«Ռուսաստանը եկել է, հանձնել ԼՂ-ն Ադրբեջանին ու գնացել». Արմեն Գրիգորյան
Այսօր Երևանում մեկնարկեց Հայաստանի կիրառական քաղաքականության հետազոտական ինստիտուտի (ԱՊՐԻ) կազմակերպած ֆորումը, որը կտևի 3 օր։ Ֆորումի ընթացքում ելույթ ունեցավ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։ Նա խոսեց Հայաստանի արտաքին քաղաքականության դիվերսիֆիկացման անհրաժեշտության և այդ ուղղությամբ կատարվող քայլերի մասին։
Ելույթից հետո Գրիգորյանը պատասխանեց լրագրողների հարցերին։
Նա անդրադարձավ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններին և հայտնեց, որ արդեն ստացել են ադրբեջանական առաջարկների 10-րդ տարբերակը։ Իսկ հարցին արդյոք կարող ենք ասել, որ արդեն ավելի մոտ ենք խաղաղության պայմանագրի կնքմանը, Գրիգորյանը պատասխանեց. «Դիվանագիտության մեջ մի խոսք կա․ ասում են՝ քանի դեռ ամեն ինչ համաձայնեցված չէ, ուրեմն ոչինչ համաձայնեցված չէ»։
Գրիգորյանը խոսեց նաև զենք ձեռք բերելու մասին և շեշտեց, որ Հայաստանը զենք է ձեռք բերում միայն իր տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու համար։
Նա տեղեկացրեց, որ զենքի ձեռքբերումը Ռուսաստանից նվազել է՝ 96%-ից հասնելով 10%-ի։ «Եվ սա Ռուսաստանի ընտրությունն է, որը որոշել է չմատակարարել այն զենքերը, որոնց մատակարարման պայմանագրերը կնքվել են դեռևս 2021, 2022 թվականներին։ «Մենք բացատրություն ենք լսել, որ դրա պատճառը Ուկրաինայի հետ պատերազմն է, բայց կան պայմանագրեր, որոնց մատակարարումները պետք է պատերազմից առաջ կատարվեին»,- ասաց Գրիգորյանը։
Իսկ մեր հարցին, թե իշխանությունն ինչ կարծիք ունի Եվրոպական միությանն ինտեգրվելու հարցով հանրաքվե անցկացնելու մասին, Գրիգորյանը պատասխանեց, որ դա պետք է դառնա հանրային քննարկման առարկա, ինչը և տեղի է ունենում։ «Կսպասենք հանրության արձագանքին»,- հավելեց Գրիգորյանը։

“Русские пришли, сдали Нагорный Карабах Азербайджану и ушли” – А.Григорян
Сегодня в Ереване стартовал 3-дневный форум, организованный Институтом исследований прикладной политики Армении (ИИППА). В работе форума принял участие и секретарь Совета национальной безопасности Армен Григорян. В своем выступлении он отметил необходимость диверсификации внешней политики Армении, представил шаги, предпринимаемые в этом направлении.
После выступления секретарь Совбеза ответил на вопросы журналистов.
Касаясь переговоров вокруг договора о мире, Армен Григорян сообщил, что получен уже 10-й вариант азербайджанских предложений. На вопрос, можно ли говорить о том, что стороны приблизились к заключению мирного договора, Григорян ответил: “В дипломатии есть такое выражение: пока все не согласовано, не согласовано ничего”.
Григорян также обвинил Россию в том, что она бросила армян Арцаха. По его словам, Азербайджан не мог начать арцахскую войну 2020 года без разрешения Москвы.
“Русские пришли, сдали Нагорный Карабах Азербайджану и ушли”, - сказал Армен Григорян.
Касаясь вопроса приобретения Арменией оружия, секретарь СНБ подчеркнул, что наша страна приобретает оружие только для защиты своей территориальной целостности.
По словам А.Григоряна, покупка оружия у России сократилась с 96% до 10%. “И это выбор России, которая решила не поставлять вооружение, которое предусмотрено было поставить по договорам, заключенными еще в 2021 и 2022 годах. Мы слышали объяснение, согласно которому причиной является война с Украиной. Но есть договоры, поставки по которым должны были быть осуществлены еще до начала этой войны”,- отметил Армен Григорян.
На вопрос Hetq.am, как власть относится к инициативе проведения референдума по вступлению Армении в ЕС, Григорян сказал, что эта инициатива должна стать предметом общественного обсуждения, что и происходит. “Подождем реакции общественности”,- добавил А.Григорян.