալիս մտածողության հարթության մեջ մտնում էի փակուղի՝ շարունակություն չտեսնելով կամ տեսնելով այլ բան»,- ասել է վարչապետը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այսօր որոշակիորեն ուրիշ է իրավիճակը, որովհետև տեսնում է բազմաթիվ ռիսկեր, բայց տեսնում է նաև այդ ռիսկերի հաղթահարման, կառավարման հնարավորություն և այդ ռիսկերի կառավարման արդյունքում՝ հետագա ճանապարհի շարունակություն:
«Իսկ ի՞նչ է այդ ճանապարհի վերջը կամ ո՞րն է այդ ճանապարհի այն տեսական նպատակը, որ ուզում ենք մենք գործնականում իրականացնել: Մենք դա անվանում ենք Իրական Հայաստանի հայեցակարգ, այն ուղիղ կապ ունի պետություն հասկացության հետ, որի իմաստը հետևյալն է. Հայաստանի Հանրապետությունը և պետությունն ընդհանրապես ունի շատ գործնական նպատակ և գործիք է սեփական քաղաքացիների բարեկեցությունն ապահովելու համար: Ոչ թե գործիք է, հենակետ է կամ պլացդարմ, ինչ-որ ավելի ընդարձակ կամ ավելի մեծ պետություն ունենալու համար, այլ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների ներսում սեփական քաղաքացիների բարեկեցությունն ապահովելու գործիք է՝ այն ըմբռնմամբ, որ բարեկեցություն ասելով՝ պետք է հասկանալ ազատությունը, արդարությունը, անվտանգությունը և այս երեք հիմնական հասկացություններից բխող այլ հասկացություններ»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ բարեկեցությունը մի բան է, որը ձևավորվում է աշխատանքով: Կառավարության ղեկավարի համոզմամբ՝ հաջորդ ֆունդամենտալ խնդիրը, որ մեր իրականության մեջ կա՝ աշխատանքի ընկալումն է: «Իսկ ի՞նչ է աշխատանքը: Աշխատանքը տառապանք, չարչարա՞նք է, թե՞ աշխատանքն, այնուամենայնիվ, հաճույք է, ինքնաարտահայտում է, նաև ազատություն է, ստեղծագործություն է, մի իրավիճակ է, որ մարդ, օրինակ, կարող է երեկոյան քնելուց առաջ մտածել, որպեսզի լույսը շուտ բացվի, որ նորից գնա աշխատանքի»,- ասել է վարչապետը՝ այս առումով ևս մեկ անգամ ընդգծելով միջավայրի կարևորությունը:
Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված հարցերը վերաբերել են կրթության որակի բարձրացմանը, առկա խնդիրների, դրանց լուծման քայլերին, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը, այդ ուղղությամբ ՀՀ Կառավարության ծրագրերին, արհեստական բանականությանը և այլ թեմաների:

В отношении будущего Армении я сегодня гораздо более оптимистичен, чем в 2018 или 2019 году: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян посетил компанию Renderforest, которая работает в сфере информационных технологий.
Руководители компании отметили, что продукция компании представляет собой онлайн-платформу для дизайна, где пользователи могут создавать видеоролики, графику, презентации, а также веб-сайты. Было отмечено, что Renderforest использует встроенные модули искусственного интеллекта и машинного обучения, что позволяет пользователям создавать веб-сайты и видео за считанные минуты.
Было отмечено, что Renderforest используется в 180 странах мира, у компании около 26 млн пользователей по всему миру. Каждый день к компании присоединяются 15 000 новых пользователей. За время своей деятельности компания смогла привлечь в Армению инвестиции на сумму около 35 млн долларов.
Было отмечено, что платформой можно пользоваться бесплатно, но предлагаются также платные дополнения, обеспечивающие финансовые потоки компании. Странами-лидерами по объемам продаж являются США, Германия, Великобритания, Франция, Бразилия, Канада, Япония, Россия, Турция и др. В 2019 году G2 включила Renderforest в список 100 лучших компаний мира по программному обеспечению, и это была единственная армянская компания в списке.
Николу Пашиняну была также представлена деятельность основанной компанией Renderforest академии “Арди”. Это образовательная инициатива, направленная на обучение в Армении основным цифровым специальностям четвертой промышленной революции. Помимо более десятка специализаций, входящих в профессиональные направления маркетинга, дизайна и IT, в академии также будут преподаваться предпринимательство, алгоритмическое мышление, английский язык и т.д.
Затем премьер-министр Пашинян ответил на вопросы сотрудников компании. В своей речи премьер-министр поблагодарил за приглашение и отметил, что впечатлен деятельностью компании. Никол Пашинян добавил, что считает, что окружающая среда – самое важное для любого процесса. “Конечно, окружающая среда - это прежде всего люди, но также и физическая, градостроительная среда влияет на мышление”, - сказал премьер-министр.
Глава правительства отметил, что хочет сделать заявление, которое многим может показаться странным. “Этот оптимизм и странное заявление заключается в следующем: должен признаться, что в отношении будущего Армении я сегодня гораздо более оптимистичен, чем в 2018 или 2019 году. Я уверен, что для многих это заявление покажется странным, и я впервые объявляю об этом публично, чтобы подчеркнуть важность окружающей среды. Это связано с тем, что в 2018, 2019 годах, когда я думал о будущем, о ведущих в будущее путях, проходя все эти пути, я в этой плоскости мышления заходил в тупик, не видя продолжения или видя что-то иное”, — сказал премьер-министр. По словам Никола Пашиняна, сегодня ситуация несколько иная, поскольку он видит много рисков, но он также видит возможности преодоления и управления этими рисками, а в результате управления этими рисками - продолжение будущего пути.
“И каков конец этого пути или какова теоретическая цель этого пути, которую мы хотим реализовать на практике? Мы называем это концепцией “Реальная Армения”, и она напрямую связана с понятием государства, смысл которого заключается в следующем: Республика Армения и государство в целом имеют вполне практическую цель и они являются инструментом обеспечения благополучия собственных граждан. Это не инструмент, база или плацдарм для создания более крупного и масштабного государства, а инструмент обеспечения благополучия собственных граждан в пределах международно признанных границ, с пониманием того, что под благополучием мы должны понимать свободу, правосудие, безопасность и другие понятия, вытекающие из этих трех основных понятий”, - отметил премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, благополучие – это то, что формируется трудом. Глава правительства выразил уверенность, что следующая фундаментальная проблема в нашей действительности – это восприятие труда. “А что такое труд? Труд - это мучение и страдание, или все же труд - это удовольствие, самовыражение, а также свобода, созидание, это ситуация, когда человек может, например, вечером перед сном думать, чтобы как можно скорее наступило утро, чтобы снова идти на работу?” - сказал премьер-министр, еще раз подчеркнув важность окружающей среды в этом контексте.
Адресованные Николу Пашиняну вопросы касались повышения качества образования, существующих проблем, шагов по их решению, развития сферы информационных технологий, программ правительства в этом направлении, искусственного интеллекта и других тем.