Վան Մարվեյկը հույս է փայփայում, իսկ Լյովն ինքնավստահ է
Գերմանացիներին 1-2 հաշվով պարտվելուց հետո հոլանդացիների գլխավոր մարզիչ Բերտ վան Մարվեյկը հայտնել է, որ իրենք հիասթափված են: «Առաջին 20 րոպեն հիանալի անցկացրինք, գործում էինք այնպես, ինչպես ծրագրել էինք: Մի քանի լավ պահ ունեցանք, իսկ Գերմանիան իր գոլը խփեց ոչնչից: Մենք նրանց շատ ազատ տարածություն էինք տալիս»,- դժգոհել է աշխարհի փոխչեմպիոնների մարզիչը:
Վերջինս նշել է նաեւ, որ վան Պերսիի գոլից հետո գերմանացիները խնդիրների առաջ կանգնեցին, սակայն «նարնջագույնների» բախտը, ըստ վան Մարվեյկի, ակնհայտ չէր բերում: Հոլանդացու կարծիքով՝ թե դանիացիների, թե գերմանացիների հետ խաղերում հարձակման գիծը բավականին համարձակ է գործել, ինչը չի կարելի ասել պաշտպանության մասին:
«Մենք դեռ հնարավորություն ունենք խմբից դուրս գալ, եւ հենց այդ մասին ես ասացի հանդերձարանում: Տղաներն էլ այդպես են մտածում»,- եզրափակել է վան Մարվեյկը:
«Հույս ունեմ՝ այս հաղթանակով մենք ճանապարհ հարթեցինք 1/4 եզրափակիչ: Այժմ ամեն ինչ մեր ձեռքում է: Ինտենսիվ ու լարված խաղ ստացվեց: Բացի այդ՝ շատ բարձր ջերամստիճան էր, որը խանգարում էր բարձր տեմպ պահել ամբողջ խաղի ընթացքում: Հոլանդացիների խաղն առաջին հերթին հիմնվում է գրոհների վրա, որտեղ նրանք չորս թե հինգ լավ կատարողներ ունեն, սակայն այսօր մեր պաշտպանությունը գերազանց գործեց»,- ասել է գերմանացիների գլխավոր մարզիչ Յոահիմ Լյովը:
Մասնագետը մատնանշել է այն հանգամանքը, որ մենապայքարների ժամանակ հոլանդացի պաշտպանները խնդիրներ են ունենում, եւ իրենք, իմանալով դա, օգտագործել են մրցակցի թույլ կողմը: Լյովն ընդհանուր առմամբ գոհ է մնացել իր թիմի խաղից ու կարծում է, որ սաները հաղթել են արժանիորեն:

“We played a great game the first twenty minutes and everything went according to plan. We had a few chances but the Germans scored their goal from nothing. We gave them too much space,” Marwijk lamented.
The Dutch coach noted that the Germans faced problems after Robin van Persie scored for Holland, but added that luck didn’t shine on the orange shirts yesterday.
Marwijk said his offensive line has played well against the Danes and Germans but that the same cannot be said for the defense.
“We still have a chance to advance and that’s what I told the guys in the locker room,” said the Dutch coach.
Meanwhile, German national team coach Joachim Löw said he was delighted to have six points after two games and hoped that yesterday’s win would pave the way for the team to get to the quarter finals.
“Everything rests in our hands. It was a very intensive game but the severe heat prevented us from turning on the gas during the entire match. The Dutch had a strong defensive line but our defense won the day,” remarked Löw.