Սիրո ու ողբերգության միջև պատերազմն է
Կարապետյանների տան հյուրասենյակի աջ կողմում նորապսակ զույգի սենյակն է։ Արմենի մայրը՝ տիկին Բավականը, դողացող ձեռքով զգուշությամբ բացում է սենյակի դուռը։ Փոքր սենյակի պահարանին խնամքով կողք կողքի շարված են Արմենի իրերը՝ նկարները, զինվորական գլխարկներն ու օծանելիքը, պատին Արմենի ու Լիլիթի հարսանեկան մեծ լուսանկարն է։
2022 թ.-ի սեպտեմբեր 12-ի լույս 13 գիշերը թշնամու ԱԹՍ-ի հարվածից Սոթքի զորամասում զոհվեց լեյտենանտ Արմեն Կարապետյանը։ Երկու ամիս անց ինքնասպան եղավ նրա կինը՝ 23-ամյա Լիլիթը։
«Դիմավորե՛ք մեր նորապսակ զույգերին»,- հարազատները ծափերով դիմավորում են նրանց, պատմում է Արմենի մայրը՝ մեզ ցույց տալով նրանց հարսանիքից արված կադրերը։
Արմենն ու Լիլիթը Մարտունու շրջանի Արծվանիստ գյուղից էին։ Բարեկամի հարսանիքի ժամանակ էին ծանոթացել, Արմենը խաչեղբայրն էր, Լիլիթը՝ հարսնաքույրը, մոտ մեկ տարի ընկերություն են արել, այնուհետև՝ որոշել ընտանիք կազմել։
«Եկավ, ասեց՝ գյուղից աղջիկ եմ տեսել, ճանաչելով Լիլիթին, իր ընտանիքին՝ ուրախացանք, երջանիկ էինք մեր էրեխեքով, շատ կարճ տևեց մեր էրեխեքի ուրախությունը։ Լիլիթն ու Արմենն իրար շատ-շատ էին սիրում։ Արմենը կյանքը տվեց հանուն հայրենիքի, Լիլիթն էլ՝ հանուն Արմենի»,- ասում է Արմենի մայրը։
Արմենը պայմանագրային զինծառայող էր, 44-օրյա պատերազմի մասնակից։ Սեպտեմբերի 12-ի երեկոյան աշխատանքից տուն է վերադարձել, կեսգիշերին վաշտի տղաներից զանգել ու ասել են՝ պատերազմ է սկսվել։
«12։05 տնից դուրս եկավ, գնաց, անընդհատ զանգեցինք՝ Արմեն, ո՞ւր ես, Արմեն, ո՞ւր ես, ասում էր՝ սպասեք երեխեքիս հասնեմ, թողեք հասնեմ զորամաս, հերիք ա զանգեք։ Հասել էր զորամաս, երեխեքն արդեն դուրս էին եկել, հավաքել երեխեքին, պառկացրել էր ամենքին մի կողմ, ԱԹՍ-ն իրեն խփել էր»,- պատմում է մայրը։
Արմենի գնալուց հետո նրա հայրը՝ Կարապետը և աները՝ Պերճը գնացել են նրա հետևից։
«Ճանապարհից ետ դարձրին մեզ, գնացինք, մեքենան թողեցինք Վարդենիս, ոտքով մի զինվորի ծնողի հետ գնացինք, զանգ եկավ Արմենի համարից, զինվորի հայրը վերցրեց, ասեցի՝ դե հարցրու՝ էս համարի տերն ո՞ւր ա, ասեց՝ մեր վաշտի հրամանատարի համարն ա, ինքն աջ ուսից վիրավոր ա, տարան հոսպիտալ։ Դրանից հետո ետ դառանք, գնացինք, հոսպիտալները ֆռացինք, չգտանք, միանգամից տեղափոխել էին Մարտունու դիահերձարան»,- ասում է Արմենի եղբայրը՝ Վաչագանը։
Երբ Լիլիթն իմացել է, որ Արմենը զոհվել է, ինքնասպանության փորձ է կատարել։ Հայրն արագ հիվանդանոց է տարել, բժիշկներին հաջողվել է նրա կյանքը փրկել։
«Արմենի ամուսնական մատանին հիվադանոցում հանել էին, ուղարկել էին տուն։ Թաղման օրը Լիլիթը ձեռքերն էր շոյում, տեսավ, ասեց՝ ո՞ւր ա Արմենի մատանին, որ ես դրել էի մատը, բերեք էդ մատանին։ Իր ձեռքով մատանին դրեց Արմենի մատին, բարձրաձայն ասեց․ «Արմե՛ն ջան, ես քեզ խոսք եմ տալիս՝ ես քեզ մենակ չեմ թողնի, առանց քեզ ապրելու իմաստ չեմ տեսնում, կգամ կհասնեմ քեզ»։ Կողքը կանգնածներս շշմեցինք, ասեցինք՝ ա’յ Լիլիթ ջան, դու հերոս Արմենի կինն ես։ Հետո սաղիս աչքին երևի թոզ փչեց, եկավ գործի, գնաց իրենց տուն, շաբաթ օրերին գնում էինք գերեզմաններ։ Ասում էր՝ որ երեխայի սպասեի, Արմենի նման կապուտաչյա, շեկ երեխա ունենայի, կյանքս իմաստ կունենար»,- պատմում է Արմենի մորաքույրը՝ Նոնան։
Լիլիթի հայրը՝ Պերճը, գրեթե չի խոսում։ Ասում է՝ ուզում է պատմել Լիլիթի մասին, բայց չի կարողանում։ Լիլիթը մանկավարժ էր, հոր խոսքով՝ շատ էր սիրում իր աշխատանքը, բնավորությամբ ոչ մեկին նման չէր, ինքն իրեն էր նման։
«Սիրում էր ամեն ինչ, ամեն ինչ,- Պերճի ձայնի տոնայնությունը գնալով իջնում է,- մի բան չի եղել, որ դժգոհ լինի, միշտ ուրախ ա եղել, փոքրուց միշտ ժպիտ ա եղել իր դեմքին․․․Չարաբաստիկ պատերազմ, չարաբաստիկ պատերազմ»,- կարծես ինքն իր հետ խոսելով՝ շշուկով ասում է հայրը։
Նոյեմբերի 11-ի գիշերը Լիլիթին հայրական տան լոգարանում գտել է մայրը։
«Մայրը դուրս էր եկել, որ գնար գոմ, նկատել էր, որ բաղնիքի լույսը վառվում ա, դուռը փակ ա, վազել էր Լիլիթի սենյակ, տեսել էր, որ տեղում չի, եկել էին դուռը բացել էին, տեսել էին, որ Լիլիթը բաղնիքում ա, էդպես եղան մեր ժամանակների Ռոմեոն և Ջուլիետան։ Իրանք իրար շատ էին սիրում, իրանք իրար ընտրեցին»,- ասում է Արմենի մորաքույրը։

Armen and Lilit: War Unites Young Couple in Death
An Azerbaijan drone strike killed Lieutenant Armen Karapetyan, a contract solider, on the night of September 12, 2022.
Azerbaijani forces had attacked Armenian military positions along the border, targeting civilian infrastructure as well.
Karapetyan was serving in an Armenian unit in Sotk, a village in the country’s Gegharkunik Province.
Two months later, his wife, 23-year-old Lilit, committed suicide.
We’ve come to the Karapetyan family house. With trembling hands, Armen's mother Bavakan Karapetyan tentatively opens the door to the room where the couple once lived. In the closet of the small room, Armen's things are carefully arranged side by side: pictures, military hats and cologne. On the wall hangs a large wedding photo of Armen and Lilit.
Mrs. Karapetyan shows us photos from the young couple’s wedding.
Armen and Lilit were from the Gegharkunik village of Artzvanist, just south of Lake Sevan. They met at a friend's wedding, Armen was the best man, Lilit was the bridesmaid. They dated for one year and then they decided to start a family.
"One day, he came home and said he had seen this girl from the village. Knowing Lilit, her family, we were happy. The joy of our child was very short-lived. Lilit and Armen loved each other very much. Armen gave his life for the sake of the motherland, and Lilit, for the sake of Armen," says Mrs. Karapetyan.
On the evening of September 12, Armen returned home from work when someone from his unit called and said war had broken out.
"At 12:05 he left the house. We kept calling him, asking where he was. Armen told us to stop calling. He had to reach the military post. That’s when he was hit,” says Mrs. Karapetyan
After Armen had left, his father, Karapet, and his father-in-law, Pertch, went after him.
"They turned us back from the road. We left the car in Vardenis. We went on foot with another soldier's parent. There was a call from Armen's number, the soldier's father answered. I told him to ask about the whereabouts of the phone’s owner. He said it’s the number of our company commander. He said Armen was hit in the shoulder and taken to the hospital. We went and searched all the hospitals but did not find him. They had immediately transferred him to the Martuni morgue," says Armen's brother, Vachagan.
When Lilit learned that Armen had been killed, she attempted suicide. Her father rushed her to the hospital and the doctors managed to save her life.
"At the hospital, they had taken Armen's wedding ring off Lilit’s finger. They sent it home later. On the day of his burial, Lilit was caressing her hands. She saw the ring was missing. ‘Where is Armen's ring that I put on my finger. Bring me this ring.’ She put the ring on Armen's finger with her own hand and said loudly, ‘Dear Armen, I give you my word. I will not leave you alone. I don't see the point of living without you. I will come to you.’ Those of us standing by were stunned. We told her she was the wife of the hero Armen,” recounts Armen’s aunt Nona.
Nona adds that Lilit said her life would have had some meaning if she was expecting a blue-eyed blond child resembling Armen.
Lilit's father, Pertch, hardly speaks. He says he wants to talk about his daughter but can't. Lilit was a teacher and loved her work. He says Lilit was unique.
"She loved everything, everything," he says, his voice muffling. "There was nothing that she was unhappy about. She was always happy, always had a smile on his face from childhood. An unfortunate war, an unfortunate war." Pertch whispers, as if talking to himself.
On the night of November 11, 20022 Lilit’s mother found the body of her daughter.
"The mother went out to go to the barn. She noticed that the bathroom light was on. The door was closed. She ran to Lilit's room and saw no one. They opened the bathroom door and found Lilit. It’s the Romeo and Juliet of our time. They loved one another very much. They chose each other," says Armen's aunt.