ՄԱԿ-ը Ադրբեջանին կոչ է անում բացել Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժը
ՄԱԿ-ի փորձագետների խումբը մեղադրել է Ադրբեջանին Լաչինի միջանցքը շրջափակելու միջոցով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետ հրահրելու մեջ և կոչ արել անհապաղ վերականգնել ազատ տեղաշարժը: Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը։
«Փորձագետները կոչ են արել Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ վերսկսել Լաչինի միջանցքով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երկու ուղղություններով ազատ ու անվտանգ տեղաշարժը՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի հրադադարի համաձայնագրի»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Դրա համաձայն՝ 7 ամիս շարունակվող շրջափակման պատճառով Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը բախվում է սննդամթերքի, դեղորայքի և հիգիենայի միջոցների սուր պակասի, խաթարվել է բժշկական և կրթական հաստատությունների աշխատանքը: Փորձագետները նախազգուշացրել են, որ հիվանդանոցները դժվարությամբ են հաղթահարում ծանրաբեռնվածությունը, քանի որ շտապօգնության մեքենաների աշխատանքը դժվարացել է վառելիքի մատակարարման կրճատման պատճառով:
«Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանը կատարել իր միջազգային պարտավորությունները՝ հարգել և պաշտպանել մարդու իրավունքները, ներառյալ սննդի, առողջության, կրթության և կյանքի իրավունքը: Մենք նաև ընդգծում ենք բոլոր շահագրգիռ կողմերի միջև համագործակցության և երկխոսության կարևորությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խաղաղ ու կայուն միջոց գտնելու համար»,- պնդում են փորձագետները։

U.N. Experts Call on Azerbaijan to Open Lachin Corridor
A group of UN experts (Special Rapporteurs) has again called on Azerbaijan “to immediately restore the free and secure movement of persons, vehicles, and cargo moving along the Lachin corridor in both directions, in accordance with the ceasefire agreement of November 2020.”
"We urge the Government of Azerbaijan to uphold its international obligations to respect and protect human rights, including the right to food, health, education and life. We also emphasise the importance of cooperation and dialogue among all parties involved to find a peaceful and sustainable resolution to the Nagorno-Karabakh conflict," the experts said in a statement issued on August 7.
The Special Rapporteurs are part of what is known as the Special Procedures of the Human Rights Council. Comprising the largest body of independent experts in the UN Human Rights system, Special Procedures is the general name of the Council's independent fact-finding and monitoring mechanisms that address either specific country situations or thematic issues in all parts of the world. Special Procedures experts work on a voluntary basis; they are not UN staff and do not receive a salary for their work.