Ռուսաստանը շահագրգռված է Լեռնային Ղարաբաղում ճգնաժամի շուտափույթ լուծմամբ՝ եռակողմ հայտարարությանը համապատասխան. Լավրով
Մոսկվան, որպես բանակցային գործընթացի կարևոր միջնորդ, շահագրգռված է Լեռնային Ղարաբաղում ճգնաժամի շուտափույթ կարգավորմամբ՝ եռակողմ հայտարարությունների համապատասխան, որոնք Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդներն ընդունել են 2020, 2021 և 2022 թվականներին։ Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ լրատվամիջոցներին մեկնաբանելով Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների՝ երեկ Մոսկվայում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման արդյունքները։
ՌԴ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Մոսկվան ողջունում է այն երկրների ցանկությունը, որոնք ուզում են աջակցել Հայաստանին և Ադրբեջանին փոխադարձ ընդունելի լուծումներ գտնելու հարցում, սակայն չպետք է լինի արհեստական պայմանավորվածությունների պարտադրում՝ «հանուն լրատվամիջոցներում գեղեցիկ վերնագրերի»:
«Ակնկալում ենք, որ բանակցությունների գործընթացը կշարունակվի։ Հասկանում ենք թե՛ հայկական, թե՛ ադրբեջանական կողմի հետաքրքրությունը միջնորդներ օգտագործելու հարցում՝ ոչ միայն ի դեմս Ռուսաստանի Դաշնության, այլև մյուսների։ Ողջունում ենք բոլոր նրանց ցանկությունը, ովքեր անկեղծորեն շահագրգռված են օգնել Բաքվին և Երևանին՝ հասնելու պայմանավորվածությունների, ովքեր, ինչպես և մենք, աշխատում են այդ ուղղությամբ։ Բայց չպետք է լինեն այս կամ այն պայմանավորվածություններն արհեստականորեն պարտադրելու փորձեր ոչ թե հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդների շահերից ելնելով, այլ հանուն լրատվամիջոցներում գեղեցիկ վերնագրերի, հանուն աշխարհաքաղաքական և ներքաղաքական նկատառումների»,- հայտարարել է Լավրովը։
Նրա խոսքով՝ ՌԴ-ն, Ադրբեջանը և Հայաստանը կշարունակեն հետագա հանդիպումների նախապատրաստման աշխատանքները, իսկ 2023 թվականին նախատեսվում է երեք երկրների առաջնորդների գագաթնաժողով։ «Կշարունակենք եռանդուն աշխատանքը հետագա հանդիպումների նախապատրաստման ուղղությամբ։ Այս տարի էլ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդների հերթական գագաթնաժողովն անցկացնելու ծրագրեր կան»,- ընդգծել է Լավրովը՝ հավելելով, որ ռուսական կողմն առաջարկել է նաև խորհրդարանականների գծով եռակողմ երկխոսություն սկսել։
Միևնույն ժամանակ, ռուսաստանցի նախարարը հույս է հայտնել, որ տեղի ունեցած քննարկումները կօգնեն դրական լիցք հաղորդել բանակցային գործընթացին այլ ուղղություններով ևս: «Այս փուլում առավել մոտ արդյունք է դիտվում եռակողմ աշխատանքային խմբում պայմանավորվածության ձեռքբերումը, որը գլխավորում են երեք փոխվարչապետները։ Նրանք զբաղվում են տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման կոնկրետ հարցերի համաձայնեցմամբ: Այդ համատեքստում կբացվեն նաև տրանսպորտային ոլորտում հեռանկարային նախագծերի իրականացման հնարավորությունները, որոնք արդեն ունեն ոչ միայն տարածաշրջանային, այլև առավել լայն բնույթ»,- ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։
Լավրովը նշել է, որ բանակցությունների ընթացքում կողմերը հատուկ ուշադրություն են դարձրել «սահմանազատման հարցերին, որոնք սերտորեն կապված են քննարկվող բոլոր խնդիրների հետ, ինչպես նաև՝ Բաքվի ու Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուտափույթ կնքման հարցերին»: «Ակնկալում ենք, որ բանակցային մեծ գործընթացի գագաթնակետը կլինի հենց այդ պայմանագրի ստորագրումը, որը գիծ կքաշի Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ եռակողմ հանդիպումների ընթացքում հայերի և ադրբեջանցիների գործադրած ջանքերի տակ»,- շեշտել է նա:
Լավրովն ընդգծել է, որ Հայաստանը հասկանում է, որ «անհրաժեշտ է համոզել Լեռնային Ղարաբաղի հայերին շուտափույթ հանդիպել ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչների հետ»։ «Հայկական կողմն ըմբռնում ունի Լեռնային Ղարաբաղի հայերին ադրբեջանական ներկայացուցիչների հետ շուտափույթ հանդիպումների մեջ համոզելու անհրաժեշտության մասին՝ համապատասխան օրենսդրությունից և միջազգային պարտավորություններից բխող իրավունքները համաձայնեցնելու համար, ներառյալ ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների ապահովման մասին բազմաթիվ կոնվենցիաները»,- ասել է Լավրովը։
Ռուսաստանցի պաշտոնյան հավելել է, որ Բաքուն ու Երևանը «փոխադարձաբար պատրաստ են տրամադրել իրենց տարածքներում ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների ապահովման երաշխիքներ»: Նախարարը նշել է, որ հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներին ներկայացվել են ռուսական կողմի գնահատականները՝ հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի զեկույցները «այն քայլերի մասին, որոնք խիստ ցանկալի է անհապաղ, առանց ուշացման ձեռնարկել՝ ի շահ Ղարաբաղի բնակչությանը սննդով, դեղորայքով, առաջին անհրաժեշտության պարագաներով, անխափան էլեկտրա-գազամատակարարմամբ ապահովելու համար»: «Դա բխում է հասարակ մարդկանց, հայերի, տարածաշրջանի բնակիչների շահերից»,- ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը:
Լավրովը նաև մեկնաբանել է Լեռնային Ղարաբաղում հայերի իրավունքների ու անվտանգության ապահովման խնդիրը։ Ըստ նրա՝ ամենազգայուն հարցը մնում է «Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների խնդիրը, 1991 թվականի հռչակագրին լիովին համապատասխան, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ապահովման համատեքստում»: «Դրա գործունեությունն այսօր հաստատված է և՛ ադրբեջանական, և՛ հայկական ղեկավարության կողմից։ Դրան համապատասխան կառուցվում է աշխատանքը խաղաղության պայմանագրի շուրջ»,- եզրափակել է Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Մոսկվայում ընթանում էր Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը։ Միրզոյան-Բայրամով-Լավրով ձևաչափով հանդիպումից զատ, Արարատ Միրզոյանը երկկողմ հանդիպում էր ունեցել նաև Սերգեյ Լավրովի հետ։

Россия заинтересована в скорейшем разрешении кризиса в Нагорном Карабахе в полном соответствии с трехсторонними заявлениями: Лавров
Комментарий Министра иностранных дел Российской Федерации С.В.Лаврова по итогам трехсторонних переговоров с Министром иностранных дел Азербайджанской Республики Д.А.Байрамовым и Министром иностранных дел Республики Армения А.С.Мирзояном
Сегодня провели полезные переговоры с коллегами: Министром иностранных дел Азербайджана Д.А.Байрамовым и Министром иностранных дел Армении А.С.Мирзояном.
Сначала организовали два раунда двусторонних российско-азербайджанских и российско-армянских переговоров. Обсудили состояние наших двусторонних отношений, наметили дальнейшие шаги по выполнению договоренностей, которые достигались на высших уровнях. Затем встретились втроем для того, чтобы обсудить региональную повестку дня, прежде всего в том, что касается ситуации в Нагорном Карабахе и вокруг него.
Изложили нашим собеседникам оценки российской стороны с учетом докладов, которые делают российские миротворцы в Нагорном Карабахе, о тех шагах, которые крайне желательно оперативно, без задержки предпринять в интересах обеспечения населения Карабаха продуктами питания, медикаментами, предметами первой необходимости, обеспечить бесперебойное электро- и газоснабжение. Это в интересах простых людей, армян, жителей региона.
Россия, как ключевой посредник в мирном процессе, начиная с трехстороннего заявления лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г. заинтересована в скорейшем разрешении кризиса в полном соответствии с трехсторонними заявлениями, которые руководители России, Азербайджана и Армении принимали в 2020, 2021 и 2022 гг. (1, 2, 3, 4).
Говорили еще об одном важном положении, заключающемся в этих договоренностях. Имею виду обеспечение беспрепятственного движения, разблокирования транспортных, экономических коммуникаций во всем регионе.
Особое внимание уделили вопросам делимитации, тесно связанным со всем обсуждаемым набором проблем и вопросам скорейшего заключения мирного договора между Баку и Ереваном.
Рассчитываем, что кульминацией большого переговорного процесса станет именно подписание этого договора, который подведет черту под усилиями армян и азербайджанцев, начатыми в ходе их трехсторонних встреч с Президентом Российской Федерации В.В.Путиным.
Путь непростой. Предстоит решить немало сложных и важных вопросов. Наиболее чувствительным из них была и остается проблема гарантий прав и безопасности армян Нагорного Карабаха в контексте обеспечения территориальной целостности Азербайджана в полном соответствии с Декларацией 1991 г., подписанной лидерами бывших советских республик в Алма-Ате. Её действенность сегодня подтверждена и азербайджанским, и армянским руководством. В соответствии с этим выстраивается работа над мирным договором.
У армянской стороны есть понимание необходимости убедить армян Нагорного Карабаха в скорейших встречах с азербайджанскими представителями для согласования прав, вытекающих из соответствующего законодательства и из международных обязательств (в данном случае Азербайджана), включая многочисленные конвенции об обеспечении прав национальных меньшинств.
Азербайджанская сторона на взаимной основе готова предоставить такие же гарантии и в отношении лиц, проживающих на своей территории. Армяне готовы сделать то же самое в отношении применения всех конвенций к гражданам, проживающим в Республике Армения.
Вопросы непростые. Надеюсь, что сегодняшние дискуссии помогут придать позитивный импульс переговорному процессу на этих и других направлениях. Наиболее близким результатом на данном этапе видится достижение договоренности в трехсторонней рабочей группе, возглавляемой тремя вице-премьерами, которые занимаются согласованием конкретных вопросов разблокирования транспортных коммуникаций в регионе. В этом контексте откроются и перспективы для реализации перспективных проектов в транспортной сфере, которые уже имеют не только региональный, но и более широкий характер.
Договорились постараться возобновить диалог по второй «дорожке» между представителями гражданского общества, экспертами-политологами. Также надеемся (предложили это сегодня), начать трехсторонний диалог по линии парламентариев.
Рассчитываем, что процесс переговоров продолжится. Понимаем интерес и армянской, и азербайджанской стороны использовать посредников не только в лице Российской Федерации, но и других. Приветствуем желание тех, кто искренне заинтересован помочь Баку и Еревану найти договоренности, кто, как и мы, работает в этом направлении. Но не должно быть попыток искусственного навязывания тех или иных договоренностей не исходя из интересов армянского и азербайджанского народов, а ради красивых заголовков в СМИ, ради геополитических и внутриполитических соображений.
Наши коллеги благодарили нас за эту инициативу. Продолжим энергичную работу по подготовке дальнейших встреч, в том числе есть планы провести в этом году очередной саммит руководителей России, Азербайджана и Армении.