Ադրբեջանը մեղադրանք է ներկայացրել Արայիկ Հարությունյանին
Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունը և գլխավոր դատախազությունը այսօր համատեղ հաղորդագրություն են տարածել, որում նշվում է, որ Արցախի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի 9-ից ավելի հոդվածներով։
Ըստ այդմ՝ Արայիկ Հարությունյանը «պատասխանատու է Ադրբեջանի օրենսդրությամբ չնախատեսված զինված ստորաբաժանումների կազմավորման և գործունեության կազմակերպման, այդ ստորաբաժանումներին զենքով և զինամթերքով ապահովելու», ինչպես նաև՝ մաքսանենգության և ահաբեկչության ֆինանսավորման մեջ։
Հարությունյանին նաև մեղադրում են Ադրբեջանի Գյանջա քաղաքի և Բարդայի շրջանի բնակելի տարածքները և քաղաքացիական օբյեկտները թիրախավորելու մեջ։ Հաղորդագրության մեջ նշված է, որ Հարությունյանը մեղադրվում է Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի 100, 116, 117, 120, 214, 214-1, 214-3, 218, 279 և այլ հոդվածներով։
Հիշեցնենք, որ Արայիկ Հարությունյանին, ինչպես նաև Արցախի երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանին, երրորդ նախագահ Բակո Սահակյանին և Արցախի ԱԺ վերջին նախագահ Դավիթ Իշխանյանին ձերբակալել են հոկտեմբերի 3-ին։
Ավելի վաղ Ադրբեջանը կալանավորել էր ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին և նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին։

Азербайджан предъявил обвинение Араику Арутюняну
Служба госбезопасности и генпрокуратура Азербайджана сегодня распространили совместное сообщение, в котором говорится, что бывшему президенту Арцаха Араику Арутюняну предъявлено обвинение по более чем девяти статьям УК Азербайджана.
Согласно обвинению, Араик Арутюнян несет ответственность за формирование и деятельность не предусмотренных законодательством Азербайджана формирований, их обеспечение оружием и боеприпасами, а также за контрабанду и финансирование терроризма.
Арутюняна также обвиняют в обстреле жилых районов и гражданских объектов азербайджанского города Гянджа и Бардинского района. В сообщении указывается, что Арутюняну предъявлено обвинение, в частности, по статьям  100, 116, 117, 120, 214, 214-1, 214-3, 218, 279 УК Азербайджана.
Напомним, что Араик Арутюнян, как и второй президент Арцаха Аркадий Гукасян, третий президент Бако Саакян и последний председатель Национального Собрания Давид Ишханян были задержаны 3 октября.
Ранее Азербайджан арестовал бывшего командующего Армией обороны Левона Мнацаканяна, бывшего госминистра Рубена Варданяна, бывшего заместителя командующего АО Давида Манукяна и бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна.