Փաշինյանը Սանկտ Պետերբուրգում կմասնակցի ԱՊՀ երկրների առաջնորդների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեկտեմբերի 26-ին Սանկտ Պետերբուրգում կմասնակցի ԱՊՀ երկրների առաջնորդների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը։ Այդ մասին TACC գործակալությանը հայտնել են ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունից։
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստվում է Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել ԱՊՀ երկրների առաջնորդների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը»,- ասել է ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչը։
Այն հարցին, թե Սանկտ Պետերբուրգում պատրաստվում է արդյոք Փաշինյանը հանդիպել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, կառավարության մամուլի ծառայությունից նշել են, որ այս պահին օրակարգում է միայն ԱՊՀ առաջնորդների ձևաչափով հանդիպմանը մասնակցությունը։
Ամեն տարի դեկտեմբերին վերջին ԱՊՀ երկրների առաջնորդներն ունենում են ոչ պաշտոնական հանդիպում, որի ընթացքում քննարկվում է այդ տարվա ընթացքում ԱՊՀ երկրների միջև համագործակցությունը և նախանշվում առաջիկա տարվա անելիքները։ Հանդիպմանը մասնակցում են ԱՊՀ երկրների բոլոր առաջնորդները, սակայն վերջին տարիներին Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն հրաժարվում է մասնակցել այս ձևաչափով հանդիպումներին։

Pashinyan to Attend Informal Meeting of CIS Leaders in St. Petersburg
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan will take part in an informal meeting of the leaders of the CIS countries in St. Petersburg on December 26, this according to a TASS news agency reporter in Armenia citing sources from the Armenian government’s press service.
When asked if Pashinyan will meet separately with Azerbaijani President Ilham Aliyev, the government press service replied not such meeting is planned.
Every year in December, the leaders of the CIS countries have an informal meeting, during which cooperation between the CIS countries during the year is discussed and the tasks to be done for the coming year are outlined.
The Commonwealth of Independent States (CIS), a regional intergovernmental organization formed following the dissolution of the Soviet Union, is comprised of Armenia, Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Russia, Tajikistan and Uzbekistan.