Էրդողանը հայտարարել է Շուշիում Թուրքիայի գլխավոր հյուպատոսություն բացելու պատրաստակամության մասին
Թուրքիան պատրաստ է իր գլխավոր հյուպատոսությունը բացել Շուշիում։ Այդ մասին հունիսի 13-ին, Բաքվում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ընդլայնված կազմով բանակցություններից հետո տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։
«Մենք պատրաստ ենք գլխավոր հյուպատոսություն բացել Շուշիում, երբ դա ցանկանան Բաքվում։ Դա կլինի մեր ուղերձը ողջ աշխարհին, մասնավորապես՝ Հայաստանին»,- հայտարարել է Էրդողանը։
Իր հերթին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ կողմերը քննարկել են նաև էներգետիկ հիմնահարցերը, մասնավորապես՝ Թուրքիայի տարածքով Եվրոպա գազի արտահանումը։ Ըստ նրա՝ եվրոպական կողմը հետաքրքրված է դրա ծավալների մեծացմամբ։
Անդրադառնալով թուրք-ադրբեջանական հարաբերություններին՝ Ալիևը նշել է, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միասնականությունը կարևոր է Հարավային Կովկասի և ողջ թյուրքական աշխարհի համար։ Նրա պնդմամբ՝ երկու երկրները հետևագայում ևս արտաքին քաղաքականությունը կկառուցեն ընդհանուր դիրքորոշման վրա։
Ալիևն անդրադարձել է նաև, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» բացմանը, որով Բաքուն իր արևմտյան շրջանները ցանկանում է Հայաստանի տարածքով կապել Նախիջևանին։ «Որքան արագ բացվի միջանցքը, այնքան լավ։ Մենք կուժեղացնենք աշխատանքներն այս ուղղությամբ»,- հայտարարել է նա։
Իր հերթին Էրդողանը ևս խոսել է «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին։ Ըստ Թուրքիայի նախագահի՝ դրա շուտափույթ բացումը «մեծ ներդրում կլինի թուրք-ադրբեջանական կապերի ամրապնդման մեջ»։ «Կարևոր է ինչպես ավտոմոբիլային, այնպես էլ երկաթուղային հաղորդակցությունը Նախիջևանի և Իգդիրի միջոցով, ինչը հնարավորություն կտա ամրապնդել Թուրքիայի հետ կապերը»,- ասել է Էրդողանը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 12-ի ուշ երեկոյան Էրդողանը, նախագահի պաշտոնում մայիսի 28-ին վերընտրվելուց հետո, իր առաջին արտասահմանյան այցն է կատարում Ադրբեջան։ Էրդողանի գլխավորած պատվիրակությունը բազմամարդ է։ Նրան ուղեկցում են կինը՝ Էմինե Էրդողանը, արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը, պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերը, էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարար Ալփարսլան Բայրաքթարը, Ազգային հետախուզական կազմակերպության ղեկավար Իբրահիմ Քալընը, տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն, իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության մամուլի քարտուղար Օմեր Չելիքը, Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի հաղորդակցությունների բաժնի ղեկավար Ֆահրեթին Ալթունը և պաշտպանական արդյունաբերության բաժնի ղեկավար Հալուք Գյորգյունը։

Erdoğan Says Turkey Will Open Consulate in Shushi
Turkish President Recep Tayyip Erdoğan, at a press conference today in Baku, said his government plans to open a consulate in Shushi, the fortress town in Karabakh now under Azerbaijani occupation.
“"We are ready to open a general consulate in Shushi when they want it in Baku. That will be our message to the whole world, particularly to Armenia," Erdoğan said.
On June 12, after being re-elected as president on May 28, Erdoğan made his first foreign visit to Azerbaijan.
The leaders of Turkey and Azerbaijan discussed energy issues, focusing on the export of Azerbaijani natural gas to Europe via Turkey.
Referring to the Turkish-Azerbaijani relations, Aliyev noted that the unity of Azerbaijan and Turkey is important for the South Caucasus and the entire Turkic world. He said the two countries will build their foreign policy on a common position in the future.
Aliyev also referred to the opening of the so-called Zangezur Corridor, through which Baku wants to connect its western regions to Nakhichevan through the territory of Armenia. "The sooner the corridor is opened, the better. We will strengthen the work in this direction," he said.
Erdoğan said the opening of the corridor Zangezur Corridor will greatly strengthen Turkish-Azerbaijani ties. "Both automobile and railway communication through Nakhichevan and Igdir is important, which will give an opportunity to strengthen ties with Turkey,” he said.
Erdoğan’s delegation includes his wife Emine Erdoğan, Minister of Foreign Affairs Hakan Fidan, Minister of Defense Yaşar Güler, Minister of Energy and Natural Resources Alparslan Bayraktar, Head of the National Intelligence Organization Ibrahim Kalın, Minister of Transport and Infrastructure Abdulkadir Uraloğlu and Haluk Görgün, Head of the Defense Industry Department.