«Չորս օր` 96 ժամ, լինելու ենք փողոցում և մեր կամքը պարտադրենք». Բագրատ Սրբազան
Երկշաբաթյա դադարից հետո այսօր` հունիսի 9-ին, Հանրապետության հրապարակում տեղի ունեցավ «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման հանրահավաքը։
Ելույթի ընթացքում Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը դիմեց ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցություններին՝ հորդորելով նրանց հունիսի 11-ին անցկացնել ԱԺ արտահերթ նիստ Կառավարության հրաժարականի և նոր կառավարություն ձեւավորելու օրակարգով։
«Հունիսի 10-ին ԱԺ խորհուրդը ժողովրդի որոշմամբ պարտավոր է որոշում ընդունել արտահերթ նիստ հրավիրելու մասին, քաղաքական մեծամասնությունը՝ ՔՊ-ի պատգամավորները, պարտավոր են ենթարկվել ժողովրդի կամքին, գործել անձնական խղճով եւ համոզմունքով։ Մեր ներկայությամբ մենք նրանց թույլ չենք տալու հերթական հակապետական սխալը գործել։ Մեր պահանջով, այս ժողովրդի պահանջով ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավորները, խմբակցությունները պետք է նախաձեռնեն խորհրդարանի նիստ հունիսի 11-ին՝ 16:30-ին՝ Կառավարության հրաժարականի եւ նոր կառավարություն ձեւավորելու օրակարգով»,- ասաց Բագրատ Սրբազանը։
Բագրատ Սրբազանը դիմեց նաև իր աջակիցներն՝ հորդորելով նրանց վաղվանից սկսած ամբողջ Հանրապետությունում իրականացնել անհնազանդության ակցիաներ։ «Այս պահին մենք միասին պետք է որոշում ընդունենք, մենք կարող ենք խնդիրը լուծել, եթե վաղվանից սկսած ընդամենը չորս օր՝ 96 ժամ, առանց դադարի, առանց աշխատանքի գնալու, առանց հանգստի, առանց երկար-բարակ քնելու լինենք փողոցում և մեր կամքը պարտադրենք»,- ասաց նա։
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը խոսեց նաև խաղաղության գործընթացի մասին՝ շեշտելով, որ իրենք կողմ են արժանապատիվ խաղաղությանը։ «Միայն խելագարը կարող է ձգտել պատերազմի, բայց նաև միայն խելագարը կարող է ձգտել մուրացիկ խաղաղության, որն ինքնին պատերազմի ամենամեծ սպառնալիքն է՝ իր ժողովրդի նվաստացման գնով»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով արտաքին քաղաքականությանը՝ Գալստանյանն ասաց, որ անհրաժեշտ է վերականգնել հարաբերությունները բոլոր դաշնակիցների հետ և միաժամանակ նոր բարեկամաներ գտնել։ «Այս իմաստով վերստին ցանկանում եմ հիշեցնել, որ Հայաստանը չի կարող լինել աշխարհաքաղաքական ուժերի բախման թատերաբեմ, որն այս իշխանությունների ձեռագիրն է, այլ պետք է գործի շահերի համադրման, գործընկերային կապերի փոխգործակցության սկզբունքով»,- հայտարարեց Բագրատ Գալստանյանը։

“Четыре дня останемся на улице и навяжем свою волю” – Баграт Србазан
9 июня, после двухнедельного перерыва, на площади Республики в Ереване состоялся митинг движения “Тавуш во имя Родины”. Выступая на митинге, лидер движения архиепископ Баграт Галстанян обратился к депутатам оппозиционных фракций Национального Собрания, призывав их 11 июня провести внеочередное заседание с требованием отставки действующего правительства и формирования новой исполнительной власти.
“10 июня совет Национального Собрания обязан по требованию народа принять решение о созыве внеочередного заседания. Составляющие политическое большинство депутаты фракции “Гражданский договор” обязаны подчиниться воле народа, действовать, руководствуясь своей совестью и своими убеждениями. Мы не позволим им совершить очередную антигосударственную ошибку. По нашему требованию, по требованию народа депутаты оппозиционных фракций парламента должны инициировать созыв 11 июня в 16:30 заседания парламента по вопросу отставки действующего правительства и формирования новой исполнительной власти”,- заявил Баграт Србазан.
Обратившись к своим сторонникам, Галстанян призвал их с завтрашнего дня начать по всей стране акции неповиновения. “Мы сейчас должны принять решение. Мы сможем решить этот вопрос, если начиная с завтрашнего дня на протяжении всего четырех дней, то есть 96 часов, беспрерывно, без отдыха, не тратя лишнего времени на сон, будем находиться на улице и навяжем свою волю”,- отметил лидер движения.
Касаясь мирного процесса, Баграт Галстанян подчеркнул, что они выступают за достойный мир. “Только сумасшедший может стремиться к войне, но в то же время только сумасшедший может выпрашивать мир, что само по себе является самой большой угрозой войны, а цена этому – унижение собственного народа”,- заявил Баграт Србазан.
В сфере внешней политики необходимо восстановить отношения со всеми союзниками и найти новых друзей, считает архиепископ. “В этом смысле хочу еще раз напомнить, что Армения не может быть ареной столкновения геополитических сил, между тем именно таков почерк властей. Нужно действовать по принципу сочетания интересов и взаимодействия”,- отметил лидер движения.