ԱՄՆ պետքարտուղարությունն անդրադարձել է Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհին առկա իրավիճակին
ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը հայտարարել է, որ Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհին առկա իրավիճակը գտնվում է Վաշինգտոնի ուշադրության կենտրոնում։ Այդ մասին նա հայտարարել է ամենօրյա ճեպազրույցի ժամանակ։
Ամերիկացի դիվանագետը շեշտադրումը դրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածության վերացման ու ապասրման անհրաժեշտության վրա։ Նեդ Փրայսը նշել է, որ ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի օգնական Ֆիլ Ռիքերը այս հարցով գտնվում է Բաքվի և Երևանի պաշտոնատար անձանց հետ կապի մեջ։
«Մենք դա արել ենք Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում։ Եվ Ֆիլ Ռիքերը՝ մեր ավագ խորհրդականը, ակտիվորեն փոխգործակցում է երկու կողմերի պաշտոնատար անձանց հետ, որպեսզի վստահ լինենք, որ անում ենք ամեն ինչ, ինչը մեր ուժերի մեջ է»,- հայտարարել է ամերիկացի դիվանագետը։
Հրապարակված կադրերից երևում է, որ ադրբեջանցիները ճանապարհը փակել են Շուշիի հատվածում, իսկ նրանց շարքերում կան նաև ռազմաքաղաքական ակտիվիստներ, ինչպես, օրինակ, Թելման Ղասիմովը, որը պարբերաբար հանդես է գալիս հակահայկական հայտարարություններով։

U.S. Department of State Spokesperson Ned Price, during a December 12 press briefing, said Washington is aware of the recent blocking of the sole roadway linking Armenia and Artsakh and is working to de-escalate tensions in the region.
When asked by a reporter whether Washington is actively engaged in normalizing relations between Yerevan and Baku, Price said the Biden administration “is consistently focused on this challenge.”
“We, of course, brought the two countries together at the foreign minister level here in Washington. We did that in New York on the margins of the UN General Assembly. And Phil Reeker, our senior advisor, has been actively engaged with officials in both countries to see to it that we are doing everything we can and, most importantly, that these two countries are doing everything they can to see to it that these tensions are de-escalated,” Price said.
A group of Azerbaijanis claiming to be "environmental activists" closed the Stepanakert-Goris highway linking Artsakh and Armenia yesterday for the second time in nine days.