Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Ալիևի հետ
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մեկ շաբաթվա մեջ երկրորդ անգամ հեռախոսազրույց են ունեցել։ Կրեմլի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ կողմերը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների եռակողմ պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը։
«Քննարկվել են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացման հետագա քայլերը՝ շեշտը դնելով տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման գործնական հարցերի վրա»,- ասված է ռուսական կողմի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Վերջին անգամ Պուտինն ու Ալիևը հեռախոսազրույց էին ունեցել նոյեմբերի 22-ին։ Այդ ժամանակ նրանք քննարկել էին հայ-ադրբեջանական սահմանին անվտանգության ապահովման մասով Հայաստանի հետ պայմանավորվածությունների կատարումը և Հարավային Կովկասում տրանսպորտային կապերի վերականգնումը։ Հաջորդ օրը՝ նոյեմբերի 23-ին, Պուտինը Երևանում մասնակցել էր ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին և հանդիպել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում Ալիևի և Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո Վլադիմիր Պուտինը հայտնել էր, որ կողմերը համատեղ հայտարարություն են համաձայնեցրել։ Նա նաև նշել էր, որ հանդիպումն օգտակար է եղել և դա պայմաններ է ստեղծում ընդհանուր առմամբ կարգավորման ուղղությամբ հետագա քայլերի համար։

Russian President Vladimir Putin and Azerbaijani President Ilham Aliyev again spoke by telephone today, the second this week, and discussed the implementation of the tripartite ceasefire agreements signed by the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan.
"Further steps in the implementation of the tripartite agreements of the heads of Russia, Azerbaijan and Armenia were discussed, emphasizing the practical issues of unblocking transport and economic connections in the region," reads a statement issued by the Kremlin.
Putin and Aliyev last spoke on November 22 and discussed the implementation of agreements with Armenia regarding security on the Armenian-Azerbaijani border and the restoration of transport links in the South Caucasus.
On November 23, Putin attended the CSTO summit in Yerevan and met with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
After the meeting with Aliyev and Pashinyan in Sochi on October 31, Vladimir Putin announced that the parties agreed on a joint statement. He also noted that the meeting was useful and creates conditions for further steps towards an overall peace deal between Armenia and Azerbaijan.