Ադրբեջանում պահվում է 135 հայ, որից 80-ի ճակատագիրն անհայտ է. իրավապաշտպան
Միջազգային իրավունքի մասնագետ, իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը «Գերիների հնարավոր վերադարձ․ միջազգային իրավունք և արդարադատություն» խորագրով նոյեմբերի 30-ին տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ հայտնել է, որ ըստ պաշտոնական տվյալների՝ Բաքվում պահվում է 55 հայ, իսկ ևս 80-ի վերաբերյալ տեղեկություններ չկան։
«Նրանց մեջ մենք ունենք քաղաքացիական, ռազմական գերիներ, ինչպես նաև՝ քաղաքական հետապնդման ենթարկվող բանտարկյալներ: Մենք ունենք 6 քաղաքացիական անձ, 41 ռազմագերի և 8 նախկին բարձրաստիճան քաղաքական և զինվորական գործիչներ, ովքեր համարվում են քաղբանտարկյալներ»,-ասել է Սահակյանը։
Ըստ իրավապաշտպանի, սա ռազմագերիների միայն պաշտոնական թիվն է՝ «…սրանից զատ նաև գերեվարվել են առնվազն 80 քաղաքացիական և ռազմական անձինք, որոնց ճակատագրերի պարզման ուղղությամբ որևէ  քայլ չի իրականացվում»։
Մասնագետի պնդմամբ, 55 գերիների խումբը գտնվում է  պաշտպանվածության ավելի բարձր աստիճանում, քանի որ գերեվարման հանգամանքները հաստատվել են։
«Դեռևս 2021 թվականի գարնանից չի եղել դեպք, երբ Ադրբեջանը պաշտոնականացնի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում գերեվարված անձանց»,-ասել է Սահակյանը։
Ճշմարտության և արդարադատության կենտրոնի` «Ադրբեջանը պետք է ազատ արձակի բոլոր քաղբանտարկյալներին, պատանդներին և գերիներին» զեկույցում նշվում է՝ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող բոլոր քաղբանտարկյալները, ռազմագերիները և պատանդները պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն միջազգային իրավունքի համաձայն։
«2020 և 2023 թվականների՝ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ պատերազմների ընթացքում Ադրբեջանի իշխանությունները գերեվարել են շուրջ 200 հայ քաղաքացիական և զինվորական անձանց։ ․․․Տասնյակ մարդիկ ապօրինաբար շարունակում են մնալ ադրբեջանական բանտերում, ոմանք սպասում են դատավարությունների, իսկ մյուսներն ապօրինաբար դատապարտվել են երկարաժամկետ ազատազրկման»,- նշված է զեկույցում:

В Азербайджане насильно удерживаются 135 армян. Судьба 80 из них неизвестна
30 ноября состоялась пресс-конференция на тему “Возможное возвращение пленных: международное право и правосудие”, на котором юрист-международник, правозащитник Сирануш Саакян сообщила о том, что, по официальным данным, в Баку насильно удерживаются 55 армян, о судьбе еще 80 человек ничего не известно.
“Среди них есть гражданские лица, военные, а также заключенные, подвергающиеся политическому преследованию. Есть шесть гражданских лиц, 41 военнопленный и 8 бывших высокопоставленных политических и военных деятелей, которые считаются политзаключенными”,- отметила Сирануш Саакян.
По словам правозащитника, это только официальное число военнопленных. “Помимо них в плен были взяты по меньшей мере 80 гражданских лиц и военных, для выяснения судеб которых ничего не делается”,- сообщила эксперт.
Группа из 55 пленных имеет более высокую степень защиты, так как обстоятельства пленения подтверждены. “Еще с весны 2021 года Азербайджан ни разу не представил официальные данные лиц, взятых в плен во время 44-дневной войны”,- сказала С.Саакян.
В докладе под названием “Азербайджан должен освободить всех политзаключенных, заложников и пленных”, подготовленном Центом истины и правосудия, подчеркивается, что все незаконно удерживаемые в Азербайджане политзаключенные, военнопленные и заложники должны быть немедленно освобождены в соответствии с международным правом.
“Во время войны против Нагорного Карабаха в 2020 и 2023 годах власти Азербайджана взяли в плен около 200 армянских гражданских и военных лиц. …Десятки человек продолжают незаконно содержаться в азербайджанских тюрьмах. Некоторые ждут судебных процессов, другие незаконно осуждены к длительным срокам лишения свободы”,- отмечается в докладе.