Գերության մեջ գտնվողների հետ հարցազրույցը հակասում է ոչ միայն միջազգային, այլև՝ Ադրբեջանի ներքին օրենսդրությանը. Արա Ղազարյան
Մարտի 10-ին ադրբեջանական հեռուստաալիքներից մեկը` AzTV-ն, կադրեր էր տարածել Արցախի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանի և ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանի հետ հարցազրույցից։
«Գերության մեջ գտնվող անձանց հետ հարցազրույցի անցկացումը հակասում է ոչ միայն միջազգային, այլ նաև՝ նույնիսկ Ադրբեջանի ներքին օրենսդրությանը»,- կարծում է միջազգային իրավունքի մասնագետ, փաստաբան Արա Ղազարյանը։
Ըստ Ղազարյանի՝ սա արված է պրոպագանդիստական նպատակով և հայ հասարակության վրա հոգեբանական ճնշում գործադրելու փորձ է։
«Սա հերթական հայատյացության դրսևորումն է»,- ասում է Ղազարյանը։
Նախկինում նույնպես եղել են դեպքեր, երբ ադրբեջանական հեռուստաալիքները հարցազրույց են վերցրել հայ ռազմագերիներից։ 2010 թվականին ադրբեջանական ANS հեռուստաընկերությունը հարցազրույց էր վերցրել Մանվել Սարիբեկյանից։ Նա այդ տարվա սեպտեմբերի 11-ին իր անասուններին փնտրելիս մոլորվել էր Տավուշի մարզի սահմանամերձ գոտում և հայտնվել հակառակորդի մոտ: Ադրբեջանական կողմը նրան ներկայացնում էր որպես հայկական բանակի հետախույզ։ «Սարիբեկյանի հարցազրույցի կադրերից երևում էր, և մեր մասնագետներն էլ հեշտությամբ պարզեցին, որ նա ոչ թե հարցազրույց է տալիս, այլ կարդում է իրեն տրված տեքստը»,- ասում է Արա Ղազարյանը։
Արայիկ Հարությունյանի և Լևոն Մնացականյանի իրավունքների խախտման կապակցությամբ նրանց հարազատները կամ Հայաստանի Հանրապետությունը կարող են դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։
«ՄԻԵԴ դիմելու համար անհրաժեշտ է Արայիկ Հարությունյանի և Լևոն Մնացականյանի համաձայնությունը, բայց այս պարագայում դա ստանալն անիրատեսական է»,- նշեց Ղազարյանը։
Ըստ փաստաբանի՝ եթե ինչ-որ կերպ հնարավոր լինի գործը հասցնել Եվրոպական դատարան, ցանկալի է, որ դա լինի անհատական գանգատի տեսքով։
«Հայաստանի այսօրվա քաղաքական ղեկավարությունն արդեն բացեիբաց հայտարարում է, որ մի օր հնարավոր է հրաժարվի Ադրբեջանի դեմ ներկայացված բոլոր հայցերից։ Դրա համար ավելի ցանկալի է անհատական գանգատ ներկայացնել»,- ասաց Ա․ Ղազարյանը։
Երեկ տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ խաղաղության պայմանագրի կնքումից հետո հնարավոր է՝ Հայաստանը հրաժարվի Ադրբեջանի դեմ ներկայացված բոլոր միջազգային հայցերից, եթե Ադրբեջանն էլ այդպես վարվի։

Интервью с находящимися в плену лицами противоречит не только международному, но и внутреннему законодательству Азербайджана – Ара Казарян
10 марта азербайджанский телеканал AzTV показал кадры из интервью с бывшим президентом Арцаха Араиком Арутюняном и бывшим командующим Армии обороны Левоном Мнацаканяном. В связи с этим адвокат Ара Казарян отметил: “Интервью с находящимися в плену лицами противоречит не только международному, но и внутреннему законодательству Азербайджана”. По словам, адвоката, это было сделано в пропагандистских целях и представляло собой попытку оказания психологического давления на армянское общество. “Это очередное проявление арменофобии”,- заявил Казарян.
В прошлом также азербайджанские телеканалы брали интервью у армянских военнопленных. В 2010 году азербайджанская телекомпания ANS взяла интервью у Манвела Сарибекяна. 11 сентября этого года Манвел, отправившийся на поиски пропавшего скота, заблудился в приграничной зоне Тавушской области Армении и оказался на территории противника. Азербайджанская сторона представила его как разведчика армянской армии. “По кадрам интервью с Сарибекяном было видно (и это с легкостью установили и наши специалисты), что он не дает интервью, он читает переданный ему текст”,- отметил наш собеседник.
В связи с нарушением прав Араика Арутюняна и Левона Мнацаканяна их родственники или Республика Армения могут обратиться в Европейский суд по правам человека. “Для обращения в ЕСПЧ необходимо согласие Араика Арутюняна и Левона Мнацаканяна, но в данной ситуации это нереально”,- сказал Ара Казарян.
По его словам, если каким-то образом удастся довести дело до Евросуда, то желательно, чтобы это было сделано в виде индивидуальной жалобы.
“Сегодняшнее политическое руководство Армении уже открыто заявляет, что, возможно, когда-нибудь откажется от всех поданных против Азербайджана исков. Поэтому желательно, чтобы была представлена индивидуальная жалоба”,- отметил Ара Казарян.
На состоявшейся вчера пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян заявил, что после заключения договора о мире Армения, возможно, откажется от всех поданных против Азербайджана международных исков, если аналогичным образом поступит и Азербайджан.