Սեպտեմբեր, 2023․ ադրբեջանական հարձակման առաջին զոհը՝ 9-ամյա Գոռը
Սեպտեմբերի 19-ի առավոտյան 9-ամյա Գոռ Առուստամյանը սովորականի պես գնացել էր դպրոց։ Տունդարձի ճանապարհին նրանից մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա արկ էր պայթել։
Գոռը մահացել էր սրտի կանգից։ Բժիշկները հարազատներին ասել էին, որ պատճառը, հավանաբար, վախն էր եղել՝ արկի պայթյունից։
Շրջափակված Արցախում ամեն օր էին լսում հնարավոր պատերազմի մասին լուրերը։
«Միշտ զգոն էի, բայց այդ օրը տարօրինակ կերպով հանգիստ էի»,- հիշում է Գոռի մայրը՝ Զվարթ Առուստամյանը։
Զվարթը Գոռի և ավագ որդու՝ 18-ամյա Գուրգենի հետ ապրում էր Ստեփանակերտում։ Հայրը՝ Մայիսը, անասնապահությամբ էր զբաղվում Հին Շեն գյուղում, որտեղ նրա ծնողներն էին ապրում: Տանը քիչ էր լինում, գյուղում էր մնում: Քանի որ հայրը որդիներից հեռու էր, եղբայրները շատ էին մտերմացել։ Միշտ միասին էին:
Գոռի ծնվելը մեծ ուրախություն էր եղել ընտանիքի համար։ Առաջին երեխայից հետո Զվարթն ու Մայիսը երկար ժամանակ չէին կարողացել երեխա ուենալ։ «Երբ իմացանք, որ տղա է, ասացի, որ անունը Գոռ պիտի դնենք»,- ասում է մայրը։
Զվարթն այդ անունը մտապահել էր դեռևս «Գևորգ Մարզպետունին» կարդալիս, որում Գոռ իշխանի կերպարը շատ էր հավանել։
«Սեպտեմբերի 19-ին մինչև կեսօր ամեն ինչ հանգիստ էր։ Ես ու Գուրգենը տանն էինք։ Կեսօրին մայրս զանգեց ու ասաց՝ իրավիճակը կարծես լարված է, գնա՛, երեխային դպրոցից բեր»,- պատմում է Զվարթը։
Նա զանգել է Ասկերանի շրջանի Նորագյուղ գյուղում ապրող քրոջը եւ հարցրել իրավիճակի մասին: Քույրն ասել է, որ իրենց մոտ ամեն ինչ կարգին է, իրավիճակի լարման մասին ոչինչ չեն լսել։
Անհանգստությունը թոթափելու համար զանգել էր դպրոց, բայց այնտեղից էլ ասել էին, որ իրավիճակը հանգիստ է։ Ավագ որդին այդ պահին կարդացել էր Արցախի Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության հայտարարությունը, որ դպրոցներում դասերն ընդհատվում են, ու երեխաներին ուղարկում են տուն, և հանգստացրել էր մորը։
Սովորաբար Զվարթը կամ Գուրգենը գնում էին Գոռին դպրոցից բերելու։ Այդ օրը Զվարթը պատրաստվել էր գնալ փոքր որդու հետևից, Գուրգենն ասել էր, որ ինքը կգնա։
Զվարթն ուզում էր ճաշը տաքացնել, մինչև Գոռի գալը, երբ պայթյունի ձայներ լսեց։
«Ես ու Գուրգենը վազեցինք դուրս։ Ես չէի կարողանում արագ վազել և հետ ընկա։ Հետո լսեցի, որ Գուրգենը Գոռին էր կանչում։ Մտածեցի, որ արդեն գտել է, և ամեն ինչ կարգին է»,- պատմում է Զվարթը։
Տեսնելով, որ որդիներն ուշանում են, շարունակել է քայլել դեպի դպրոց։ Հետո տեսել է Գոռը գետնին ընկած է, նրա շուրջը մարդիկ են խմբվել: Մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա արկ է պայթել: Գոռի մարմնի վրա ոչ մի վնասվածք չկար: Մտածել են, որ ուշագնաց է եղել, փորձել են ուշքի բերել։ Հավաքվածներից մեկի հորդորով Գոռին տարել են դիմացի շենքի ապաստարան։ Այնտեղ գտնվող բուժքույրը փորձել է Գոռին առաջին բուժօգնություն ցույց տալ ու ուշքի բերել, բայց չի հաջողվել։ Շտապօգնության հետ հեռախոսով կապվել նույնպես չեն կարողացել ու որոշել են հոսպիտալ տեղափոխել։ Նկուղում գտնվող տղամարդկանցից մեկն ասել է, որ իր մեքենայում բենզին կա, երեխային հասցրել են իրենցից ոչ այդքան հեռու գտնվող հոսպիտալ։ Հոսպիտալում նրանց չեն ընդունել, քանի որ տարբեր տեղերից վիրավորներ են ունեցել, տեղ չի եղել։ Ստիպված տեղափոխել են Ստեփանակերտի հիվանդանոց։
«Հիվանդանոցում միանգամից տարան վերակենդանացման բաժանմունք։ Ես դրսում սպասում էի, մտածում էի՝ հիմա դուրս կգան ու կասեն, որ ուշքի է եկել, բայց եկավ բժիշկը ու ինձ կանչեց վերև։ Մինչև վերջին պահը սպասել ենք լավ լուրի, քանի որ բուժքույրերից մեկն ասել էր, որ երեխան մի պահ աչքերը բացել է։ Բժիշկն ասաց, որ Գոռս մահացել է։ Ոչինչ չէի կարողանում անել, նստել էի գետնին ու աղոթում էի, որ մի արկ ընկնի ինձ վրա։ Այլևս ապրելու իմաստ չէի տեսնում»,- արտասվելով պատմում է Զվարթը:
Գոռը մահացել էր սրտի կանգից։ Բժիշկները հարազատներին ասել էին, որ պատճառը, հավանաբար, վախն էր եղել արկի պայթյունից։
Հայրը որդու մահվան մասին մի քանի ժամ հետո է տեղեկացել։ «Ամբողջ օրը կապ չկար, ու չէի կարողանում խոսել ամուսնուս հետ։ Երբ արդեն իմացանք Գոռի մահանալու մասին, մեծ տղաս զանգեց հորը, ու չհասկացա ինչպես, բայց ստացվեց խոսել»,- ասում է Զվարթը։
«Երբ Գուրգենը զանգեց ու հորն ասաց, որ Գոռը մահացել է, բարձր գոռաց ու սկսեց լաց լինել։ Երևի դա փրկեց իրեն, որ հետը բան չպատահի»,- պատմում է Զվարթը։
Քանի որ հարձակման օրը շատ վիրավորներ էին բերում հիվանդանոց, Գոռին վերակենդանացման բաժանմունքից պետք է հանեին։
Գոռի մարմինը սկզբում հուղարկավորել են Ստեփանակերտում։ Երբ իմացել են, որ պիտի լքեն քաղաքը, արտաշիրիմում են կատարել, տեղափոխել Հայաստան և վերահուղարկավորել Աբովյանում։ Ընտանիքը հիմա ապրում է Երևանում, վարձով։ «Միակ սփոփանքս այն է, որ տղայիս գերեզմանն այստեղ է, կարողանում եմ գնալ ու գոնե մի փոքր մխիթարվել։ Պատկերացնում եմ այն մարդկանց հոգեվիճակը, որոնց հարազատների գերեզմաններն Արցախում են մնացել»,- ասում է Զվարթը։
Գոռը սիրում էր նկարել, հատկապես՝ հրաբուխներ։ Նկարել էր իրենց ընտանիքի անդամների դիմանկարները, որտեղ բոլորը ժպտում են։ Մայրը դրանք փակցրել էր տան պահարանին։ Չնայած տեղահանման ժամանակ գրեթե ոչինչ չէին վերցրել, ավագ որդին տնից դուրս գալիս պոկել էր եղբոր նկարածները ու հետը վերցրել։
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Արցախի վրա Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով, ըստ պաշտոնական տվյալների, զոհվել է 21 քաղաքացիական անձ, այդ թվում՝ 6 երեխա։ Հրետակոծությունից խուսափելու ժամանակ ավտովթարի հետևանքով զոհվել է ևս երկու քաղաքացիական անձ։

Сентябрь 2023 года: первой жертвой азербайджанской агрессии стал 9-летний Гор
Утром 19 сентября 9-летний Гор Арустамян, как обычно, отправился в школу. На обратном пути в нескольких сотнях метрах от мальчика взорвался снаряд. Гор умер от остановки сердца. Врачи сообщили родственникам, что причиной смерти, возможно, стал испуг от взрыва снаряда.
В блокадном Арцахе каждый день распространялись слухи о возможной войне. “Я всегда проявляла бдительность, но в тот день странным образом чувствовала себя спокойно”,- вспоминает мать Гора Зварт Арустамян.
Зварт вместе с Гором и старшим сыном, 18-летний Гургеном, жила в Степанакерте. Отец, Маис, занимался животноводством в селе Хин Шен, где жили его родители. Дома Маис бывал редко, жил в основном в деревне. Так как отец был далеко от семьи, братья очень сблизились и всегда были вместе.
Рождение Гора стало большой радостью для семьи. После первого ребенка Зварт и Маис долгое время не могли иметь детей. “Когда мы узнали, что должен родиться мальчик, я сказала: назовем его Гором”,- вспоминает Зварт.
Это имя запомнилось ей по роману “Геворг Марзпетуни”, один из героев которого, князь Гор, вызвал у нее большую симпатию.
“19 сентября до полудня все было спокойно. Я и Гурген находились дома. В полдень позвонила моя мама и сообщила, что ситуация напряженная, и посоветовала мне забрать Гора домой”,- говорит Зварт.
Она сразу позвонила своей сестре, которая жила в селе Норагюх Аскеранского района, и поинтересовалась, какая у них обстановка. Сестра сказала, что все в порядке, о напряженной ситуации ничего неизвестно.
Чтобы преодолеть беспокойство, Зварт позвонила также в школу, где ее успокоили, сказав, что все нормально. В этот момент старший сын прочитал сообщение Министерства образования, науки, культуры и спорта Арцаха о том, что занятия в школах прерываются, детей отправляют домой. Обычно Гора из школы забирали Зварт или Гурген. В тот день мать решила сама отправиться за младшим сыном в школу, но Гурген сказал, что пойдет сам.
Не успела Зварт разогреть обед до прихода Гора, как раздался взрыв. “Я и Гурген выбежали на улицу. Мне трудно было быстро бежать, поэтому я отстала. Потом я услышала, как Гурген зовет Гора, и подумала, что он нашел брата, и все в порядке…” – рассказала Зварт.
Видя, что сыновья опаздывают, она направилась в школу. И вдруг Зварт увидела Гора лежащим на земле, вокруг него стояли люди. В нескольких метрах от мальчика взорвался снаряд. На теле Гора никаких повреждений не было. Все подумали, что он потерял сознание, и попытались привести его в чувство. Потом кто-то из толпы посоветовал отнести Гора в убежище, которое находилось в соседнем доме. Уже в убежище медсестра пыталась оказать ребенку первую помощь, но ей не удалось привести его в чувство. Родным не смогли также вызвать по телефону скорую помощь, поэтому было решено отвезти Гора в ближайшую больницу. Но там мальчика не приняли, сказали, что привезли много раненых и мест нет. Пришлось ехать в больницу в Степанакерте.
“Там Гора сразу забрали в реанимационное отделение. Я ждала на улице, думала, что сейчас выйдут и скажут, что он пришел в себя. Но вышедший из больницы врач позвал меня наверх. Я до последнего ждала, что мне сообщат хорошую новость, так как одна из медсестер передала, что ребенок в какой-то момент открыл глаза. Но врач сказал, что Гор умер. Я сидела на полу и молилась о том, чтобы на меня упал снаряд... Я больше не видела смысла в своей жизни…”- со слезами на глазах вспоминает Зварт.
Гор умер от остановки сердца. Врачи сказали родным, что причиной смерти, возможно, стал испуг от взрыва снаряда.
Отец узнал о смерти сына через несколько часов. “Весь день не было связи, и мне не удавалось позвонить мужу. Когда же стало известно, что Гор умер, старший сын начал звонить отцу и каким-то чудом смог поговорить с ним”,- рассказывает Зварт. “Когда Гурген сообщил отцу, что Гор умер, тот громко закричал и начал плакать. “Это, наверно, и спасло его, иначе с ним могло что-нибудь случиться”,- сказала Зварт.
Гора сперва похоронили в Степанакерте, но когда стало известно, что придется покинуть город, его тело эксгумировали и перевезли в Армению, где перезахоронили в городе Абовяне. Сейчас семья живет на съемной квартире в Ереване. “Единственным утешением для меня является то, что могила моего сына находится здесь, и я могу ее навещать. Я представляю, что испытывают люди, которые оставили в Арцахе могилы своих родных...” – добавила Зварт.
Гор очень любил рисовать, особенно вулканы. Рисовал он и портреты членов своей семьи, на которых все они улыбаются. Эти рисунки мать прикрепила к шкаф. Хотя во время отъезда семья ничего с собой не взяла, старший сын в последний момент забрал рисунки брата.
По официальным данным, вследствие нападения Азербайджана на Арцах 19 сентября 2023 г. погиб 21 мирный житель, в том числе шестеро детей. Еще два человека погибли в ДТП, спасаясь от артиллерийского обстрела.