«Pegasus-ի վարակումը եղել է Ադրբեջանից․ Իսրայելը պաշտոնապես թույլ է տվել կիբերզենք կիրառել Հայաստանում». Սամվել Մարտիրոսյան
«Այս պահին մենք չգիտենք, թե ծրագիրը ոնց է գործում: Նախկինում լրտեսական ծրագրով կարող էինք վարակվել, օրինակ՝ ինչ-որ գիֆ-պատկեր անծանոթ հեռախոսահամարից ստանալուց հետո կամ զանգ ստանալուց, ու կապ չունի՝ մենք այդ զանգին պատասխանել ենք, թե՝ ոչ, բայց ծրագիրը գնալով կատարելագործվում է։ Մեր գտածները դրանով սահմանափակվում են։ Apple-ը փակել է հնարավոր խոցելիությունները Pegasus-ով վարակվելու, բայց դա մրցավազք է, մտածում ենք, որ Pegasus-ի ստեղծողները նոր բան են ստեղծել, հիմա պետք է սպասենք, որ նոր վիրուս բռնվի, նոր հասկանանք»- այսօր Մեդիա կենտրոնում կայացած ասուլիսի ընթաքցքում Pegasus լրտեսական ծրագրի մասին խոսելիս նշեց տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը։
Pegasus-ը լրտեսական ծրագիր է, որը ներդրվում է հեռախոսի մեջ ու վարակում այն։ Ըստ Մարտիրոսյանի՝ այժմ Pegasus-ով վարակվելու մարդկային գործոնը զրոյական է։ Այսինքն՝ պարտադիր չէ, ինչ-որ հղումների սեղմել կամ ինչ-որ կասկածելի կայքեր մտնել վարակվելու համար։ Ամենավտանգավորն էլ այն է, որ լրտեսական ծրագրով վարակված լինելիս, օգտատերերը չեն զգում, որ վարակված են։
Ըստ փորձագետի՝ գոյություն ունի օրինական շուկա, որտեղ վաճառվում են բազմաթիվ վիրուսային ծրագրեր, Pegasus-ն այդ ծրագրերից մեկն է։ Լրտեսական ծրագրերը վաճառում են պետական կառույցներին, դա շատ մեծ շուկա է։
Pegasus-ն արտադրում է իսրաելական NSO Group ընկերությունը, այն ստեղծվել է նախկին զինվորականների կողմից, որոնք նախկինում աշխատել են այդ ոլորտում։
Սամվել Մարտիրոսյանը նշեց, որ NSO Group-ը հայտնում է, թե ինքը թույլ չի տալիս միջպետաական վարակումներ, այլ լրտեսական ծրագիրն օգտագործում են իրենց երկրում՝ ոստիկանությունը, այլ պետական կառույցներ, բայց ամեն ինչ փաստում է հակառակը։
«Չնայած, որ NSO Group-ը մասնավոր ընկերություն է, իր արտադրանքն Իսրայելում դիտարկվում է որպես ռազմարդյունաբերության ոլորտի երևույթ, և փաստացի, պետությունը պետք է վաճառքի թույլտվություն տա։ Ոչ միայն մենք, քանի որ մենք կարող ենք կողմնակալ դիտվել՝ Հայաստանի փորձագետներս, այլ նաև միջազգային հետաքննության մաս կազմող մի շարք կազմակերպությունների փորձագետներ համարում են, որ Pegasus-ի վարակումներն Ադրբեջանից են եղել։ Պատերազմի ժամանակ սա նշանակում է նաև, որ Իսրայելի կառավարությունը պաշտոնապես թույլ է տվել Ադրբեջանին կիրառել Հայստանում կիբերզենք»,- ասում է Սամվել Մարտիրոսյանը։
Pegasus-ի վարակումը, փորձագետի խոսքով, շատ թանկ արժե։ Մի վարակումը կարող է արժենալ տասնյակ հազարավոր դոլարներ։
Հիշելով ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանի հեռախոսի՝ պատերազմի օրերին լրտեսական ծրագրով վարակվելու դեպքը՝ Մարտիրոսյանը նշեց, որ պարզվել էր, որ վերջինիս հեռախոսը վարակելու համար ծախսել են շուրջ կես միլիոն դոլար, ու դժվար թե Հայաստանի իշխանությունները ԱԳՆ խոսնակի հեռախոսի տվյալներին տիրապետելու համար նման գումարներ ծախսեին, բացի այդ NSO Group-ը Հայաստանին ծրագիր չի վաճառել։
Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Pegasus լրտեսական ծրագրի կիրառումը առաջին փաստագրված դեպքն է, երբ հակամարտությունների ժամանակ նման կիբերզենք է կիրառվում։
«Սա արտառոց դեպք է, որ Իսրայելի կառավարությունը թույլ է տվել Pegasus կիրառել ռազմական գործողությունների ժամանակ, սա նշանակում է, որ շատ սերտ, գրեթե ինտիմ քաղաքական հարաբերություններ պետք է լինեին, որ այդպիսի թույլտվություն լիներ, քանի որ եղել են դեպքեր, երբ Բելառուսի հետ խնդիր չունենալու համար մերժել են հարևան Էստոնիային վաճառքը»,- նշեց նա։
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետը նշեց նաև, որ հրապարակված 12 վարակման դեպքերից բացի, եղել են մարդկանց անուններ, որոնք չեն հրապարակվել, բայց վերջիններիս հեռախոսները ևս ստուգվել են։ Ընդհանուր առմամբ եղել է Pegasus-ով վարակման ավելի քան 50 դեպք։ Նրա խոսքով՝ այս թիվը վերջնական չէ, և սա միայն ներառում է, այն մարդկաց տվյալները, որոնք Apple ընկերությունից ծանուցում են ստացել, հեռախոսում լրտեսական ծրագիր լինելու վերաբերյալ։
Ըստ փորձագետի` լրտեսական ծրագիրը վարակում է iOS օպերացիոն համակարգով աշխատող հեռախոսները և Android-ով աշխատող որոշ տեսակներ, բայց մեծ մասամբ կենտրոնացված է «iOS» համակարգի վրա։
Սամվել Մարտիրոսյանը շեշտեց նաև, որ NSO Group-ի դեմ լուրջ գործողություններ է կազմակերպել ԱՄՆ կառավարությունը, իսկ Apple ընկերությունը դատի է տվել NSO Group-ին։

“Заражение Pegasus было осуществлено из Азербайджана: Израиль официально разрешил применить кибероружие в Армении” – С.Мартиросян
“На данный момент мы не знаем, как действует программа. Раньше мы могли заразиться шпионской программой – например, после получения GIF-картинки или звонка с незнакомого номера. Причем не имело значения, ответили мы на этот звонок или нет. Однако программа постепенно совершенствуется. Этим ограничивается то, что нам удалось установить. Apple закрыла потенциальную возможность заразиться Pegasus, но это конкуренция, и мы думаем, что создатели этой шпионской программы придумали нечто новое. Сейчас нужно подождать, пока удастся найти новый вирус, и тогда можно будет разобраться”,- заявил на сегодняшней пресс-конференции в “Медиа-центре” специалист по информационной безопасности Самвел Мартиросян, говоря о шпионской программе Pegasus.
Pegasus – шпионское программое обеспечение, которое внедряется в телефон и заражает его. По словам Мартиросяна, в настоящее время человеческий фактор в деле заражения Pegasus нулевой. Это значит, что для заражения необязательно открывать какие-то ссылки или заходить на сомнительные сайты. Самая большая опасность состоит в том, что пользователи не чувствуют, что их телефон заражен шпионской программой.
Существует законный рынок, где продаются различные вирусные программы. Pegasus – одна из таких программ. Шпионские программы продают государственным структурам, и это обширный рынок, говорит эксперт.
Производителем Pegasus является израильская компания NSO Group, которая была основана работавшими в этой сфере бывшими военными.
По словам Самвела Мартиросяна, NSO Group уверяет, что не дает разрешения на межгосударственные заражения и что шпионскую программу используют в собственной стране полиция, другие госструктуры. Между тем все факты свидетельствуют об обратном.
“Несмотря на то, что NSO Group – частная компания, в Израиле ее продукция считается принадлежащей к военно-промышленной сфере. В этом случае государство должно давать разрешение на продажу такой продукции. Не только мы, армянские эксперты, которые могут рассматриваться как пристрастная сторона, но и участвующие в международном расследовании эксперты ряда организаций считают, что заражение Pegasus было осуществлено из Азербайджана. Во время войны это также означало, что правительство Израиля официально разрешило Азербайджану применить в Армении кибероружие”,- подчеркнул С.Мартиросян.
По его словам, заражение Pegasus стоит очень дорого. Одно заражение может обойтись в десятки тысяч долларов.
Напомнив случай заражения во время войны шпионской программой телефона пресс-секратаря МИД Армении Анны Нагдалян, С.Мартиросян сообщил, что на это было потрачено около полумиллиона долларов. Вряд ли власти Армении потратили бы такую сумму на овладение данными телефона пресс-секретаря МИД, к тому же NSO Group не продавала нашей стране эту шпионскую программу.
Использование Pegasus во время 44-дневной арцахской войны – первый задокументированный случай, когда во время конфликтов применяется подобного рода кибероружие.
“То, что правительство Израиля разрешило применить Pegasus во время боевых действий, является экстраординарным случаем. Это означает, что должны были быть очень тесные, практически интимные политические отношения, чтобы такое разрешение было дано, поскольку, как известно, ради того, чтобы не иметь проблем с Беларусью была запрещена продажа этой программы соседней Эстонии”,- рассказал Самвел Мартиросян.
Он также отметил, что помимо обнародованных 12 случаев заражения известны имена и других лиц, которые не опубликованы, но телефоны которых также были проверены. В целом выявлено более 50 случаев заражения шпионским ПО Pegasus. Это число, по словам Мартиросяна, не окончательное, поскольку отражает данные лишь тех людей, которые получили от компании Apple предупреждения о наличии в их телефоне шпионской программы.
Pegasus заражает в основном телефоны с операционной системой iOS и лишь некоторые виды телефонов с системой Android.
С.Мартиросян сообщил, что правительство США организовало серьезные действия против компании NSO Group, а Apple подала на нее в суд.