«Արցախը մեր կարիքն ունի». բողոքի ակցիա ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի առջև
«Որ շատ մարդ գա, կարող է ինչ-որ բան փոխվի», «Ոչ ոք էլ Արցախի վիճակի մասին չի մտածում», «Մերոնք են զանգել, ասում են` արդեն ոչ մի բան չկա», «Զանգում ասում են՝ դե գոնե դուք էլ էդտեղ մի բան արեք, էլի», «Ասում են՝ պոմիդորը, վարունգը 2000 դրամից պակաս չկա», «21-րդ դար, մարդիկ էնտեղ սովից կոտորվում են ու ստեղ ամեն ինչ ջրի գին»։
Չորս կողմից մարդկանց այս շշուկներն են լսվում։ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի մոտ արդեն 3-րդ օրն է՝ առավոտյան ժամը 11-ից բողոքի ակցիա է անցկացվում Արցախի ապաշրջափակման պահանջով։ Զուգահեռաբար, հուլիսի 17-ից «Կանայք հանուն Արցախի» խորագրով հացադուլ է հայտարարվել։
Ակցիայի մասնակիցները չոր սնունդ, հիգիենայի պարագաներ, ձավարեղեն, ձեթ, շաքարավազ, մակարոնեղեն ու պահածոներ են բերում գրասենյակի մոտ։ Միավորված ազգերի կազմակերպությանը նրանք կոչ են անում հավաքված սնունդը հասցնել Արցախ։
ՄԱԿ-ից որևէ պաշտոնական պատասխան չեն ստացել, աշխատակիցներից շատերը հերթով իջնում, զրուցում են ցուցարարների, հացադուլ հայտարարածների հետ, ասում, որ հասկանում են վիճակն ու նորից վերադառնում աշխատանքի։
«Կանայք հանուն Արցախի» նախաձեռնության կազմակերպած հացադուլին երկրորդ օրը Հերմինե Ավագյանն էր մասնակցում։ Այսօր էլ նա հացադուլ անող կանանց ու ՄԱԿ-ի գրասենյակի առաջ ակցիա իրականացնողների հետ է։ Ասում է՝ չի կարողանում հանգիստ նստել, երբ տեսնում է, որ իր հայրենակիցները Արցախում կարիքի մեջ են։ Հերմինեն Արցախից է, հարազատներն այժմ Արցախում են։ Գիտի, որ ուտելիքի սուր խնդիր կա, զարմանում է, որ Հայաստանում շատերին չի հետաքրքրում Արցախում ապրող մարդկանց վիճակը։
Ասում է, որ մի քանի անգամ հորդորել են ՄԱԿ-ի հայ աշխատակիցներին իջնել ու միանալ իրենց։
«ՄԱԿ-ի գրասենյակի առաջ ենք հավաքվել, քանի որ ՄԱԿ-ը այն կառույցն է, որը պարենով կարող է ապահովել ու ապահովում է աշխարհի տարբեր կետերում հումանիտար ճգնաժամում հայտնված մարդկանց։ Ուղղակի պետք է բացեն իրենց աչքերն ու հասկանան, որ մարդիկ աջակցության կարիք ունեն, որ սով է, որ երեխաներ են ապրում այնտեղ, որոնք զրկված են նորմալ սնվելուց, ապրում են վախի ու զրկանքների մեջ»,-պատմում է Հերմինեն։
Ակցիայի մասնակիցների մեծ մասն արցախցիներ են, որոնք տարբեր պատճառներով մնացել են Հայաստանում, կամ պատերազմից հետո են հաստատվել Հայաստանում, երբ կորցրել են իրենց տունը։
«Արցախն այսօր մեր կարիքն ունի՝ ինչպես երբևէ։ Մեզ ասում են՝ ինչու՞ չեք գնում Կառավարության մոտ, ՄԱԿ-ն ի՞նչ կապ ունի, բայց ՄԱԿ-ը մարդասիրական կառույց է, եթե ցանկություն ունենան, կարող են սնունդ ուղարկել, ուղղակի բոլորն աչք են փակում Արցախի ճակատագրի վրա, իսկ հասարակ քաղաքացուն ընդամենը մնում է ուժերի ներածին չափով ինչ-որ բան անել։ Իմ հարազատները զանգում են, ասում են՝ գոնե էդտեղ մի բան արեք, էլ անհնար ա էսպես, մինչև ե՞րբ, պատկերացնու՞մ եք՝ ինչ դժվար է էդ խոսքերը լսելը»,-ասում է Հերմինեն։
Հայաստանի Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան, քաղաքական գործիչ Լարիսա Ալավերդյանը ևս մասնակցում էր բողոքի ակցիային։ Նա կոչով դիմեց ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի աշխատակիցներին՝ ցուցարարների հավաքած սնունդը ՄԱԿ-ի օգնությամբ հասցնել Արցախ։
Ակցիայի մասնակիցները վանկարկում էին՝ «Բացե՛լ կյանքի ճանապարհը», «Ամո՛թ ՄԱԿ-ին»։
Հացադուլի այսօրվա մասնակից Սեդա Գրիգորյանը հայտարարեց, որ ժամը 15:00-ին պատրաստվում են ակցիան շարունակել ԵՄ դեսպանության գրասենյակի առջեւ։

“Арцах нуждается в нас”: акция протеста перед армянским офисом ООН
“Если придет много людей, возможно, что-то изменится”, “никто не думает о ситуации в Арцахе”, “наши звонили, сказали, что уже ничего нет”, “звонят, просят: хотя бы вы там что-то сделайте…”, “говорят, что огурцов и помидоров дешевле 2000 драмов нет”, “21-й век, а люди там от голода умирают, здесь же все стоит копейки…” Со всех стороны слышны разговоры о ситуации в Арцахе. Уже третий день с 11 часов утра перед офисом ООН в Ереване проходит акция с требованием разблокировать Арцах. Параллельно этому с 17 июля началась голодовка, организованная инициативой “Женщины во имя Арцаха”.
Участники акции принесли к зданию офиса ООН крупы, растительное масло, сахарный песок, макаронные изделия, предметы гигиены. Они призвали представителей Организации Объединенных Наций доставить собранную помощь в Арцах.
Пока официальный ответ от ООН не получен. Многие сотрудники офиса подходят к участникам акции, беседуют с ними, говорят, что понимают сложившуюся ситуацию, после чего снова возвращаются в свои кабинеты.
Эрмине Авагян второй день участвует в голодовке. Она и сегодня пришла поддержать участников акции. Не могу, говорит Эрмине, спокойно сидеть, когда знаю, что мои соотечественники в Арцахе нуждаются в помощи. Эрмине родом из Арцаха, сейчас все ее родственники находятся там. Сегодня Арцах испытывает острую нехватку продуктов питания. Девушку удивляет, что в Армении многих не интересует, в каком положении находятся сегодня арцахцы.
По словам Эрмине, они несколько раз призывали сотрудников ООН армянской национальности присоединиться к ним. “Мы собрались перед зданием офиса ООН, поскольку эта структура может обеспечивать и обеспечивает продовольствием людей в различных точках земного шара, которые оказываются в состоянии гуманитарного кризиса. Им просто нужно открыть глаза и понять, что люди нуждаются в помощи, что там голод, что там живут дети, которые лишены нормального питания, что они живут в состоянии страха, испытывают лишения”,- отметила Эгине.
Большинство участников акции – жители Арцаха, которые по различным причинам оказались в Армении, либо обосновались здесь после войны, так как потеряли свои дома.
“Сегодня Арцах как никогда нуждается в нас. Нам говорят: почему не идете к зданию правительства? при чем здесь ООН? Но ведь ООН – гуманитарная структура. Если они захотят, то смогут отправить туда продовольствие, просто все закрывают глаза на судьбу Арцаха, а простым людям остается только осуществлять шаги в меру своих возможностей. Мои родственники звонят, просят, чтобы хотя бы здесь мы что-то предприняли, говорят, что уже невозможно так жить, до каких пор терпеть... Представляете, как трудно слышать такие слова”,- говорит Эрмине.
В акции протеста участвует и бывший Защитник прав человека Армении Лариса Алавердян. Она обратилась к сотрудникам армянского офиса ООН с призывом доставить в Арцах собранную участниками акции гуманитарную помощь