Մյունխենում կայացել է Փաշինյան-Ալիև-Շոլց եռակողմ հանդիպումը
Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում փետրվարի 17-ին կայացել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի եռակողմ հանդիպումը։
Հանդիպման նախաձեռնությունը գերմանական կողմինն էր։ Մինչ այդ կանցլեր Շոլցն առանձին հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
Ինչպես պնդում էին տեղում աշխատող լրագրողները, հանդիպման ընթացքում գերմանական կողմը հանդես չի եկել որպես միջնորդ, այլ որպես կազմակերպիչ։
Ադրբեջանական Caliber-ը, հղում անելով իր աղբյուրներին, փոխանցում էր, որ Օլաֆ Շոլցը դուրս է եկել հանդիպման սրահից, և Ալիևն ու Փաշինյանը հանդիպումը շարունակել են դեմ առ դեմ։
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարները, Ադրբեջանի նախագահի արտաքին քաղաքականության հարցերով օգնական Հիքմեթ Հաջիևը և Գերմանիայում Հայաստանի դեսպան Վիկտոր Ենգիբարյանը։

The leaders of Armenia and Azerbaijan met today on the sidelines of the Munich Security Conference (MSC) in Germany.
German Chancellor Olaf Scholz, who organized the meeting, sat down with Armenian PM Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev after talking with them separately.
The MSC bills itself as “the world's leading forum for debating international security policy.”
The trilateral meeting between Pashinyan, Aliyev, and Scholz has commenced in Munich pic.twitter.com/BshCAGDQRb
— Ararat Petrosyan (@araratpetrosian) February 17, 2024
Pashinyan’s office says the Armenian prime minister and Scholz discussed issues related to the Armenia-Germany bilateral agenda and efforts to normalize Armenia-Azerbaijan relations.
As for the tripartite meeting, Pashinyan’s office says the process to normalize Armenia-Azerbaijan relations and steps aimed at ensuring peace and stability in the region were discussed.