Ալիևի պնդմամբ՝ Ադրբեջանը ավելի քան 400 մարդ է տեղափոխել Արցախի՝ իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներ
Արցախում 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներ է վերադարձրել ավելի քան 400 մարդու։ Այդ մասին TACC գործակալության փոխանցմամբ Բեռլինում գերմանական ընկերությունների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«Մենք արդեն անցել ենք պետական ծրագրի իրականացմանը, որը ստացել է «Մեծ վերադարձ» անվանումը։ Մենք մշակել ենք ծրագիրը և արդեն իրագործել առաջին պիլոտային նախագիծը՝ պատերազմի ավարտից հետո ընդամենը 1,5 տարվա ընթացքում վերաբնակեցնելով ավելի քան 400 նախկին փախստականի»,- հայտարարել է Ալիևը՝ հավելելով, որ «նախատեսում են վերաբնակեցնել ևս հարյուր հազարավոր նախկին փախստականների»։
Ալիևն ընդգծել է, որ իրենց հիմնական նպատակներից մեկն այդ տարածքների (իր խոսքով Ղարաբաղի ու Արևելյան Զանգեզուրի, խմբ․) վերականգնումն է։ «Այդ պլանների կյանքի կոչումը պահանջում է մեծ գումարներ։ Մենք նախատեսում ենք իրագործել նախագծեր, որոնք հիմնված են բացարձակապես նոր, ժամանակակից չափանիշների վրա»,- հավելել է նա։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը երկուշաբթի օրը՝ մարտի 13-ին, երկօրյա աշխատանքային այցով ժամանել է Գերմանիա։ Այսօր նախատեսված են նրա հանդիպումները Գերմանիայի նախագահ Վալտեր Շտայնմայերի և կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ։ Ընդ որում, արդեն իսկ կայացել է Գերմանիայի նախագահի հետ հանդիպումը։

Aliyev Says 400 Azerbaijani Refugees Have Returned to Karabakh
Azerbaijani President Ilham Aliyev today announced that his government has facilitated the return of four hundred refugees to Karabakh since the end of the 2020 war.
TASS, referring to the Azerbaijani State News Agency (AZERTAC), says Aliyev made the claim at a meeting with the heads of German companies in Berlin.
“We have already launched a government program called the Great Return. We have developed a program and have already implemented the first pilot project, resettling more than 400 former refugees in just a year and a half after the end of the war. And we plan to resettle hundreds of thousands more former refugees,” Aliyev said according to AZERTAC.
TASS, again quoting AZERTAC, writes Aliyev said his government plans to heavily invest in "the restoration of the liberated territories in Karabakh and Eastern Zangezur."
Aliev arrived in Germany yesterday and is scheduled to meet with German President Frank-Walter Steinmeier and Chancellor Olaf Scholz.