Հայաստանն ու Թուրքիան աշխատում են ցամաքային անցակետերի բացման ուղղությամբ. Մևլյութ Չավուղօղլու
Թուրքիայում Հայաստանի դեսպանության բացում մոտ հեռանկարում չկա օրակարգում, բայց երկու երկրներն աշխատում են սահմանային անցակետերի բացման ուղղությամբ։ Այդ մասին երկուշաբթի օրը՝ ապրիլի 10-ին, A Haber հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն։
«Մոտ ապագայում կարող է տեղի չունենալ (Հայաստանի դեսպանության բացում-խմբ.), որովհետև սկզբում մենք պետք է այլ քայլեր անենք։ Մենք բացել ենք մեր օդային տարածքը Հայաստանի համար, իրականացվում են բեռնային փոխադրումներ, մեկնարկել է փոխադարձ ավիահաղորդակցությունը, մեր տարածքով հայ ավիափոխադրողները կարող են թռչել երրորդ երկրներ։ Բայց որպեսզի բացվեն ցամաքային անցակետերը, քաղաքական նախապայմանների հետ միասին պետք է պատրաստել ճանապարհները, վերականգնել կամուրջը։ Կամրջի շինարարության մասով մենք ունենք պայմանավորվածություններ»,- ասել է Չավուշօղլուն։
Թուրք նախարարը, սակայն, նշել է, որ ցամաքային անցակետը հասանելի կլինի դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց և երրորդ երկրների քաղաքացիների համար։
Չավուշօղլուի խոսքով՝ Հայաստանի հետ սահմանին կա «պատմական Մետաքսի ճանապարհի 900-ամյա կամուրջ (ի նկատի ունի Անիի կամուրջը- խմբ.), որը և պետք է վերականգնել ու ամրացնել փոխադրումների ապահովման համար»։ Ըն դորում, Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման յուրաքանչյուր քայլ արվում է «Ադրբեջանի հետ խորհրդակցություններից հետո»։
Չավուշօղլուն հայտնել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև մշտական խաղաղության ձեռքբերման հեռանկարների շրջանակներում Թուրքիան կողմերին աջակցություն կցուցաբերի, ինչպես նաև կօգնի տարածաշրջանում ենթակառուցվածքային ու բեռնափոխադրումային նախագծերի իրականացմանը։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 6-ին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը հայտնել էր, որ Թուրքիայի հետ սահմանին մեկնարկել է «Մարգարա» անցակետի վերագործարկման նախապատրաստական աշխատանքները։
«Մենք հիմա այլ պետական մարմինների հետ նախապատրաստվում ենք, որպեսզի հնարավորինս արագ, եթե վերջնական որոշումը կայացվի, սահմանային կետը գործի։ Այսինքն` իրականացնում ենք նախապատրաստական աշխատանքներ մաքսային ընթացակարգերը սահուն կիրառելու համար»,–ասել էր Բադասյանը։

Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu, during an April 10 interview on A Haber TV, said there are no plans to open an Armenian Embassy in Turkey any time soon, but the two countries are working towards the opening of border checkpoints.
"In the near future, it may not happen (the opening of the Armenian Embassy - ed.), because first we have to take other steps. We have opened our airspace for Armenia. Cargo transportation is being carried out and mutual air traffic has started. Armenian air carriers can fly to third countries via our territory. But to open the land checkpoints, together with the political preconditions, the roads must be prepared, and the bridge restored. We have agreements regarding the construction of the bridge," Çavuşoğlu said.
Cavusoglu noted that the land checkpoint will be accessible to persons with diplomatic passports and citizens of third countries.
He said there is a "900-year-old bridge of the historical Silk Road (meaning the Ani bridge - ed.), on the border with Armenia that must be restored and strengthened to ensure transportation."
The Turkish Foreign Minister emphasized that every step towards normalization of relations with Armenia is taken "after consultations with Azerbaijan".
Çavuşoğlu said that within the framework of prospects for achieving permanent peace between Azerbaijan and Armenia, Turkey will provide support to the parties, as well as help in the implementation of infrastructural and cargo transportation projects in the region.
On April 6, Armenian State Revenue Committee Chairman Rustam Badasyan, announced that preparations for the re-operation of the Margara checkpoint on the border with Turkey have started.
Ruben Rubinyan, who represents Armenia in normalization talks with Turkey, today announced that the border should be opened for citizens of third countries and persons with diplomatic passports by the summer.