Բաքուն արգելել է ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի դեմ քվեարկած պատգամավորների մուտքն այդ երկիր
Ադրբեջանի իշխանությունները «պերսոնա նոն գրատա» (անցանկալի անձ՝ խմբ.) են հայտարարել Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) բոլոր այն պատգամավորներին, որոնք կողմ են քվեարկել այդ կազմակերպությունում Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները չվավերացնելու որոշմանը: Այդ մասին հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Այհան Հաջիզադեն։
«Ուզում եմ հիշեցնել, որ այս որոշմանը կողմ քվեարկած բոլոր անձինք «պերսոնա նոն գրատա» են հայտարարվել մեր երկրում։ Եթե նրանք ցանկանան այցելել Ադրբեջան մինչև ԵԽԽՎ-ում մեր պատվիրակության լիազորությունների վերականգնումը, ապա նրանց մուտքը մերժվելու է»,- նշել է ադրբեջանցի այս պաշտոնյան։
Օգոստոսի 23-ին ԵԽԽՎ-ում Գերմանիայի պատվիրակության ղեկավար Ֆրանկ Շվաբեն Բաքվին մեղադրել էր Եվրոպայի խորհրդի անդամ մնալ չցանկանալու մեջ: «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում Շվաբեն նաև հայտարարել էր Ադրբեջանում COP29 միջազգային կլիմայական համաժողովի անցկացման ընթացքում այդ երկիր այցելելու իր մտադրության մասին:
Բացի այդ, գերմանացի քաղաքական գործիչը հայտարարել էր, որ վստահ է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները ԵԽԽՎ առաքելությանը չեն հրավիրի հետևել սեպտեմբերի 1-ին այդ երկրում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին:
Հաջիզադեի խոսքով՝ «Շվաբեին քաջ հայտնի է, որ ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության ընդհատված մանդատը միակ պատճառն է, որ այդ կազմակերպության դիտորդները չեն ստացել համապատասխան հրավեր»։
Հունվարի 24-ին Ադրբեջանի պատվիրակությունը դադարեցրել էր ԵԽԽՎ-ում իր աշխատանքը՝ ի նշան իր լիազորությունների վիճարկման դեմ բողոքի: «Ի դեմս ԵԽԽՎ-ում ստեղծված ռասիզմի, ադրբեջանաատյացության և իսլամաֆոբիայի անտանելի մթնոլորտի՝ Ադրբեջանի պատվիրակությունը որոշում է կայացնում դադարեցնել իր փոխգործակցությունը և ներկայությունը ԵԽԽՎ-ում մինչև հետագա ծանուցումը»,- ասված էր այդ երկրի պատվիրակության հայտարարության մեջ։
Այս որոշումը կայացվել էր ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանում ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունները չվավերացնելու որոշման ֆոնին: Որպես հիմք նշվել էր այն, որ Ադրբեջանը կազմակերպության ներկայացուցիչներին չի հրավիրել դիտարկելու փետրվարի 7-ին տեղի ունեցած արտահերթ նախագահական ընտրությունները: Բացի այդ, ԵԽԽՎ-ն Բաքվին մեղադրել էր ընդդիմությանը հետապնդելու և արցախահայության իրավունքները խախտելու մեջ։

Azerbaijan has declared all Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) deputies who voted in favor of a January decision not to ratify the powers of the Azerbaijani delegation in that organization "persona non grata".
"I want to remind you that all the people who voted in favor of this decision have been declared "persona non grata" in our country. If they want to visit Azerbaijan before the restoration of the powers of our delegation in PACE, they will be denied entry," said Azerbaijani Foreign Ministry Ayhan Hajizade.
Following the vote, Baku announced that it is ending its participation in PACE and accused the organization of being anti-Azerbaijan and “xenophobic”.
On August 23, PACE German delegation head Frank Schwaben accused Baku of not wanting to remain a member of the Council of Europe. In an interview with Azatutyun radio, Schwabe also announced his intention to visit Azerbaijan during the COP29 international climate conference.
Schwabe stated that he is sure that Azerbaijan will not invite the PACE mission to observe the parliamentary elections to be held in that country on September 1.
According to Hajizadeh, "Shwabe is well aware that the interrupted mandate of the Azerbaijani delegation in the PACE is the only reason that the observers of that organization did not receive a corresponding invitation.
“Very serious concerns remain as to [Azerbaijan’s] ability to conduct free and fair elections, the separation of powers, the weakness of its legislature vis-à-vis the executive, the independence of the judiciary and respect for human rights, as illustrated by numerous judgments of the European Court of Human Rights and opinions of the Venice Commission,” the Assembly said in the January 24 resolution, based on a report by Mogens Jensen (Denmark, SOC).
PACE also cited the situation in Nagorno-Karabakh, noting that Azerbaijan’s leadership “did not acknowledge the very serious humanitarian and human rights consequences” stemming from the lack of free and safe access through the Lachin Corridor, and recalling its condemnation of the September 2023 military operation “which led to the flight of the entire Armenian population of Nagorno-Karabakh to Armenia and to allegations of ‘ethnic cleansing’.”