2018թ․-ին Հանրապետության հրապարակում անվճար բեմ սարքած անհատ ձեռներեց ամուսինները միլիոնավոր դրամների պայմանագրեր են կնքել ԱԳՆ-ի հետ
2018թ.-ի հեղափոխության օրերին Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած շարժմանն աջակցելու համար Գևորգ Աղաբալյանը Հանրապետության հրապարակի հանրահավաքների ժամանակ անվճար բեմահարթակ է տրամադրել։ Նիկոլ Փաշինյանի և նրա թիմի իշխանության գալուց հետո պետական բյուջեից միջոցառումներ կազմակերպելու համար միլիոնավոր դրամներ են հատկացվել Գևորգ Աղաբալյանի և նրա կնոջ կազմակերպություններին։
Արտաքին գործերի նախարարությունը սեպտեմբերի 9-11-ը Երևանում կազմակերպել էր «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային ֆորումը։ Միջոցառման կազմակերպման համար պետական գնման 2 պայմանագիր է կնքվել «Մարիամ Աբգարյան Հովսեփի» ԱՁ-ի և «Գևորգ Աղաբալյան» ԱՁ-ի հետ։ Առաջին պայմանագրի արժեքը 73 մլն 678 հազար դրամ է, երկրորդինը՝ 51 մլն 924 հազար դրամ։ Մարիամ Աբգարյանը և Գևորգ Աղաբալյանը ամուսիններ են։
Մարիամ Աբգարյանի հետ կնքված պայմանագրով 3 տարբեր կոնֆերանս սրահներում նախատեսված էին հետևյալ աշխատանքները` սրահների 3D մոդելավորում, անիմացիոն հոլովակների պատրաստում (միջինը 30 վայրկյան տևողությամբ), 4 և 3 մետր բարձրությամբ պատերի պաստառների պատրաստում, սրահի դիմային հատվածի պաստառապատում, բեմահարթակի պատրաստում։ Պայմանագրով նախատեսվում էր նաև 2 օրվա ընթացքում թարգմանության, նկարահանման և մոնտաժի, բեռնափոխադրման, տեխնիկական տնօրենի և ինժեների ծառայությունների մատուցում։
Ֆորումի մյուս կազմակերպչի՝ «Գևորգ Աղաբալյան» ԱՁ-ի հիմնադիր Գևորգ Աղաբալյանի ֆեյսբուքյան էջն ուսումնասիրելով` պարզեցինք, որ Աղաբալյանը մի շարք լուսանկարներ ունի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության և Կառավարության ներկայացուցիչների հետ։
«Գևորգ Աղաբալյան» ԱՁ-ն պետական գրանցում է ստացել 2008-ին, իսկ «Մարիամ Աբգարյան Հովսեփի» ԱՁ-ն` 2019-ին։ Սակայն երկուսն էլ պետական գնումների համակարգում հայտնվել են 2019 թվականից հետո։
«Գևորգ Աղաբալյան» ԱՁ-ի հետ 2019-2024 թթ. պայմանագրեր են կնքել 7 տարբեր գերատեսչություններ՝ Արտաքին գործերի, Էկոնոմիկայի, Պաշտպանության, Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունները, Սյունիքի մարզպետի աշխատակազմը, Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը (2019-ին առանձին նախարարություն էր) և վարչապետի աշխատակազմը։ «Գևորգ Աղաբալյան» ԱՁ-ի հետ կնքվել է ընդհանուր 10 պայմանագիր։ Այս պայմանագրերից 3-ը կնքվել է մեկ անձից գնման ընթացակարգով, 2-ը՝ հրատապ մեկ անձից։ Երեք դեպքում տեղի է ունեցել էլեկտրոնային աճուրդ, մեկում՝ գնանշման հարցում, իսկ ԿԳՄՍՆ-ն այս ԱՁ-ին տվել է դրամաշնորհ՝ ԱՊՀ պետությունների երիտասարդության հարցերի խորհրդի և «100 գաղափար ԱՊՀ-ի համար» միջոցառումների եզրափակիչ փուլի կազմակերպման համար։
«Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովի կազմակերպման համար պայմանագիրը ԱԳՆ-ի հետ կնքվել է մեկ անձից գնման ընթացակարգով։ Հրավերն ուղարկվել է օգոստոսի 7-ին։ Գնառաջարկ է ներկայացրել միայն «Գևորգ Աղաբալյան» ԱՁ-ն։ Նույն օրը նա ընտրվել է որպես հաղթած մասնակից, իսկ պայմանագիրը կնքվել է հաջորդ օրը՝ օգոստոսի 8-ին։
«Մարիամ Աբգարյան Հովսեփի» ԱՁ-ի հետ ավելի քիչ թվով պայմանագրեր են կնքվել. 2021-2024 թվականներին՝ 4 պայմանագիր, տարեկան՝ մեկը։ 3 պայմանագիր կնքել է ԱԳՆ-ն, մեկը՝ Երևանի քաղաքապետարանը։ Պայմանագրերի ընդհանուր գումարը 160 մլն 799 հազար դրամ է։
Այս ԱՁ-ները միջոցառումներ են կազմակերպել ոչ միայն պետական կառույցների համար։ 2023 թվականի Երևանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ հենց այս ԱՁ-ներն էին իրականացրել քաղաքապետի ՔՊ-ական թեկնածու Տիգրան Ավինյանի քարոզարշավի ժամանակ բեմի տեղադրման աշխատանքները։ Նրանք նաև կազմակերպել են 2020 թվականի սահմանադրական փոփոխությունների չկայացած հանրաքվեի «Այո»-ի քարոզարշավի որոշ աշխատանքներ։
Մենք կապ հաստատեցինք Գևորգ Աղաբալյանի հետ՝ մեկնաբանություն ստանալու համար։ Աղաբալյանը նշեց, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամների հետ կապ չունի։ «Մենք միջոցառման կազմակերպիչ ենք եւ բոլոր ժամանակներում, բոլորի հետ տարբեր լուսանկարներ ենք ունենում»,- ասաց Աղաբալյանը։ Նա համաձայն չէ, թե պետական գնումներում հաղթում է իր կապերի շնորհիվ։
Աղաբալյանի պնդմամբ, իր կազմակերպությունը երկար տարիներ համագործակցում է թե՛ պետական, թե՛ մասնավոր սեկտորի հետ և շուկայի խոշորներից է։
Հարցին, թե որն է երկու տարբեր ԱՁ-ներով գնման գործընթացին մասնակցելու պատճառը, Աղաբալյանը պատասխանեց. «Ես կոնկրետ տեխնիկական մասով եմ զբաղվում, տասը եւ ավելի տարի։ Ես մասնակցում եմ տեխնիկական մասով մրցույթներին։ Մարիամ Աբգարյանի կազմակերպությունը կազմակերպչական մասով է զբաղվում։ Այսինքն՝ եթե միայն կազմակերպչական լիներ, ինքը կմասնակցեր, եթե միայն տեխնիկական լիներ, ես կմասնակցեի, բայց քանի որ պահանջների մեջ եղել է ինչպես կազմակերպչական, այնպես էլ տեխնիկական, ամեն մեկս մեր մասով առաջարկ ենք ներկայացրել»։
Գևորգ Աղաբալյանին նաև հարցրինք՝ արդյոք աջակցել է Նիկոլ Փաշինյանին 2018 թվականի իրադարձությունների ժամանակ, արդյոք Հանրապետության հրապարակի բեմի տեղադրմամբ զբաղվել է իր կազմակերպությունը, և արդյոք նա վճարվել է այդ ծառայության դիմաց։ Աղաբալյանը հաստատեց, որ իր կազմակերպությունն է տեղադրել բեմը և դրա դիմաց գումար չի ստացել։

Супруги-предприниматели, бесплатно построившие сцену на площади Республики в 2018 году, заключили с МИД договоры на миллионы долларов
В дни революции 2018 года индивидуальный предприниматель Геворк Агабалян с целью поддержки движения, возглавляемого Николом Пашиняном, бесплатно построил на площади Республики сцену для проведения митингов. После прихода к власти команды Пашиняна организациям Агабаляна и его жены из госбюджета были выделены миллионы долларов на организацию различных мероприятий.
Так, Министерство иностранных дел организовало в Ереване с 9-го по 11 сентября международный форум “Ереванский диалог”, на проведение которого с индивидуальными предприятиями “Мариам Овсеповна Абгарян” и “Геворк Агабалян были заключены два договора госзакупки: стоимость одного составила 73 млн 678 тыс. драмов, стоимость второго – 51 млн 924 тыс. драмов. Мариам Абгарян и Геворк Агабалян – супруги.
Согласно договору, заключенному с М.Абгарян, в трех различных конференц-залах предусматривалось проведение следующих работ: 3D-моделирование, подготовка анимационных роликов, создание постеров для стен высотой 4 и 3 метра, возведение сцены. Договором также предусматривалось обеспечить в течение двух дней перевод, видеосъемку и монтаж, грузоперевозки, услуги технического директора и инженера.
Изучение фейсбуковской страницы второго организатора форума – учредителя ИП “Геворк Агабалян” – показало, что на ряде снимков Агабалян запечатлен с членами правительства и партии “Гражданский договор”. ИП “Геворк Агабалян” получило государственную регистрацию в 2008 году, ИП “Мариам Овсеповна Абгарян” – в 2019-ом. Однако обе организации оказались в системе госзакупок после 2019 года.
В 2019-2024 гг. ИП “Геворк Агабалян” заключило договоры с семью различными ведомствами – министерствами иностранных дел, экономики, образования, науки, культуры и спорта, администрацией губернатора Сюникской области, Министерством спорта и по вопросам молодежи (в 2019 году это было отдельное ведомство), а также аппаратом премьер-министра. С ИП “Геворк Агабалян” было заключено в общей сложности десять договоров, три из которых предусматривали закупку у одного лица, два – срочную закупку у одного лица, в трех случаях состоялись электронные аукционы, в одном – был подан запрос о цене. Кроме того, Министерство ОНКС предоставило данному индивидуальному предприятию грант на организацию заключительных мероприятий Совета по делам молодежи СНГ и проекта “100 идей для СНГ”.
Договор организации международного форума “Ереванский диалог” был заключен с МИД в рамках процедуры закупки у одного лица. Приглашение было отправлено 7 августа. Цену предложило только ИП “Геворк Агабалян”. В тот же день организация была объявлена победителем, договор был заключен на следующий день, 8 августа.
С ИП “Мариам Овсеповна Абгарян” было подписано меньше договоров - с 2021-го по 2024-й гг. всего четыре, в том числе три договора с МИД и один с мэрией Еревана. Общая сумма составила 160 млн 799 тысяч драмов.
Указанные индивидуальные предприятия организовали мероприятия не только для госструктур. Во 2023 году во время выборов в совет старейшин Еревана именно эти компании установили сцену для проведения агитационной кампании властного кандидата на пост мэра Тиграна Авиняна. Также они выполнили некоторые работы по проведению агитации в поддержку несостоявшегося референдума конституционных реформ.
Для получения разъяснений мы связались с Г.Агабаляном. Последний отметил, что не имеет отношения к членам партии “Гражданский договор”. “Мы лишь организаторы мероприятия и всегда фотографируемся со всеми участниками”,- сказал Геворк Агабалян. Он опроверг наше утверждение о том, что выигрывает тендеры на госзакупки благодаря своим связям.
По словам Агабаляна, его организация, являясь одной из крупнейших на рынке, долгие годы сотрудничает как с государственным, так и частным сектором.
На вопрос, чем обусловлено участие в процессе закупок двумя разными индивидуальными предприятиями, Геворк Агабалян ответил: “Конкретно я более десяти лет занимаюсь технической частью. Предприятие Мариам Абгарян занимается организационными вопросами. Каждый из нас представляет предложение по своему профилю”.
Нас также интересовало, оказывал ли Геворк Агабалян содействие Николу Пашиняну во время событий 2018 года, занималась ли его организация установкой сцены на площади Республики и заплатили ли ему за эту услугу. Агабалян подтвердил, что сцену на площади установило его ИП, отметив, что за эту работу он деньги не получил.