«Քաղբանտարկյալներ» ՀԿ-ն՝ ի պաշտպանություն ՀԱԿ երիտասարդների
«Քաղբանտարկյալներ» հասարակական կազմակերպությունը դատապարտում է  Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի` Հայ ազգային կոնգրեսի երիտասարդ ակտիվիստներ Տիգրան Առաքելյանին, Արտակ Կարապետյանին, Սարգիս Գևորգյանին,  Դավիթ Քիրամիջյանին 2-6 տարվա ազատազրկման ենթարկելու ապօրինի մեղադրական դատավճիռը: Քաղաքացիական հասարակությունն անտարբեր չպետք է մնա իրենց խիզախ քաղաքացիական կեցվածքի համար երիտասարդների դատապարտման այս խայտառակ փաստի համար:
«Քաղբանտարկյալներ» հասարակական կազմակերպությունն իր մերժողական դիրքորոշումն է արտահայտում նման որոշման դեմ և կոչ է անում իշխանություններին հրաժարվել քաղբանտարկյալներ ունենալու արատավոր պրակտիկայից:
Կոչ ենք անում բոլոր նախկին քաղբանտարկյալներին, նրանց հարազատներին, ովքեր անմիջականորեն իրենց վրա կրել են ռեժիմի այսօրինակ ծանր հարվածները, թույլ չտալ նման գործելակերպի կրկնությունը եւ ակտիվորեն պայքարել Կոնգրեսի ակտիվիստների ազատության համար:

ОО “Политзаключенные” в защиту молодых активистов АНК
Общественная организация “Политзаключенные” осуждает незаконный обвинительный приговор суда общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш о лишении свободы на 2-6 лет молодых активистов Армянского национального конгресса Тиграна Аракеляна, Артака Карапетяна, Саркиса Геворкяна и Давида Кирамиджяна.
Гражданское общество не должно остаться равнодушным к этому позорному факту осуждения молодых людей за их смелую гражданскую позицию.
Общественная организация “Политзаключенные” выражает свой протест по поводу данного решения и призывает власти отказаться от порочной практики наличия политзаключенных.
Мы призываем всех бывших политзаключенных, их родных, непосредственно испытавших на себе такого рода тяжелые удары режима, не допустить повторения подобных действий и активно бороться за освобождение активистов АНК.