«Ղարաբաղի հարցով Բաքվի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելը ներկայում անարդյունավետ կլինի». Էմանուել Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը կարծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում առկա իրավիճակի պատճառով Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների սահմանումը ներկայում արդյունավետ չի լինի:
«Հիմա պատժամիջոցների ժամանակը չէ։ Դրանք անարդյունավետ կլինեին և կխանգարեին լավագույնս պաշտպանել Հայաստանի տարածքը և նրա բնակչությունը։ Այժմ պահանջատիրության, հստակության, պարտավորությունների, մասնավորապես՝ Ֆրանսիայի ընտրած տարբերակի՝ ռազմական աջակցության ժամանակն է։ Բայց պատժամիջոցների ժամանակը չէ, քանի որ մենք պետք է շարունակենք երկխոսել Ադրբեջանի հետ»,- Գրանադայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի III գագաթնաժողովի արդյունքների ամփոփման ժամանակ հայտարարել է Ֆրանսիայի առաջնորդը։
EN DIRECT | Conférence de presse du Président @EmmanuelMacron à l’issue du Sommet de la Communauté politique européenne. https://t.co/an0ipXqIIY
— Élysée (@Elysee) October 5, 2023
Նրա խոսքով՝ Ֆրանսիան ամեն ինչ անում է Հայաստանին աջակցելու համար, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար։ «Այժմ գլխավորը Ղարաբաղից ընտանիքների հետ կապված իրավիճակն է և սահմանի հարցը», - հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը՝ հավելելով, որ «անհրաժեշտ է աջակցել հայկական իշխանություններին՝ տարածաշրջանում որևէ ապակայունացումից խուսափելու համար»:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Ստրասբուրգում Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստի ժամանակ ընդունվել էր «ԵՄ-ի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների վերանայման ու Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի հետ կապված պատժամիջոցների սահմանման անհրաժեշտության մասին» բանաձևը: Փաստաթղթին աջակցել էր 491 պատգամավոր, դեմ հանդես եկել 9-ը։ 36 պատգամավոր էլ ձեռնպահ էր մնացել։
Հայտարարության մեջ ընդգծվում էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի վրա Ադրբեջանի հարձակումը եղել է «անհիմն և նախապես պլանավորված»։ Խորհրդարանականների կարծիքով՝ տեղի ունեցածը միջազգային իրավունքի ու մարդու իրավունքների կոպիտ խախտում է։ Նրանք Լեռնային Ղարաբաղից հայերի զանգվածաբար դուրս գալն անվանել են էթնիկ զտում։
«Եվրոպական խորհրդարանը կոչ է անում ամբողջությամբ վերանայել Ադրբեջանի հետ ԵՄ հարաբերությունները՝ հաշվի առնելով վերջին իրադարձությունները և այդ երկրում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակի վատթարացումը»,- ասված էր բանաձևում։

French President Emmanuel Macron believes imposing sanctions against Azerbaijan given the current situation in Nagorno-Karabakh would not be productive now.
"Now is not the time for sanctions. They would be ineffective and prevent the best protection of the territory of Armenia and its population. Now is the time for demands, clarity, commitments, in particular, the option chosen by France, military support. But this is not the time for sanctions, because we must continue the dialogue with Azerbaijan," Macron said while summarizing the results of the third European Political Community summit in Granada.
Macron said France is doing everything to support Armenia, including the people of Nagorno Karabakh.
"The main issue now is the families from Karabakh and the border issue," Macron said, adding "it is necessary to support the Armenian authorities in order to avoid any destabilization in the region."
Armenian PM Nikol Pashinyan, French President Emmanuel Macron, German Chancellor Olaf Scholz and European Council President Charles Michel met yesterday in Granada, Spain on the sidelines of the third meeting of the European Political Community.
They issued a joint statement following the meeting in which the European leaders underlined their unwavering support of the independence, sovereignty, territorial integrity and inviolability of the borders of Armenia.
Azerbaijani President Ilham Aliyev backed out of the meeting at the last minute, citing what he claimed were “pro-Armenian” statements made by French Foreign Minister Catherine Colonna during her recent trip to Yerevan. Aliyev also cited the fact that Turkey wasn’t allowed to attend the meeting.