Ալիևի կարծիքով՝ լավ շանս կա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հասնելու համար
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կարծում է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կան լավ շանսեր՝ խաղաղության պայմանագրին հասնելու համար։ Այդ մասին Ալիևը հայտարարել է նախօրեին՝ մարտի 14-ին Բեռլինում Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Կարծում եմ, որ կա լավ շանս համաձայնության հասնելու համար, հատկապես այն ժամանակ, երբ նախորդ տարի հոկտեմբերին Սոչիում հանդիպումից հետո Ադրբեջանն ու Հայաստանը ճանաչեցին միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը։ Դա լավ միտք է՝ վաղ թե ուշ ստորագրել այդ պայմանագիրը»,- հայտարարել է Ալիևը։
Նա հավելել է, որ Ադրբեջանը մշակել է խաղաղության պայմանագրի 5 հիմնարար սկզբունք, որոնք հիմնված են միջազգային իրավունքի վրա։ Ադրբեջանի նախագահի կարծիքով՝ խաղաղության պայմանագիրը պետք է ստորագրվի դրանց հիման վրա։
Ալիևը նշել է, որ Ադրբեջանի դիրքորոշումը հիմնված է երկու մոտեցումների վրա: «Առաջինը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն է, իսկ երկրորդը՝ Ղարաբաղի հայերի հետ երկխոսությունը»,- հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահը՝ հիշեցնելով, որ մարտի 5-ին Ադրբեջանի ներկայացուցիչը հանդիպել է հայկական կողմի հետ։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը երկուշաբթի օրը՝ մարտի 13-ին, երկօրյա աշխատանքային այցով ժամանել էր Գերմանիա։ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերից զատ, նա հանդիպումներ է ունեցել նաև Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի ու գերմանացի գործարարների հետ։

Azerbaijani President Ilham Aliyev, during a meeting in Berlin on March 14 with German President Frank-Walter Steinmeier, said there’s a good chance that Azerbaijan and Armenia will reach an agreement to normalize relations.
“I believe that there is a good chance to reach an agreement, especially at a time when Armenia and Azerbaijan recognized each other's territorial integrity and sovereignty after the meetings in Sochi last October. It is a good idea to sign this agreement sooner rather than later. We have developed five principles based on international law, which, in our view, should form the basis of the peace agreement,” Aliyev’s office quotes him as saying.
Aliyev, according to his office, noted his administration’s approach is to sign a peace treaty with Armenia and to “facilitate dialog with the Armenian residents of Azerbaijan’s Karabakh region”.
German President Frank-Walter Steinmeier, according to Aliyev’s office, said Germany supported Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty.
Regarding their meeting, Steinmeier, in a short Facebook post, writes that Azerbaijan is an important partner for Germany in the South Caucasus.
“In view of the ongoing conflict between Azerbaijan and Armenia, the president has vowed to continue the trilateral peace talks led by EU Council President Charles Michel. If both sides put trust and effort into the peace process, then there would be a real chance for understanding,” the post reads.