Մոսկվան Երևանին ու Բաքվին կոչ է անում խաղաղության գործընթացին չներգրավել երրորդ երկրների
Ռուսաստանը պատրաստ է առաջիկայում Մոսկվայում կազմակերպել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների եռակողմ հանդիպում՝ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի թեմայի քննարկման համար ու կոչ անում այդ գործընթացում չներգրավել երրորդ երկրների։
«Պատրաստ ենք մոտ ժամանակներս Մոսկվայում կազմակերպել արտգործնախարարների եռակողմ հանդիպում՝ քննարկելու բարձր մակարդակով ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման ուղիները, ներառյալ խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցման թեման, որին Մոսկվայում կարող է հաջորդել հայ-ռուս-ադրբեջանական գագաթնաժողովը՝ հիշյալ փաստաթղթի ստորագրման համար»,- հայտարարել են ռուսական արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում։
ՌԴ ԱԳՆ-ն նշում է, որ Մոսկվան հարգանքով է վերաբերվում «Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու Հայաստանի որոշումը, սակայն դա արմատապես փոխել է այն հիմնարար պայմանները, որոնց ներքո ստորագրվեց Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, ինչպես նաև տարածաշրջանում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի իրավիճակը»։
«Կարծում ենք, որ այս պայմաններում չպետք է Ղարաբաղի հայ բնակչության ճակատագրի պատասխանատվությունը բարդել երրորդ երկրների վրա։ Պետք է անհապաղ սկսել Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստումը՝ հենվելով ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վրա։ Ելնում ենք նրանից, որ սույն Համաձայնագրի անբաժանելի մաս պետք է դառնան Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության հուսալի ու հստակ երաշխիքները, ինչպես նաև Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև եռակողմ պայմանավորվածությունների ամբողջ համալիրի անշեղ կատարումը, ներառյալ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը և հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման գործընթացի մեկնարկը»,- հավելել է ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ ակնարկելով, որ իր համար ընդունելի է միայն բանակցությունների ռուսական ձևաչափը։
Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում նաև մտահոգություն են հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում առկա իրավիճակի վերաբերյալ, որը, ըստ ՌԴ ԱԳՆ-ի, «զարգանում է բացասական սցենարով»։ «Այդ տարածքում խորանում է հումանիտար ճգնաժամը։ Տեղի բնակչությունը սննդի, դեղորայքի, առաջին անհրաժեշտության պարագաների սուր պակաս է զգում, գործնականում զրկված է էլեկտրականությունից և գազամատակարարումից։ Դա կարող է ամենադրամատիկ հետևանքներն ունենալ Ղարաբաղի հայերի՝ տարածաշրջանի շարքային բնակիչների համար»,- նշվում է հայտարարության մեջ։
Ռուսական կողմը Ադրբեջանին կոչ է արել նաև անհապաղ քայլեր ձեռնարկել Լաչինի միջանցքի բացման ուղղությամբ, վերականգնել այնտեղով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երկկողմ անարգել երթևեկությունը, ինչպես նաև վերականգնել էներգամատակարարումը։
Հիշեցնենք, որ այսօր Բրյուսելում ընթանում է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եռակողմ հանդիպումը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ։ Ինչպես ավելի վաղ, հայտնի էր դարձել, այսօրվա բանակցությունների ուղղություններից մեկը կլինի նաև Արցախում հումանիտար ճգնաժամն ու արցախահայության անվտանգության ապահովումը։

Russia Calls on Yerevan, Baku Not to Seek Third-Party Intervention in Peace Talks
Russia has again criticized any third-party intervention in the ongoing process to normalize relations between Armenia and Azerbaijan, adding that it’s ready to organize a tripartite meeting of the foreign ministers of Russia, Armenia and Azerbaijan in Moscow to achieve a peace treaty.
Russia’s Foreign Ministry, in a statement today, says that while it respect’s Armenian PM Nikol Pashinyan’s recognition of Nagorno Karabakh as a part of Azerbaijan, this decision has “radically changed the fundamental conditions under which the Statement of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia of November 9, 2020 was signed, as well as the position of the Russian peacekeeping contingent deployed in the region.”
This latest call by Moscow to Yerevan and Baku to stick with Russian attempts to mediate relations between Armenia and Azerbaijan and to resolve the Karabakh conflict coincides with today’s meeting in Brussels between Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliev hosted by EU Council President Charles Michel.
Pashinyan, at a May 22 Yerevan press conference, stated “"Azerbaijan's 86,600 square kilometers also includes Nagorno Karabakh” and called for international mechanisms to ensure the rights and security of Karabakh Armenians.
“The preparation of a peace treaty between Baku and Yerevan should be started immediately, based on the agreements reached earlier. We proceed from the fact that reliable and clear guarantees of the rights and security of Karabakh Armenians should become an integral part of this agreement, as well as the steady implementation of the entire complex of tripartite agreements between Russia, Azerbaijan and Armenia, including the unblocking of transport communications and the start of the process of demarcation of the Armenian-Azerbaijani border,” the ministry’s statement reads.
The ministry also called on Azerbaijan to take immediate steps to open the Lachin Corridor, to restore unimpeded bilateral traffic of citizens, vehicles and cargo, as well as to restore the energy supply to Karabakh.