Հայաստանը խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ առաջարկները փոխանցել է Ադրբեջանին. Փաշինյան
Հայաստանի Հանրապետությունը երեկ՝ փետրվարի 15-ին, ավարտել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության և հարաբերությունների հաստատման պայմանագրի նախագծի հերթական փուլի աշխատանքները և առաջարկները փոխանցել ադրբեջանական կողմին։ Այս մասին Կառավարության փետրվարի 16-ի նիստի մեկնարկին հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Առաջարկներ ասելով՝ պետք է նկատի ունենալ ամբողջական փաստաթղթի նախագիծը՝ մեր առաջարկներով։ Փաստաթուղթը փոխանցել ենք նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին։
Նախագծի վրա աշխատում ենք հետևյալ տրամաբանությամբ՝ ստանալ մի փաստաթուղթ, որը ցանկացած պահի պատրաստ ենք ստորագրել։ Հասկանալի է, իհարկել, որ այդ փաստաթուղթը պետք է ընդունելի լինի նաև Ադրբեջանի համար»,- նշեց Փաշինյանը՝ հույս հայտնելով, որ արդեն երեք փուլ տեւող բանակցությունների արդյունքում նկատված որոշակի առաջընթացը հնարավոր կլինի զարգացնել։
«Մեր տեսլականը հետևյալն է՝ փաստաթուղթը պետք է պարունակի պայմանավորվածությունների այնպիսի տրամաբանություն, հակակշիռների ու զսպումների այնպիսի գործուն համակարգ, որը կբացառի տևական և կայուն խաղաղության խաթարման որևէ սցենար։ Սրա իմաստն այն է, որ փաստաթղթի ստորագրումը ոչ թե պիտի վերակերպվի պատերազմի՝ արդեն խաղաղության պայմանագրի հիման վրա, սա աբսուրդ է հնչում, բայց կարող է լինել նաև այսպիսի սցենար, այլ ընդհակառակը՝ իսկապես նշանակի տևական խաղաղություն»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի փակմանը՝ վարչապետը հայտնեց, որ երեկ՝ միջանցքի ապօրինի շրջափակման 66-րդ օրը, Ադրբեջանը վերականգնել է Լեռնային Ղարաբաղի բնական գազի մատակարարումը, բայց երկու ժամ անց կրկին փակել է գազատարը։
Փաշինյանը հիշեցրեց՝ նախորդ անգամ Ադրբեջանը ԼՂ-ին բնական գազ մատակարարող խողովակը փակել էր փետրվարի 7-ին, իսկ դրանից առաջ բացել էր հունվարի 29-ին։
«2023 թ. հունվարի 9-ից արգելափակված է ԼՂ էլեկտրական հոսանքի մատակարարումը։ Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամ էր սկսվել էներգետիկ բլոկադայի հետևանքով, հումանիտար ճգնաժամն ավելի է սրվել և զուգահեռ ծավալվում է բնապահպանական ճգնաժամ, որովհետև ԼՂ բնակչությունը բնակարանները տաքացնելու և այլ կենցաղային կարիքների համար ստիպված է փայտ օգտագործել, ինչի համար անտառներ են հատվում։
Սա, ըստ էության, անվիճարկելի ապացույցն է այն բանի, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակման բնապահպանական մոտիվները մտացածին են, և Ադրբեջանի գործողություններն ունեն մի նպատակ՝ ավարտին հասցնել ԼՂ հայությանը էթնիկ զտման ենթարկելու քաղաքականությունը։
Եթե մինչև հիմա միջազգային հանրությունը թերահավատորեն էր վերաբերվում մեր այս պնդմանը, հիմա, ժամանակի հետ, սա ավելի ու ավելի ակնհայտ է դառնում»,- ասաց Կառավարության ղեկավարը։
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ պատահական չէ, որ ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի միջազգային ինստիտուտը Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման և Ադրբեջանի ղեկավարության հռետորաբանության վերաբերյալ վերջին երեք ամսում երեք հայտարարություն է արել։
«Նմանօրինակ վերջին հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է 2023 թ. հունվարի 18-ին, Լեմկինի ինստիտուտը համաշխարհային առաջնորդներին խնդրում է լրջորեն վերաբերվել ԼՂ-ում հայերի ցեղասպանության սպառնալիքին։ Այս ահազանգն ամբողջ աշխարհում պետք է ամեն օրվա հետ ավելի ու ավելի ահագնանա, և այս ուղղությամբ ջանքերի գործադրումը պետք է լինի շարունակական»,- եզրափակեց վարչապետը։

Армения передала Азербайджану предложения по мирному договору – Н.Пашинян
Вчера, 15 февраля, Республика Армения завершила очередной этап работы над проектом договора об установлении мира и отношений с Азербайджаном и передала предложения азербайджанской стороне. Об этом на заседании правительства 16 февраля сообщил премьер-министр Никол Пашинян.
“Под предложениями нужно понимать полный проект документа с нашими предложениями. Документ мы передали также странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ. Логика нашей работы над проектом состоит в следующем: получить документ, который мы будем готовы подписать в любой момент. Понятно, конечно, что этот документ должен быть приемлем и для Азербайджана”,- сказал Пашинян, выразив надежду на возможность достижения определенного прогресса по результатам трехэтапных переговоров.
“Наше видение состоит в следующем: документ должен содержать такую логику договоренностей, такую действенную систему противовесов и сдерживаний, которые исключат какой-либо сценарий нарушения длительного и стабильного мира. Смысл этого в том, что подписание документа не должно  трансформироваться в войну на основе уже мирного договора (это звучит абсурдно, но возможен и такой сценарий), а наоборот, действительно означать длительный мир”,- подчеркнул премьер.
Касаясь перекрытия Лачинского коридора, Пашинян сообщил, что вчера, на 66-ой день незаконного блокирования дороги, Азербайджан возобновил подачу газа в Нагорный Карабах, однако спустя два часа вновь прекратил газоснабжение.
Премьер напомнил о том, что в прошлый раз Азербайджан перекрыл газопровод, по которому природный газ поступает в Арцах, 7 февраля, а до этого возобновил его подачу 29 января.
“С 9 января 2023 года в Нагорном Карабахе прекращено также энергосбажение. Вследствие незаконного перекрытия Лачинского коридора в НК начался гуманитарный кризис, который еще больше обострился из-за энергетической блокады. Параллельно усиливается экологический кризис, поскольку население Нагорного Карабаха с целью отопления домов и удовлетворения других нужд вынуждено вырубать леса. Это, по сути, бесспорное доказательство того, что экологические мотивы блокады Лачинского коридора являются надуманными, а действия Азербайджана преследуют одну цель – довести до конца политику по этнической чистке армян Нагорного Карабаха.
Если до сих пор международная общественность скептически относилась к этому нашему утверждению, то сейчас оно становится все более и более очевидным”,- подчеркнул глава правительства.
По словам Н.Пашиняна, не случайно, что за последние три месяца Международный институт Лемкина по предупреждению геноцида трижды выступил с заявлениями о незаконной блокаде Лачинского коридора и риторике руководства Азербайджана.
“В последнем заявлении, которое было обнародовано 18 января 2023 г., Институт Лемкина просил мировых лидеров серьезно отнестись к угрозе геноцида армян в Нагорном Карабахе. Это тревожное предупреждение с каждым днем должно звучать все громче и громче, а усилия в этом направлении не должны прекращаться”,- сказал в заключение Никол Пашинян.