2023-ին Հայաստանից փողի արտահոսքն աճել է 55%-ով՝ հասնելով 4 մլրդ դոլարի. որտեղից է գալիս եւ ուր է գնում փողը
Հոդվածի պատրաստմանը մասնակցել է «Հետք Մեդիա Գործարանի» ուսանող Սոնա Սարգսյանը
Ռուսաստանից Հայաստան դրամական փոխանցումների 2022 թվականի բարձր մակարդակը պահպանվել է նաև 2023-ին։ Մեկ տարում միայն Ռուսաստանից բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձինք Հայաստան են փոխանցել մոտ 4 մլրդ դոլար։
Աննախադեպ ծավալի են հասել Հայաստանից արտասահման դրամական փոխանցումները՝ ավելի քան 4 մլրդ դոլար։ Այստեղ աշխարհագրությունն ավելի հետաքրքիր է՝ Ռուսաստանից մինչև Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, Մոնակո և այլն։
Չի բացառվում, որ ուղիղ կապ կա դեպի Հայաստան և Հայաստանից դուրս դրամական փոխանցումների այս շղթայի և Հայաստանի միջոցով ռուսական ապրանքների վերաարտահանումների միջեւ։
2023-ին արտերկրից Հայաստան է փոխանցվել մոտ 5.7 մլրդ ԱՄՆ դոլար. հիմնական աղբյուրը պատժամիջոցների տակ հայտնված Ռուսաստանն է
2023 թվականին ֆիզիկական անձինք բանկերի միջոցով արտերկրից Հայաստան են ուղարկել, ընդհանուր առմամբ, մոտ 5 մլրդ 696 մլն ԱՄՆ դոլար։ Կենտրոնական բանկի տվյալների վերլուծությունից ակնհայտ է, որ նախորդ տարվա համեմատ այս դրամական փոխանցումները՝ տրանսֆերտները, աճել են 505 մլն դոլարով կամ 9.7%-ով։
Ինչպես նախորդ տարում, այնպես էլ 2023-ին տրանսֆերտների աճը, մեծ մասամբ, ապահովվել է Ռուսաստանից փոխանցումների հաշվին։
Մասնավորապես, Ռուսաստանից Հայաստան է փոխանցվել 3 մլրդ 946 մլն դոլար, որը մեկ տարում աճել է 9.7%-ով։ Այդպիսով, Ռուսաստանից Հայաստան դրամական փոխանցումներն ամբողջ դրամական փոխանցումների մոտ 70%-ն են կազմել։
Համեմատության համար նշենք, որ 2022 թվականին, 2021-ի համեմատ, Ռուսաստանից փոխանցումներն աճել են 4.1 անգամ։
Դա պայմանավորված էր ռուս-ուկրաինական պատերազմի հետևանքով Հայաստան ժամանած ռուսաստանցիներով։ Ռուս-ուկրաինական պատերազմի մեկնարկից՝ 2022-ի փետրվարից հետո, Հայաստան եկած ռուսաստանցիների մի մասն իր կապիտալը տեղափոխել է այստեղ։ Բացի բիզնես նպատակներից, ռուսաստանցիները Հայաստանում գումարներ են ծախսում նաև հանգստի, ժամանցի, տան վարձակալության և այլ նպատակներով։
Իսկ 2023-ին, ինչպես երևում է, աճի այդ տեմպը չի պահպանվել։ Չնայած դրան՝ դրամական փոխանցումների ծավալը գերազանցում է նախորդ առնվազն 20 տարիների ծավալը։
Հայաստան դրամական փոխանցումների գծով երկրորդ տեղում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներն է։ Փոխանցումների ներհոսքը մեկ տարում կազմել է 663 մլն ԱՄՆ դոլար, որը նախորդ տարվա համեմատ 1.1%-ով նվազել է։
Հատկանշական է Շվեյցարիայից կատարվող փոխանցումների կտրուկ աճը՝ մոտ 47%. մեկ տարում Հայաստան է փոխանցվել մոտ 141 մլն դոլար։
Հայաստան դրամական փոխանցումների առաջին հնգյակում են նաև Գերմանիան (103 մլն դոլար) և Մեծ Բրիտանիան (76 մլն դոլար)։
Տեսանելի աճ կա Արաբական Միացյալ Էմիրություններից փոխանցումների գծով։ 2023-ին Հայաստան է փոխանցվել 74 մլն դոլար, որը երկու անգամ գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը։
Այս ինֆոգրաֆիկայում կարող եք տեսնել բանկերի միջոցով արտերկրից Հայաստան դրամական փոխանցումները՝ ներհոսքը, ինչպես նաև՝ Հայաստանից արտերկիր փոխանցումները՝ արտահոսքը։ Կենտրոնական բանկի տվյալների հիման վրա առանձնացրել ենք ներհոսքի և արտահոսքի առաջին տասնյակը։
Ինչպես երևում է առաջին տասնյակից, նվազում կա ոչ միայն ԱՄՆ-ի, այլև՝ Ֆրանսիայի, Վրաստանի ու Ղազախստանի գծով։
Տնտեսագետ Աղասի Թավադյանը նկատում է, որ թեև տարեկան կտրվածքով Ռուսաստանից դրամական փոխանցումների աճ կա, սակայն ամսական տվյալները վկայում են, որ 2023-ի մայիսից հետո, նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ, փողի ներհոսքը կրճատվել է։
«Այս պահին միտումը բացասական է։ Մի կողմից արտերկրից Հայաստան դրամական փոխանցումները կրճատվում են, մյուս կողմից՝ աճում է Հայաստանից արտերկիր փողի արտահոսքը»,- ասում է տնտեսագետը։
Հարկ է նկատել, որ մինչև 2022 թվականը Ռուսաստանից Հայաստան հիմնականում արտագնա աշխատանքի մեկնած մեր հայրենակիցներն էին փող ուղարկում։ 2022-ից հետո հիմնական աղբյուրը դարձան Հայաստան տեղափոխված ռուսաստանցիները։ Սակայն, ինչպես նկատում է Աղասի Թավադյանը, 2023-ի երկրորդ կեսից նրանք սկսել են ավելի քիչ գումար ստանալ և ուղարկել Հայաստանի բանկերի միջոցով, որը կարող է պայմանավորված լինել ինչպես նրանց սոցիալ-տնտեսական խնդիրներով, այնպես էլ՝ այն հանգամանքով, որ նրանց մի մասն արդեն լքել է Հայաստանը։
Դրանք ժամանակավոր փողեր էին, որոնք խթանեցին Հայաստանի տնտեսությունը՝ միևնույն ժամանակ մեծացնելով Հայաստանի տնտեսական կախվածությունը այդ փողերից և Ռուսաստանից։
«Հայաստանի տնտեսական աճը վերջին երկու տարում ապահովում են արտաքին գործոնները։ Տպավորություն է, որ կրկնվում է 2002-2008 թվականների պատմությունը, երբ արտաքին աշխարհից եկող, ցածր տոկոսադրույքներով գումարներով ապահովվեց Հայաստանի երկնիշ տնտեսական աճը, որից միայն 2-3 տոկոսային կետն էր ապահովվում ներքին տնտեսության հաշվին։ Փողերը հիմնականում գնում էին շինարարության ոլորտ, որը համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամից հետո՝ 2008-ից հետո, պարզապես պայթեց»,- նշում է տնտեսագետը։
«Հայաստանից փողի արտահոսքի տեմպը մտահոգիչ է»
Ավելի արագ է աճել փողի արտահոսքը։ 2023-ին Հայաստանից արտերկիր է փոխանցվել 4 մլրդ 41 մլն դոլար, որը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 1.4 մլրդ դոլարով կամ 55%-ով։
Փողի արտահոսքի էական աճ կա դեպի Ռուսաստան, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, ԱՄՆ, Մոնակո և այլն։
Մասնավորապես, 2023-ին Հայաստանից Ռուսաստան արված փոխանցումները ևս ավելացել են՝ հասնելով 641 մլն դոլարի, որը 2022 թվականի համեմատ աճել է 41.6%-ով։
2 անգամ աճել են Հայաստանից ԱՄԷ փոխանցումները, դրանք կազմել են 571 մլն դրամ՝ գերազանցելով ԱՄՆ-ի ցուցանիշը։
2023 թվականի ընթացքում աճել են նաև դրամական փոխանցումները Հայաստանից Սինգապուր և Իրան։
Դրամական փոխանցումների արտահոսքի մեջ ուշագրավ են նաև դեպի Հնդկաստան փոխանցումները։ Անզեն աչքով էլ երևում է, որ աշխատանքի նպատակով Հայաստան ժամանած հնդիկների թիվն օրեցօր ավելանում է։ Սակայն, տվյալները ցույց են տալիս, որ Հայաստանից նրանց ուղարկած գումարներն այնքան մեծ չեն, որքան կարող է թվալ։ 2023 թվականին ֆիզիկական անձինք բանկերի միջոցով Հայաստանից Հնդկաստան են ուղարկել ընդհանուր առմամբ 3.3 մլն ԱՄՆ դոլար, որը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 5.5%-ով։
Աղասի Թավադյանն ընդգծում է, որ Հայաստանից դրամական փոխանցումների արտահոսքի աշխարհագրությունը, ի տարբերություն նախորդ տարիների, դիվերսիֆիկացել է։ Օրինակ՝ Սինգապուրը, Մոնակոն, Մեծ Բրիտանիան, որոնք հայտնվել են առաջին տասնյակում, նախկինում ցածր հորիզոնականներում են եղել։
Թե ի՞նչ նպատակով են Հայաստանից գումարներ ուղարկվում, և ի՞նչ նպատակով են Հայաստան ուղարկվում, կարելի է միայն ենթադրություններ անել, քանի որ Կենտրոնական բանկն այլ տվյալներ չի հայտնում։
Չի բացառվում, որ դրանք Հայաստանից վերաարտահանումների շղթայի մի մասն են։ Ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո Հայաստանը մի շարք ապրանքների համար, ինչպես՝ ավտոմեքենաներ, ադամանդ, ոսկի և ոսկերչական արտադրանք, տեխնիկա և այլն, դարձել է տարանցիկ երկիր։ Ապրանքներն այլ երկրներից ներմուծվում են Հայաստան և արտահանվում Ռուսաստան, կամ գործում է հակառակ սխեման՝ Ռուսաստանից ներմուծվում է, օրինակ՝ ադամանդ, ոսկերչական արտադրանք և արտահանվում Արաբական Միացյալ էմիրություններ, Հնդկաստան և այլն։
Վարկածները կարող են շատ լինել, սակայն մի բան, ըստ Աղասի Թավադյանի, ակնհայտ է՝ Հայաստանի տնտեսությունն ի վիճակի չէ կլանել այն փողերը, որոնք արտերկրից փոխանցվում են, հետևաբար՝ դրանք արտահոսում են։
«Արտահոսքի այս տեմպերը մտահոգիչ են։ Այսօրվա մեր տնտեսության մեջ արտերկրից եկած դրամական հոսքերն էական դեր են խաղում։ Դրանք նպաստում են ծառայությունների աճին, սպառմանը, աշխուժացնում են տնտեսությունը։ Սակայն, ի սկզբանե՝ դեռևս 2022-ի ապրիլից, արդեն պարզ էր, որ դա կարճաժամկետ ազդեցություն է և հիմա էլ տնտեսական աճը ռիսկի տակ է»,- ասում է տնտեսագետը։
Ըստ նրա՝ եթե արտաքին գործոնները, այդ թվում՝ այս դրամական փոխանցումները սկսեն նվազել, Հայաստանի կառավարությունը, հնարավոր է, չկարողանա ապահովել բյուջեով ամրագրված 7% տնտեսական աճը 2024 թվականին։
Վերջին առնվազն տասը տարիների կտրվածքով 2023 թվականը ռեկորդային է եղել ինչպես դրամական փոխանցումների ներհոսքի, այնպես էլ՝ արտահոսքի գծով։ Սակայն, հաշվի առնելով ամսական կտրվածքով վերջին բացասական միտումները, չի բացառվում, որ 2024 թվականն ամփոփվի դրամական փոխանցումների նվազմամբ։
Այս ընթացքում դրամական փոխանցումների անկում է գրանցվել միայն 2015-2016 թվականներին և 2020 թվականին՝ COVID-19-ի բռնկման տարում։
Բացի ներհոսքից և արտահոսքից, փորձագետները կարևորում են նաև դրամական փոխանցումների զուտ ներհոսքը։ Այն ներհոսքի և արտահոսքի տարբերությունն է։ Խոշոր հաշվով՝ սա այն գումարն է, որը մնացել է երկրում՝ տնտեսության մեջ։
2023 թվականի զուտ ներհոսքը կազմել է մոտ 1 մլրդ 655 մլն դոլար։ Այն նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 36%-ով, քանի որ, ինչպես նշվեց վերևում, փողի արտահոսքն ավելի արագ է աճել, քան ներհոսքը։

Отток денег из Армении в 2023 году вырос на 55 процентов: откуда поступают и куда идут денежные средства?
В подготовке статьи участвовала студентка медиафабрики Hetq.am Сона Саргсян
Зарегистрированный в 2022 году высокий уровень денежных переводов из России в Армению сохранился и в 2023-ем. За год только через российские банки физические лица перевели в Армению около 4 млрд долларов.
Беспрецедентных объемов достигли денежные переводы из Армении за рубеж – более 4 млрд долларов. Здесь география куда интереснее: от РФ до Объединенных Арабских Эмиратов, Монако и других стран.
Не исключено, что существует прямая связь между цепочкой денежных переводов в Армению, из Армении и реэкспортом российских товаров через РА.
В 2023 г. в Армению из-за рубежа поступило около 5.7 млрд долларов США. Основным источником оказалась находящаяся под санкциями Россия
В 2023 году физические лица посредством банков перевели из-за границы в Армению в общей сложности 5 млрд 696 млн долларов США. Анализ данных Центрального банка показывает, что по сравнению с прошлым годом денежные переводы, то есть трансферты, выросли на 505 млн долларов, или на 9,7%.
В 2023 году, как и в предыдущем, рост трансфертов обеспечили в основном переводы из РФ.
Так, из России в Армению было переведено 3 млрд 946 млн долларов, что свидетельствует о годовом росте на 9.7%. Таким образом, денежные переводы из РФ в Армению составили около 70% от всего объема денежных переводов.
Отметим, что в 2022 году по сравнению с 2021-м переводы из России в РА выросли в 4,1 раза.
Это было обусловлено тем, что после начала российско-украинской войны в Армению приехало большое число россиян. С начала вторжения РФ в Украину, то есть после февраля 2022 г., часть прибывших в Армению российских граждан перевезла сюда свой капитал. В нашей стране россияне, помимо бизнеса, тратят деньги на отдых, аренду жилья и другие цели.
В 2023-ем такие темпы роста не сохранились. Тем не менее, объемы денежных переводов превышают аналогичные показатели как минимум предыдущих 20 лет.
На втором месте по объему денежных переводов в Армению находятся Соединенные Штаты Америки. Приток переводов из США составил за год 663 млн долларов, что на 1,1% меньше прошлогоднего показателя.
Примечателен резкий рост денежных переводов из Швейцарии – около 47%: в течение года в Армению было переведено почти 141 млн долларов.
В первую пятерку стран, откуда в Армению поступают денежные переводы, входят также Германия (103 млн долларов) и Великобритания (76 млн долларов).
Ощутимый рост наблюдается по линии переводов из Объединенных Арабских Эмиратов. В 2023 году в Армению поступило 74 млн долларов, что в два раза превышает прошлогодний показатель.
На этой инфографике можно увидеть данные о притоке денежных средств через банки в Армению, а также данные об оттоке денежных переводов из Армении в другие страны. На основании данных Центрального банка мы выделили первую десятку стран по показателям притока и оттока денег.
Как видим, сокращение переводов наблюдается не только по линии США, но также по линии Франции, Грузии и Казахстана.
По словам экономиста Агаси Тавадяна, хотя в годовом разрезе наблюдается рост денежных переводов из России, данные за месяц свидетельствуют о том, что после мая 2023 года по сравнению с тем же периодом предыдущего года приток денег сократился.
“В настоящее время тенденция отрицательная. С одной стороны денежные переводы из-за границы в Армению сокращаются, с другой – увеличивается отток денег из Армении в другие страны”,- отмечает эксперт.
Следует отметить, что до 2022 года деньги присылали главным образом уехавшие на заработки в РФ наши соотечественники. После 2022 г. основным источником стали приехавшие в Армению россияне. Но, как отмечает Тавадян, со второй половины 2023 года они начали получать меньше денег и меньше отправлять их через армянские банки, что может быть обусловлено социально-экономическими проблемами, а также тем обстоятельством, что часть россиян уже покинула Армению.
Это были временные деньги, которые стимулировали развитие экономики страны, но в то же время увеличили экономическую зависимость РА от России.
“Последние два года экономический рост Армении обеспечивают внешние факторы. Складывается впечатление, что повторяется история 2002-2008 гг., когда поступавшие извне суммы под низкие проценты обеспечили двузначный экономический рост Армении, который, однако, лишь на 2-3 процента обеспечивался за счет внутренней экономики. Деньги шли в основном в сферу строительства, которая после всемирного экономического кризиса 2008 года фактически лопнула”,- сказал А.Тавадян.
“Темпы оттока денег из Армении вызывают тревогу”
Более быстрыми темпами увеличился отток денег. В 2023 году из Армении за границу было переведено 4 млрд 41 млн долларов, что превышает предыдущий показатель на 1.4 млрд долларов, или на 55%.
Зафиксирован существенный рост оттока денег в РФ, Объединенные Арабские Эмираты, США, Монако и другие страны.
В 2023 году увеличились также денежные переводы из Армении в РФ. Этот показатель достиг 641 млн долларов, что на 41.6% больше, чем в 2022 году. В два раза выросли объемы денежных переводов из Армении в ОАЭ, которые достигли 571 млн драмов. Эта цифра превосходит объемы переводов в США.
В 2023 году выросли также денежные переводы из Армении в Сингапур и Иран.
В этом отношении примечательны переводы в Индию. Невооруженным глазом видно, что число прибывающих в Армению индийских мигрантов увеличивается с каждым днем. Однако данные показывает, что суммы, которые они отправляют из Армении, не так велики, как может показаться. В 2023 году физические лица отправили через банки РА в Индию 3,3 млн долларов США, что по сравнению с прошлогодним показателем меньше на 5,5%.
По словам Агаси Тавадяна, в отличие от предыдущих лет география оттока денежных переводов из Армении диверсифицирована. Так, Сингапур, Монако, Великобритания, занимавшие ранее нижние позиции, сегодня входят в первую десятку.
Поскольку Центробанк не приводит другие данные, то можно лишь предположить, с какой целью отправляют деньги из Армении и с каком целью присылают их сюда.
Не исключено, что они составляют часть цепи реэкспорта из РА. После начала российско-украинской войны Армения стала транзитной страной для реэкспорта ряда товаров – автомобилей, алмазов, золота и золотых ювелирных изделий, техники и т.д. Товары импортируются из других стран в Армению, а отсюда вывозятся в Россию, либо действует противоположная схема: из России импортируются алмазы, ювелирные изделия, которые затем экспортируются в ОАЭ, Индию и другие страны. Очевидно, однако, что экономика Армении не в состоянии поглощать такой объем поступающих из-за рубежа денег. Следовательно, можно предположить, что происходит их отток.
“Такие темпы оттока вызывают тревогу. Поступающие сегодня из-за рубежа денежные потоки играют существенную роль в экономике страны. Они способствуют росту объемов услуг, потребления, активизируют экономику. Однако с апреля 2022 года стало ясно, что это влияние носит кратковременный характер, и уже сегодня экономический рост подвержен рискам”,- считает эксперт.
По словам А.Тавадяна, если внешние факторы, в том числе денежные переводы, начнут сокращаться, то в 2024 году правительству Армении, возможно, не удастся обеспечить зафиксированный бюджетом 7-процентный экономический рост.
В разрезе как минимум последних десяти лет 2023-й был рекордным как по линии притока, так и по линии оттока денежных средств. Однако, учитывая последние негативные тенденции, не исключено, что 2024-й год завершится сокращением денежных переводов.
Отметим, что спад денежных переводов был зафиксирован лишь в 2015-2016 гг. и в 2020-ом, в год пандемии COVID-19.
Помимо притока и оттока эксперты отмечают также важность чистого притока денежных переводов. Речь идет о разнице между притоком и оттоком. По большому счету это та сумма, которая остается в экономике страны.
В 2023 году чистый приток составил около 1 млрд 655 млн долларов. По сравнению с предыдущим годом этот показатель сократился на 36%, поскольку, как было отмечено выше, отток денег опережал их приток.