Հովիկ Աբրահամյանի առանձնատան շքեղ ինտերիերը եւ փոփոխությունը՝ առուվաճառքի պայմանագրում
Նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի՝ Հաղթանակի զբոսայգու դիմաց գտնվող առանձնատանն առնչվող գործարքները չեն դադարում՝ չնայած տունն անցնում է 2 քրեական գործով։ «Հետք»-ը պարզել է, որ առանձնատան վաճառքի պայմանագրում փոփոխություն է կատարվել, որի համաձայն՝ գնորդը գույքի արժեքի մեծ մասը պետք է վճարի մինչև 2024 թ․-ի ավարտը՝ նախկին 2022 թ․-ի օգոստոսի 1-ի փոխարեն։ Բացի այդ, «Հետքի» տրամադրության տակ են հայտնվել Հովիկ Աբրահամյանի ընտանիքի՝ մի քանի տարի կառուցած առանձնատան ներսը պատկերող լուսանկարները։
Երևանի Ազատության պողոտա 1/6 հասցեի տունը կառուցել է նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի ընտանիքը։ Առանձնատան սեփականատերը նախկին պաշտոնյայի որդին էր՝ Արգամ Աբրահամյանը։ Վերջինս նախորդ տարի` 2022 թ․-ին, տունը վաճառել էր նորահայտ գործարար Նարեկ Նալբանդյանի կնոջը՝ Լիլիթ Պետրոսյանին։ Ըստ civilnet.am-ի՝ գործարքի գինը 2.5 միլիարդ դրամ էր, որից 48 միլիոն դրամը կանխավճար է եղել, իսկ հիմնական մասը Նարեկ Նալբանդյանի կինը Արգամ Աբրահամյանին պետք է վճարեր մինչև 2022 թ․-ի օգոստոսի 1-ը։ Գործարարի կինը սահմանված ժամկետում չի վճարել 2 միլիարդ 452 միլիոն դրամը։ Այդ իսկ պատճառով 2023 թ․-ի փետրվարի 8-ին փոփոխություն է կատարվել առուվաճառքի պայմանագրում։
Նոր պայմանավորվածության համաձայն՝ Նարեկ Նալբանդյանի կինը Հովիկ Աբրահամյանի որդուն մինչև 2024 թ․-ի դեկտեմբերի 31-ը կվճարի 2 միլիարդ 452 միլիոն դրամ։ Այս ամենը տեղի է ունեցել ԱԱԾ-ի և Գլխավոր դատախազության լուռ համաձայնությամբ։
Մոնումենտի առանձնատների վերաբերյալ նախ 2018 թ․-ին էր քրեական գործ հարուցվել, որի հիմքում «Հետք»-ի՝ «Ընտրյալների թաղամասը» վերնագրով հետաքննությունն էր։ Հետո արդեն Աբրահամյանների՝ իրեղեն ապացույց ճանաչված առանձնատունը, քննիչի որոշմամբ թույլատրվել է վաճառել։ Այդ դեպքով ևս քրեական գործ հարուցվեց, որը, ըստ նախկին գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի, ԱԱԾ-ի վարույթում էր։
Գլխավոր դատախազությունից փորձեցինք պարզել, թե ո՞ր փուլում է այդ գործի նախաքննությունը, և խնդրեցինք պարզաբանել, թե ինչպե՞ս է հնարավոր եղել ևս մեկ քրեական գործի պայմաններում կրկին նույն անշարժ գույքի վերաբերյալ պետական նոր գրանցում իրականացնել (պայմանագրում կատարված փոփոխությունը հաստատվել է Կադաստրի կոմիտեում և պետական նոր գրանցում է կատարվել)։
Դատախազության՝ ԱԱԾ–ում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազ Մ․ Անտոնյանը գրավոր տեղեկացրել է, որ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում շարունակվում է քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Դատախազ Անտոնյանը միաժամանակ հայտնել է․ «2022 թվականի մարտի 30-ին վարույթն իրականացնող մարմինը որոշում է կայացրել Երևան քաղաքի Ազատության պողոտա 1/6 բնակելի տուն հասցեի հողամասը իրեղեն ապացույց ճանաչելու մասին, որը նույն օրը հանձնվել է տան սեփականատեր Լիլիթ Ռազմիկի Պետրոսյանի պատասխանատու պահպանությանը, ով պարտավորվել է պահպանել վերոհիշյալ անշարժ գույքը և այն չօտարել մինչև քրեական գործի քննության ավարտը։
2022 թ․-ի մարտի 31-ին վարույթն իրականացնող մարմինը գրություն է հասցեագրել ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավարին, որով խնդրել է Երևան քաղաքի Ազատության պողոտա 1/6 բնակելի տուն հասցեում գտնվող հողամասի վերաբերյալ գործարքներ կատարելու մասին դիմում ստանալու դեպքում, մինչև գործարք կատարելը դրա մասին անհապաղ հայտնել վարույթն իրականացնող մարմնին»։
Փաստն այն է, որ գործարքի պայմանագրում փոփոխություն է կատարվել, եւ այն ստացել է պետական գրանցում։ Հարց է առաջանում, թե ինչպե՞ս է Դատախազությունն այս առանձնատան դեպքում փորձելու բռնագանձման պահանջ ներկայացնել Հովիկ Աբրահամյանի ընտանիքի անդամներից՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքերի բռնագանձման շրջանակում։ Կարելի է ենթադրել, որ ձևական այս գործարքով Նարեկ Նալբանդյանի կինը բարեխիղճ ձեռք բերող է հանդես գալու՝ խոչընդոտ հանդիսանալով հիշյալ առանձնատունը հօգուտ Հայաստանի բռնագանձելու գործում։

Роскошный интерьер особняка Овика Абрамяна и изменение в договоре купли-продажи
Сделки купли-продажи особняка бывшего премьер-министра Овика Абрамяна, который находится напротив парка Победы, не прекращаются. Hetq.am удалось выяснить, что в договор купли-продажи было внесено изменение, согласно которому большую часть стоимости недвижимости покупатель должен заплатить до конца 2024 года, а не до 1 августа 2022 года, как было прописано раньше. Кроме того, в нашем распоряжении оказались фотографии интерьера особняка Абрамянов, который строился в течение нескольких лет.
Дом 1/6 на проспекте Азатутян в Ереване построила семья экс-главы правительства Овика Абрамяна. Собственником особняка был сын бывшего высокопоставленного чиновника Аргам Абрамян. В 2022 году он продал дом жене новоявленного предпринимателя Нарека Налбандяна Лилит Петросян. По данным civilnet.am, стоимость сделки составила 2,5 млрд драмов. При этом 48 млн были внесены в залог, а основную часть суммы жена Н.Налбандяна должна была выплатить Аргаму Абрамяну до 1 августа 2022 г. Но поскольку г-жа Петросян не заплатила в установленный срок 2 млрд 452 млн драмов, то 8 февраля 2023 г. в договор купли-продажи было внесено изменение.
Согласно новой договоренности, 2 млрд 452 млн драмов Лилит Петросян должна выплатить сыну О.Абрамяна до 31 декабря 2024 г. Все эти процедуры были осуществлены с молчаливого согласия Службы национальной безопасности и Генпрокуратуры.
Впервые уголовное дело по особняку в районе Монумента было возбуждено в 2018 г. Основанием послужила опубликованная Hetq.am расследовательская статья “Квартал избранных”. Потом уже признанный вещественным доказательством дом Абрамянов следователь разрешил вынести на продажу. По этому факту тоже было возбуждено уголовное дело, которое, как утверждал бывший генпрокурор Артур Давтян, находится в производстве СНБ.
Мы обратились в Генпрокуратуру с просьбой сообщить, на каком этапе находится предварительное расследование по данному делу и как при наличии еще одного уголовного дела удалось осуществить новую государственную регистрацию этой недвижимости (внесенное в договор изменение утверждено Комитетом кадастра, произведена новая госрегистрация).
В своем ответе старший следователь управления по надзору за законностью доследственного производства СНБ М.Антонян сообщил, что в следственном департаменте СНБ продолжается предварительное следствие по данному делу. В то же время в ответе говорилось: “30 марта 2022 г. осуществляющий производство орган принял решение признать жилой дом по адресу: пр.Азатутян, 1/6 в Ереване вещественным доказательством. В тот же день решение было вручено ответственной охране собственника дома Лилит Размиковны Петросян, которая обязалась сохранить вышеупомянутую недвижимость и не отчуждать ее до окончания расследование уголовного дела.
31 марта 2022 г. осуществляющий производство орган направил руководителю Комитета кадастра РА записку, которой просил в случае получения заявления о заключении сделки купли-продажи участка по адресу жилого дома 1/6 на проспекте Азатутян в г. Ереване немедленно сообщить об этом до заключения сделки осуществляющему производство органу”.
Между тем факты свидетельствуют о том, что в договор купли-продажи было внесено изменение, получившее госрегистрацию. Возникает вопрос: как в случае с этим особняком прокуратура в рамках изъятия имущества, имеющего незаконное происхождение, должна выдвинуть членам семьи Овика Абрамяна требование о конфискации? Можно предположить, что в результате этой формальной сделки жена Нарека Налбандяна выступит добросовестным приобретателем и тем самым станет препятствием в деле конфискации упомянутого особняка в пользу Республики Армения.