Արցախ 2023․ hացի փռի մոտ պայթած արկը սպանել է 67-ամյա Առնոդ Չալյանին
2023 թ.-ի սեպտեմբերի 19-ին` Արցախի վրա Ադրբեջանի հարձակման ժամանակ, դիրքերից Միշա Չալյանը զանգել է քրոջը՝ Մերիին ու խնդրել ծնողներին տեղափոխել ապաստարան։ «Եղբայրս ասաց՝ իրավիճակը լուրջ է, պետք է գնաք ապաստարան։ «Արցախբանկը» մեր տան մոտ էր, ծնողներիս տարա բանկի նկուղ, ես էլ հագա համազգեստս ու գնացի աշխատանքի»,- պատմում է Մերի Չալյանը։ Նա Փրկարար ծառայությունում է աշխատել եւ ողջ օրվա ընթացքում գործընկերների հետ տարեցներին տեղափոխել են ապաստարաններ։
Առնոդ Չալյանը կնոջ՝ Սիլվայի, դստեր՝ Մերիի և որդու՝ Միշայի հետ ապրել է Մարտունի քաղաքում։ Միշան զինվորական է եղել։ 67-ամյա Առնոդ Չալյանը թոշակառու էր, բայց ընտանիքին օգնելու համար նաև տաքսի է վարել։
Մարտական գործողությունների սկսվելուց հետո Մերին եղբոր հետ կապ չի կարողացել հաստատել։ «Ամբողջ օրը զանգում էի եղբորս, բայց հեռախոսն անջատված էր։ Հայրս անընդհատ զանգում էր ինձ, ասում էր՝ Միշայից նորություն չունե՞ս, ես էլ խաբում, ասում էի՝ խոսել եմ հետը»,- ասում է Մերի Չալյանը։
Մերին մի պահ վերադարձել է տուն, վերցրել տանը եղած ուտելիքը՝ կես հաց և մի քանի պղպեղ ու տարել հոր մոտ։ Շրջափակման վերջին օրերին հաց չէին կարողանում գտնել, բայց քանի որ հայրը՝ Առնոդը, ունեցել է շաքարային դիաբետ ու սրտի հիվանդություններ, փորձել են սառնարանում գոնե մի կտոր հաց պահել նրա համար։
«Ուտելիքը տարա ապաստարան, տվեցի հորս ու ասացի, որ ուտի, որ հանգիստ լինեմ ու վերադարձա աշխատանքի»,- պատմում է Մերին։
Սեպտեմբերի 20-ի առավոտյան Մարտունու հիվանդանոցից Մերիի ծանոթ բժիշկներից մեկը զանգել է ու ասել, որ իր հոր նման մեկին են բերել հիվանդանոց։ «Միանգամից վազեցի հիվանդանոց ու ճանապարհին՝ հացի խանութի մոտ, տեսա պայթած արկի տեղը ու արյան հետքերը»,- հիշում է նա։ Առնոդը մահացել էր հացի փռի մոտ՝ իրենից մի քանի մետր այն կողմ ընկած արկի պայթունից։ Կինը պատմում է, որ Առնոդը գնացել էր փուռ, քանի որ ապաստարանում քաղցած են եղել ու իմացել են, որ այնտեղ հաց են թխում։
Սեպտեմբերի 21-ին Միշան իջել էր դիրքերից և եկել Մարտունի։ Հաջորդ օրը ընտանիքի անդամները Առնոդին հուղարկավորել են քաղաքի գերեզմանատանը։ «Շատ ծանր վիճակ էր, դագաղ չէր գտնվում։ Քաղաքապետարանից մեզ օգնեցին դագաղ գտնել և կազմակերպել թաղումը»,- ասում է Մերին ու նշում՝ այդ ժամանակ չէին պատկերացնում, որ հնարավոր է Արցախը լքեն։
Արցախում ամեն ինչ կորցնելուց հետո, ընտանիքը ցանկանում է հոր մարմինը Հայաստան տեղափոխել։ Դիմել են Կարմիր խաչին՝ մարմինը տեղափոխելու համար, սակայն մինչև օրս քայլեր չեն ձեռնարկվել։
Չալյանների ընտանիքն Արցախից դուրս է եկել սեպտեմբերի 27-ին։ Արցախի իրենց տնից Մերի Չալյանը միայն լուսանկարներ է վերցրել ու մի բուռ հող՝ հոր գերեզմանից։
«Ես իմ հորը խոսք եմ տվել, որ գնալու եմ Արցախ, որ իրեն մենակ չեմ թողնելու, բայց ամեն օր տեսնելով, թե ինչպես են պղծում են մեր սրբավայրերը՝ ես ուզում եմ իմ հորը տեղափոխել Հայաստան»,- ասում է Մերին։
Չալյանների ընտանիքը Արցախից տեղահանվել է սեպտեմբերի 27-ին։ Մի քանի ամիս Գորիսում ապրելուց հետո նրանց չի հաջողվել աշխատանք գտնել, ուստի մեկնել են Ռուսաստան` իրենց բարեկամների մոտ։ Մերին հիմա վաճառող է աշխատում խանութում, իսկ Միշան, ով 20 տարի ծառայել է բանակում, հիմա թոշակի է անցել և չի աշխատում։

On September 19, 2023, the day Azerbaijan attacked Nagorno-Karabakh, Misha Chalyan made a critical phone call to his sister, Meri, urging her to move their parents to safety.
"My brother warned me that the situation was escalating and that we needed to get to the basement immediately," Meri recalls. As an Artsakhbank branch was next to their house, she took her parents to the bank’s basement before changing into her uniform and heading to work.
Meri, who worked in the rescue services, spent the rest of the day helping move elderly people into basements with her colleagues.
Arnod Chalyan lived in Martuni with his wife Silva, daughter Meri, and son Misha. Meri worked for Artsakh’s rescue services, while Misha was serving as a military conscript. Arnod, 67, was a pensioner who drove a taxi to help ease the family’s financial burden.
When the military operations began, Meri lost contact with her brother.
"I tried calling him all day, but his phone was off," Meri recalls. "My father kept asking if I had any news from Misha, and I had to lie, telling him I had spoken to him."
On the day of the Azerbaijani attack, Meri briefly returned home to gather what little food they had — a few peppers and half a loaf of bread — for her father. In the last days of the blockade, food was scarce, but Meri and her family tried to keep at least some bread in the fridge for her father, Arnod, who suffered from diabetes and cardiovascular disease.
"I took the food to the basement and handed it to my dad. I told him to eat it, because I wouldn't feel at ease otherwise. Then I went back to my duties."
On the morning of September 20, Meri received a call from a doctor she knew, who told her that someone resembling her father had been brought to the hospital.
"I immediately ran to the hospital. On the way, near the bakery, I saw the marks of an exploded rocket and bloodstains," recalls Meri.
Arnod had died near the bakery, killed by a rocket that exploded just a few meters away. According to his wife, he had gone to the bakery because the people in the basement were hungry, and they had heard that the bakery was operating.
On September 21, Misha returned from his military post. On the following day Arnod’s family laid him to rest in the town cemetery.
"The situation was very difficult," Meri recalls. "We were struggling to even find a coffin. The town hall helped us find one and organized his burial."
At that time, they never imagined they would soon have to leave Artsakh.
After losing everything in Artsakh, the Chalyan family now hopes to move their father's remains to Armenia. They have applied to the Red Cross, but so far, nothing has been arranged.
The Chalyan family left Nagorno-Karabakh on September 27. Meri took only family photos and a handful of soil from her father’s grave.
"I promised my dad that I would return to Nagorno-Karabakh," Meri says. "I promised him I wouldn’t leave him alone, but when I see our holy sites being vandalized every day, I feel the need to move his remains to Armenia."
After spending a few months in Goris, the Chalyan family relocated to Russia to stay with relatives. Meri now works as a shop assistant, while Misha, who served in the military for 20 years, has retired and is currently not working.