«Էլ ինչպե՞ս է լինում էթնիկ զտումը». Փաշինյանն՝ Արցախում տիրող իրավիճակի մասին
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրումը, Լեռնային Ղարաբաղ էլեկտրաէներգիայի, բնական գազի մատակարարումների արգելափակումը, որն, ըստ էության, շարունակվում է 6 ամիս, ծայրահեղ կերպով սրել է հումանիտար վիճակը ԼՂ-ում։ Այս մասին Կառավարության հունիսի 16-ի նիստի մեկնարկին հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Եթե նախորդ ամսվա ընթացքում քարոզչական նպատակներով Ադրբեջանը որոշ անցանելիություն էր ապահովում Լաչինի միջանքով՝ Կարմիր խաչի ու ռուս խաղաղապահների միջոցով, երեկվանից զրոյացվել է այդ անցնելիությունը նույնպես, անգամ՝ առաջին անհրաժշտության սննդամթերքի մատակարարումն է դադարեցվել։ Այսինքն՝ ԼՂ արտաքին աշխարհից սնունդ չի մտնում»,- ասաց վարչապետը։
Ըստ Փաշինայնի՝ թույլ չի տրվում նաև անհետաձգելի բժշկական օգնության կարիք ունեցող քաղաքացիների տեղափոխումը Լաչինի միջանցքով։
«Այս գործողությունները ևս մեկ անգամ հիմնավորում են մեր այն մտավախությունը, թե Ադրբեջանը ԼՂ-ում էթնիկ զտման քաղաքանություն է վարում։ Չնայած տվյալ դեպքում խոսքը ոչ թե մտավախության մասին է, այլ արդեն գործողությունների մեկնարկի։ Էլ ինչպե՞ս է լինում էթնիկ զտումը. արգելակվում է ԼՂ հայերի սննդի, գազի, էլեկտրական էներգիայի մատակարարումը, գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիները թիրախավորվում են կրակահերթերով, արգելակված է տեղաշարժի հնարավորությունը, նույնիսկ՝ ծայրահեղ ծանր վիճակոււմ գտնվող հիվանդների համար»,- նշեց նա։
Կառավարության ղեկավարի հավաստմամբ՝ այս իրավիճակի արձագանքը պետք է լինի նաև միջազգային տեղեկացվածության բարձրացումը, ընդ որում՝ ոչ միայն կազմակերպությունների և օտարերկրյա կառավարությունների, այլև հանրությունների մակարդակով, այս ուղղությամբ ջանքերը չպետք է նվազեն։
«Նաև շարունակում ենք կարծել, որ ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունը միջազգային մեխանիզմի շրջանակում չափազանց կարևոր է, և պետք է հուսալ, որ այս ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր կձեռնարկվեն։ Միևնույն ժամանակ որքան էլ դժվար է, Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ մեր աշխատանքները պետք է լինեն շարունակական, այս հարցում պետք է լինենք հետևողական»,- ասաց վարչապետը։
Փաշինյանը նշեց՝ առաջիկայում նախատեսվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպում Վաշինգտոնում, և հույս հայտնեց, որ վաշինգտոնյան նախորդ հանդիպման ժամանակ արձանագրված որոշակի առաջընթացը կզարգանա։
Վարչապետն ընդգծեց, որ առավել ևս այն բանից հետո, երբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, սահմանի երկայնքով տարբեր հատվածներում լարվածություններ ստեղծելու փորձերը անընդունելի են և անհասկանալի։
«Պետք է անել հաջորդ քայլը. ֆիքսել սահմանազատման հիմքը և ձեռնամուխ լինել բուն սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքներին։ Ինչ վերաբերում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայատարարությամբ նախատեսված տարածաշրջանի տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանը, վերահաստատում եմ, որ Հայաստանը պատրաստ է սրան երկրների իշխանության, իրավազորության, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքների հիման վրա»,- ասաց նա։
ՀՀ տարածքով միջանցքային որևէ տրամաբանություն, վարչապետի խոսքով, անընդունելի է։ Փաշինյանն ակնկալում է, որ միջազգային գործընկերները Ադրբեջանի կողմից օգտագործվող սադրիչ բառապաշարի գործածումից կխուսափեն։

“А какой еще должна быть этническая чистка?”: Н.Пашинян о ситуации в Арцахе
Установка Азербайджаном незаконного контрольно-пропускного пункта в Лачинском коридоре, блокирование подачи электроэнергии и природного газа в Нагорный Карабах, что, по сути, продолжается шесть месяцев, вызвали крайнее обострение гуманитарной ситуации в НК. Об этом заявил в начале заседания правительства сегодня, 16 июня, премьер-министр Никол Пашинян.
“Если в прошлом месяце Азербайджан в пропагандистских целях обеспечивал некоторое передвижение по Лачинскому коридору в сопровождении представителей Красного Креста и российских миротворцев, то со вчерашнего дня такое перемещение свелось к нулю. Прекращены даже поставки продуктов питания первой необходимости. То есть в Нагорный Карабах больше не поступает продовольствие извне”,- сказал премьер.
По словам Пашиняна, не разрешается транспортировка по Лачинскому коридору граждан, нуждающихся в неотложной медицинской помощи.
“Эти действия еще раз обосновывают наше опасение тем, что Азербайджан проводит политику этнической чистки в Нагорном Карабахе. Хотя в данном случае речь идет уже не об опасении, а о начале действий. А какой еще должна быть этническая чистка? Блокируются поставки армянам Нагорного Карабаха продуктов питания, газа, электроэнергии, обстреливаются выполняющие сельхозработы граждане, прекращена возможность перемещения даже для больных, находящихся в крайне тяжелом состоянии”,- отметил глава правительства.
Реакцией на эту ситуацию должно стать повышение степени международной информированности, причем не только на уровне организаций и правительств зарубежных стран, но и на общественном уровне, подчеркнул Никол Пашинян.
“Мы также продолжаем считать, что для обеспечения прав и безопасности армянства Нагорного Карабаха чрезвычайную важность в рамках международного механизма имеет диалог Баку-Степанакерт. И надо надеяться, что в этом направлении будут предприняты конкретные шаги. В то же время, как это ни трудно, должна продолжаться наша работа по урегулированию отношений с Азербайджаном и установлению мира”,- сказал премьер.
Пашинян сообщил, что в ближайшее время предусмотрена встреча в Вашингтоне министров иностранных дел Армении и Азербайджана, и выразил надежду на развитие прогресса, который был достигнут на предыдущей вашингтонской встрече.
Глава правительства назвал неприемлемыми и непонятными попытки создать напряженность на различных участках границы после того, как Армения и Азербайджан признали территориальную целостность друг друга.
“Что касается разблокирования предусмотренных трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 г. транспортных и экономических связей в регионе, то мы подтверждаем, что Армения готова к этому на основе принципов правомочия, взаимности и равенства властей стран”,- заявил Никол Пашинян.
Премьер также указал на неприемлемость любой логики создания коридора через территорию Республики Армения, выразив надежду на то, что международные партнеры смогут избежать используемой Азербайджаном провокационной риторики.