Իրավիճակը Տավուշում. ցուցարարները շարունակում են փակ պահել Կիրանց-Ոսկեպար ճանապարհը
Մարտի 18-ին վարչապետ Փաշինյանը հանդիպում ունեցավ Տավուշի մարզի Ոսկեպար գյուղի բնակիչների հետ։ Նա ոսկեպարցիներին տեղեկացրեց Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների քննարկումների մասին։ «Մենք տեսնում ենք, որ իրական հնարավորությունը՝ սահմանազատման ու սահմանագծման գործընթաց սկսելու, կարող ենք իրականացնել այս հատվածում՝ Բաղանիսից Բերքաբեր ընկած հատվածում։ Մեր քաղաքականությունն այն է, որ մենք պետք է պատերազմ թույլ չտանք, մենք պետք է թույլ չտանք պատերազմի սկսում։ Եվ սա է պատճառը, որ որոշել ենք, որ մենք պետք է գնանք էս հատվածներում ՀՀ սահմանի ճշգրտման։ Ու դա անում ենք ոչ միայն հանուն ՀՀ-ի, այլև կոնկրետ Ոսկեպար գյուղի համար, Կիրանց գյուղի համար, որպեսզի ապահովենք այդ գյուղերի անվտանգությունը»,- ասաց վարչապետը։
Այս հանդիպումից հետո, սակայն, տեղացիների հարցերն ավելացան։ Փաշինյանը Կիրանցի և Ոսկեպարի բնակիչների հետ հանդիպեց երկրորդ անգամ՝ ապրիլի 17-ին։
Իսկ ապրիլի 19-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովները հայտարարեցին, որ սահմանազատման աշխատանքները սկսելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել։ Ըստ հայտարարության՝ տեղի է ունենալու սահմանի ճշտում Տավուշի մարզի Բաղանիս, Ոսկեպար, Կիրանց և Բերքաբեր գյուղերի հատվածներում։ Սա հարուցեց տեղի բնակիչների եւ հասարակական-քաղաքական տարբեր շրջանակների դժգոհությունը։ Նրանք ապրիլի 19-ի երեկոյան փակեցին Վրաստան տանող միջպետական ճանապարհը՝ պահանջելով հանդիպում մարզպետի հետ։
Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը ժամանեց հաջորդ օրն առավոտյան, երբ բնակիչները վերսկսեցին բողոքի ակցիան։ Ակցիան վերսկսելու պատճառը Կիրանց գուղում չափագրման աշխատանքներն էին։ Գյուղի բնակիչների պնդմամբ, չափագրման արդյունքում պարզ էր դարձել, որ նոր ճանապարհ կառուցելու համար պետք է քանդվի մի քանի տուն և Կիրանցի եկեղեցին։ Մարզպետը փակ հանդիպում ունեցավ բնակիչներից մի քանիսի հետ, ճանապարհը, սակայն, չբացվեց։ Ակցիայի մասնակիցների հետ հանդիպման եկավ նաև Ներքին գործերի նախարարը։ Վահե Ղազարյանին նույնպես չհաջողվեց համոզել ցուցարարներին բացել միջպետական ճանապարհը։ «Ձեզ մտահոգող բոլոր հարցերը բարձրացվել են։ Ձեր հետևում ոչինչ չի արվելու»,- ասաց Ղազարյանը։ 1,5 ժամ ապարդյուն բանակցելուց հետո ՆԳ նախարարը հեռացավ։
Երեկոյան, սակայն, ճանապարհը բացվեց։ Ցուցարարներին խոստացան, որ երկուշաբթի հանդիպում կլինի փոխվարչապետ Մհեր Գիրգորյանի հետ եւ նրանց բոլոր հարցերը պատասխան կստանան։
Ապիրլի 21-ի առավոտից Կիրանցի բնակիչները նորից փակեցին Կիրանց-Ոսկեպար ճանապարհահատվածը։ Քաղաքագետ, «Հայկական պետականության համար» համակարգող կենտրոնի ղեկավար Սուրեն Պետրոսյանի փոխանցմամբ, որոշվել է վերսկսել ակցիաները։ Պատճառը չափագրումների և սահմանազատման աշխատանքների իրականացումն է գյուղի տարածքում։
Իրավիճակը լարվեց նաև Ոսկեպարում։ ՊՆ աշխատակիցները փորձել էին ականազերծման աշխատանքներ իրականացնել Ոսկեպարի Սբ. Աստվածածին եկեղեցու մոտակայքում։ Ոսկեպարցիները թույլ չէին տվել։
«Ոստիկանները պնդում են, թե ՊՆ զինծառայողները տեղյակ չեն եղել գյուղացիների հետ պայմանավորվածությունից, դրա համար էլ եկել են ականազերծման աշխատանքներ անելու»-, ասաց Սուրեն Պետրոսյանը։
Կեսօրին մոտ ակցիային միացան նաև Նոյեմբերյանի և հարակից գյուղերի բնակիչները։ Նրանք փակեցին Բագրատաշենի անցակետ տանող ճանապարհը։ Այստեղ իրավիճակը լարվեց, երբ ԵԿՄ-ի տարբերանշանով մեքենայի վարորդը մեքենան վարեց ակցիայի մասնակիցների ուղղությամբ։ «Ճամփեն փակելուց հետո տեղում հայտնվում է Տավուշի «Երկրապահի» ղեկավարը՝ իր խմբով։ Իր վրա վերցնելով ոստիկանի դեր՝ նա պահանջում էր ճամփեն բացել։ Մի քանի սադրանք փորձելուց հետո, նրա հրահանգով «Երկրապահի» «Վիլիսը» սկսեց քշել ժողովրդի վրա։ Մարդիկ կանգնեցրեցին մեքենան»,- իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է քաղաքագետ Հրանտ Տեր-Աբրահամյանը։
Ցուցարարները կանգնեցրել են մեքենան և քարերով կոտրել դրա դիմապակին։ Այս միջադեպից հետո ձերբակալվեցին «Մարտական Եղբայրություն» միաբանության 7 անդամներ։
Երեկոյան 18։00-ի մոտակայքում Բագրատաշեն տանող ճանապարհը բացվեց։ Ցուցարարներից մեկը «Սպուտնիկ Արմենիա»-ին փոխանցել էր, որ հետագա լարվածությունից և բախումներից խուսափելու համար որոշվել է դադարեցնել ակցիան այդ հատվածում։
Ցուցարարները ամբողջ գիշեր փակ են պահել Կիրանց-Ոսկեպար ճանապարհը։ Նրանք հայտարարել են, որ չեն դադարեցնի ակցիան մինչև Մհեր Գրիգորյանի հետ հանդիպումը։ Այն նախատեսված էր այսօր։ Առավոտյան Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից «Արմենպրեսին» հայտնել են, որ Կառավարության շենքում տեղի կունենա հանդիպում Տավուշի մարզի մի շարք բնակավայրերի ղեկավարների հետ։ «Հայտնում ենք Ձեզ, որ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը որևէ հանդիպումից չի հրաժարվել, ի սկզբանե պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ հանդիպումը կայանալու է այսօր, կառավարության շենքում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Ситуация в Тавуше: жители продолжают блокировать дорогу Киранц-Воскепар
18 марта премьер-министр Никол Пашинян встретился с жителями села Воскепар Тавушской области. Он сообщил им об обсуждениях, которые проходили в комиссиях по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном. “Мы видим реальную возможность начать процесс делимитации и демаркации, который можем провести на участке от Баганиса до Беркабера. Наша политика состоит в том, чтобы не допустить войну. Мы не должны позволить, чтобы началась война. Именно поэтому мы решили пойти на уточнение границы Республики Армения на этих участках. Мы это делаем не только для Армении, но и конкретно для села Воскепар, для села Киранц, чтобы обеспечить их безопасность”,- сказал премьер. Между тем после этой встречи вопросов у местных жителей только прибавилось.
17 апреля состоялась вторая встреча Пашиняна с киранцами и воскепарцами. А 19 апреля комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы заявили, что достигнута договоренность о начале делимитационных работ. Согласно заявлению, предусмотрено уточнение границы на участках сел Баганис, Воскепар, Киранц и Беркабер Тавушской области. Это сообщение вызвало недовольство жителей и различных общественно-политических кругов. Вечером 19 апреля люди заблокировали ведущую в Грузию межгосударственную дорогу, потребовав встречи с губернатором области.
Губернатор Айк Галумян приехал на следующий день утром, когда жители возобновили акцию протеста. Причиной послужили проводимые в селе Киранц замеры. По утверждению жителей села, в результате этих работ стало ясно, что для строительства новой дороги потребуется снести в Киранце несколько домов и церковь. Губернатор провел закрытую встречу с несколькими местными жителями, однако дорога так и не была разблокирована.
На встречу с участниками акции прибыл также министр внутренних дел Ваге Казарян, но и ему не удалось уговорить киранцев открыть межгосударственную дорогу. “Все волнующие вас вопросы поставлены. Никакие шаги за вашей спиной предприниматься не будут”,- заявил Казарян. После продолжавшихся полтора часа безрезультатных переговоров министр уехал.
Вечером, однако, дорога была разблокирована. Участникам пикета пообещали, что в понедельник состоится встреча с вице-премьером Мгером Григоряном, который даст ответы на все волнующие их вопросы.
Утром 21 апреля киранцы вновь перекрыли дорожный участок Киранц-Воскепар. По словам политолога и руководителя центра “Во имя армянской государственности” Сурена Петросяна, было решено возобновить акции протеста. Причиной стало проведение замеров на территории села.
Ситуция накалилась и в Воскепаре. Там сотрудники Министерства обороны попытались провести в окрестностях церкви Сурб Аствацацин работы по разминированию, однако местные жители не позволили им это сделать.
“Полицейские утверждают, что военнослужащие не знали о договоренностях с местными жителями, поэтому пришли провести разминирование”,- сказал С.Петросян.
В полдень к акции присоединились жители Ноемберяна и соседних сел. Они перекрыли дорогу к пропускному пункту в Баграташене. Ситуация здесь накалилась после того, как водитель автомобиля с логотипом Союза добровольцев “Еркрапа” направил машину прямо на участников акции. Взяв на себя роль полицейского, он требовал разблокировать дорогу, после чего по его указанию автомобиль СДЕ вновь начал наезжать на участников пикета. Однако люди остановили автомобиль и камнями разбили лобовое стекло. В результате этого инцидента были задержаны семь членов организации “Боевое братство”.
Вечером около 18։00 дорога на Баграташен была разблокирована. Один из участников пикета сообщил “Спутник Армения”, что во избежание дальнейшего нагнетания ситуации и столкновений было решено прекратить акцию на этом участке.
Всю ночь дорога Киранц-Воскепар оставалась заблокированной. Участники акции заявили, что до встречи с Мгером Григоряном не прекратят акцию. Встреча запланирована на сегодня. Утром из офиса вице-премьера агентству “Арменпресс” сообщили, что в здании правительства состоится встреча с руководителями ряда населенных пунктов Тавушской области. “Сообщаем, что вице-премьер Мгер Григорян не отказался ни от одной из встреч. Договоренность о проведении сегодня встречи в здании правительства была достигнута изначально”,- говорится в сообщении.