Ամենալավ գործարարներ – ամենավատ տնտեսություն
Հայ գործարարները լավագույնն են: Սա իմ կարծիքն է, որը ձևավորվել է Հայաստանում երկար տարիներ գործարարությամբ զբաղվելու և հարյուրավոր հայ և այլազգի գործարարների հետ շփումների ընթացքում:
Հայկական Ծրագրեր ընկերությունը արդեն 25 տարի զբաղվում է հաշվապահական և բանկային համակարգեր մշակելով և ներդնելով: Մենք առնչվել ենք Հայաստանի բոլոր ոլորտների ձեռնարկությունների հետ: Մենք 3000-ից ավել պատվիրատու ունենք, այդ թվում՝ Հայաստանում գործող գրեթե բոլոր արտասահմանյան ձեռնարկությունները:
Մեր գործն այնպիսին է, որ լավ ծանոթանում ենք մեր պատվիրատուների գործերին: Մենք տեսնում ենք ձեռնարկության ղեկավարների գործելակերպը, նրանց կայացրած որոշումները, նրանց վերաբերմունքը իրենց աշխատակիցների, գործընկերների նկատմամբ:
Ու այս տարիների ընթացքում կամաց-կամաց եկա այն եզրակացության, որ հայ գործարարներն ուղղակի լավագույնն են: Բայց այս մասին ես չէի համարձակվում խոսել՝ վախենալով, որ չի ընկալվի, քանի դեռ չէր հրապակվել ԱՄՆ դեսպանի հետևյալ միտքը:
«Աշխարհով մեկ ցրված հայերը ամենաձեռներեց խավն են բոլոր այն երկրներում, որտեղ նրանք հաստատվել են, այդ թվում' ԱՄՆ-ում»: Այդ մասին հունիսի 14-ին հայտարարեց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը:
Դեսպանի խոսքով' «ոչ մի մշակութային խոչընդոտ չկա, որ հայերը բիզնես ոլորտում նաեւ Հայաստանում հաջողության հասնեն»:
Սրա հետ մեկտեղ, մենք բոլորս գիտենք, որ մեր տնտեսության վիճակը շատ վատն է: Իսկ ըստ «Forbes»-ի դասակարգման՝ աշխարհում ամենավատերից մեկը:
Արտառոց վիճակ է, երբ ունենալով աշխարհի լավագույն գործարարները՝ Հայաստանն ունի ամենավատ տնտեսություններից մեկը:
Վերջերս կարդում էի «Սոնի» ընկերության հիմնադիր Ակիո Մորիտայի «Պատրաստված է Ճապոնիայում» գիրքը: «Սոնի» ընկերության չափազանց հետաքրքիր պատմությունն է՝ ստեղծման օրից սկսած: Գիրքը վերջացնելուն մոտ զգացի, որ ինչ-որ շատ անսովոր բան կար շարադրվածում: Ու հասկացա, թե ինչն էր անսովորը: Հեղինակը գործնականում չէր խոսում կառավարության մասին: Մի երկու տեղ միայն, երբ պետք էր ինչ-որ հարց լուծել ընկերության և Ճապոնիայի համար: Նրանք հանդիպում և արագորեն լուծում էին խնդիրը:
Ու ես մտածեցի, թե ինչ կասեին հայ գործարարները իշխանությունների մասին, եթե գրեին իրենց պատմությունը: Նրանք կբաժանվեին երկու խմբի:
Առաջին, փոքրաթիվ խումբը՝ «օլիգարխները», կգրեին, թե ինչպես են իշխանությունների հետ միասին բաժան-բաժան արել հանրային ունեցվածքը, խուսափել հարկերից:
Երկրորդ խմբի «հասարակ» գործարարները կպատմեին, թե ինչպես են մի կերպ գոյատևել իշխանությունների հավերժ հետապնդումների պայմաններում: Մեր գործարարներն իրենց թանկ ժամանակի, էներգիայի, հույզերի մեծ մասը վատնում են իշխանությունների հետ պայքարում:
Մեր տնտեսությունն ամենավատը կլինի, քանի դեռ իշխանությունները չեն հասկացել, որ զարգացումը և բարեկեցությունը ստեղծվում ենձեռնարկությունների աշխատանքով:
Ներողություն եմ խնդրում, որ հաջորդ միտքս հաղորդում եմ «Հայկական Ծրագրեր» ընկերության օրինակի վրա:
Մեր ընկերությունը 25 տարեկան է: Մեզ մոտ աշխատում են ԵՊՀ, Հայ-Սլավոնական, Տնտեսագիտական համալսարանների լավագույն շրջանավարտները: Ունենք գիտությունների վեց թեկնածու, մեկ դոկտոր, տասներեք ասպիրանտ: Մենք շատ մեծ ժամանակ ենք հատկացնում ղեկավարման, մշակման և սպասարկման տեխնոլոգիաներ ուսումնասիրելու և ներդնելու վրա: Մանրամասն նկարագրելը երկար կլինի: Մեզ մոտ բոլորը համախոհներ են, և մենք կուռ թիմով ձգտում ենք լավագույն ընկերությունը ստեղծել: Այսքանից հետո մենք ընդամենը 120 աշխատակիցներով մի ընկերություն ենք և առջևում նոր, հսկայական խնդիրներ ու դժվարություններ ենք տեսնում:
Այսպես է ուրիշ շատ ձեռնարկություններում:
Մենք պատկերացնում ենք, որ պետության խնդիրները մի քանի կարգով ավելի բարդ են, քան ձեռնարկությունների խնդիրները: Շատ ավելի բարդ: Դրան հակառակ՝ իշխանությունների համախմբվածությունը, պրոֆեսիոնալ ու մարդկային մակարդակը շատ ավելի ցածր է:
Կառավարման այբուբենն ասում է, որ մարդը, կազմակերպությունը, պետությունը հաղթում է իր առավելությունների շնորհիվ և պարտվում է իր թուլությունների պատճառով: Ուրեմն պետք է աշխատել, որ թուլությունները չարտահայտվեն և շեշտը դնել առավելությունների վրա:

Самые лучшие предприниматели – самая плохая экономика
Армянские предприниматели – самые лучшие. Такое мнение сформировалось у меня на протяжении многолетнего занятия бизнесом и общения с сотнями армянских и иностранных предпринимателей.
Компания “Армянские программы” уже 25 лет занимается разработкой и внедрением бухгалтерских и банковских систем. Мы имели дело с предприятиями, работавшими во всех сферах экономики Армении. У нас более 3000 заказчиков, в том числе почти все действующие в Армении зарубежные предприятия.
Сфера нашей деятельности заставляет нас близко знать работу наших заказчиков. Мы видим, как работают руководители предприятий, какие решения они принимают, как относятся к сотрудникам и коллегам.
И за эти годы я постепенно пришел к выводу, что армянские предприниматели – самые лучшие. Но я из опасения быть непонятным не осмеливался говорить об этом до тех пор, пока не была опубликована следующая мысль посла США: “Рассеянные по всему миру армяне – самые лучшие предприниматели во всех тех странах, где они обосновались, в том числе и в США”. Об этом 14 июня заявил посол США в Армении Джон Хефферн.
По словам посла, “нет никаких культурных препятствий к тому, чтобы армяне добивались успехов в сфере бизнеса также в Армении”.
Наряду с этим мы все знаем, что наша экономика находится в плохом состоянии. Более того, согласно классификации “Forbes”, она одна из худших в мире.
Это беспрецедентная ситуация, когда Армения, предприниматели которой лучшие в мире, имеет одну из самых плохих экономик.
Недавно я прочитал книгу основателя компании “Сони” Акио Морита “Сделано в Японии”. В ней рассказывалась интересная история создания этой компании. В процессе чтения у меня появилось ощущение, что в изложении есть что-то необычное. И вдруг я понял, что автор практически не говорит о правительстве. Лишь в двух-трех местах было упомянуто, когда надо было решить какой-то вопрос, касающийся компании и Японии, они встречались и быстро решали проблему.
И я подумал о том, что могли бы сказать армянские предприниматели о властях, если бы решили написать свою историю. Они бы разделились на две группы.
В первую, малочисленную, группу вошли бы “олигархи”, которые написали бы о том, как вместе с властями делили общественное имущество, уклонялись от выплаты налогов.
Входящие во вторую группу “простые” предприниматели рассказали бы, о том с каким трудом они выживали в условиях бесконечных преследований со стороны властей, о том, что большую часть своего драгоценного времени, энергии и эмоций они тратили на борьбу с властями.
Наша экономика останется самой плохой до тех пор, пока власти не поймут, что развитие и благосостояние создаются благодаря работе предприятий.
Прошу прощения за то, что свою следующую мысль выскажу на примере компании “Армянские программы”.
Нашей компании 25 лет. У нас работают лучшие выпускники Ереванского государственного, Славянского, Экономического университетов. У нас шесть кандидатов наук, один доктор, 13 аспирантов. Мы много времени уделяем изучению и внедрению технологий в сферах руководства, разработки и обслуживания. У нас все являются единомышленниками, и мы нашей слоченной командой стремимся создать самую лучшую компанию. Впереди мы видим новые большие задачи и трудности.
Так обстоят дела и на многих других предприятиях.
Мы знаем, что задачи государства на несколько порядков сложнее задач предприятий. Но вопреки этому уровень сплоченности, профессионализма и гуманности властей намного ниже.
Азбука управления гласит, что человек, организация, государство побеждают благодаря своим преимуществам и проигрывают из-за своих слабостей. Значит нужно работать так, чтобы скрыть слабости и выделить преимущества.