ՆԳՆ-ն կներառի 3 ծառայություն․ նախարարի տեղակալը կլինի ոստիկանության պետը
Ներքին գործերի նախարարությունը ներառելու է 3 խոշոր ծառայություն՝ ոստիկանություն, փրկարար ծառայություն, միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն։ Այս մասին Կառավարության նոյեմբերի 24-ի նիստին հայտնեց Արդարադատության փոխնախարար Գրիգոր Մինասյանը։
Ըստ նրա՝ նախարարությունում կկենտրոնացվի 5 հիմնական ոլորտ՝ հասարակական կարգի պահպանում, հանցագործությունների կանխում և բացահայտում, աղետների ռիսկի կառավարում, միգրացիա և քաղաքացիություն, պետական ռեզերվների կառավարում և հումանիտար հարցեր:
«Որպես ուղենիշ է ընդունվել այն սկզբունքը, որ ենթակա պետական մարմինները կենտրոնանալու են միայն իրենց մասնագիտական ֆունկցիայի իրականացման վրա, ծառայությունների ղեկավարները նշանակվելու են վարչապետի կողմից, իսկ տեղակալները Ներքին գործերի նախարարի առաջարկությամբ նշանակվելու և ազատվելու են կրկին վարչապետի կողմից»,- նշեց փոխնախարարը։
Նախարարի անմիջական ենթակայությամբ նախատեսվելու է Ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչություն, որը գերատեսչական վերահսկողություն է իրականացնելու ամբողջ համակարգի ծառայության որակի նկատմամբ։
Նախարարության իրավասությանն են հանձնվելու հանրային ծառայություններ հանդիսացող և ներկայում ոստիկանության կողմից իրականացվող մի շարք գործառույթներ։
Հաշվի առնելով փրկարար և ոստիկանության ծառայողների համար սոցիալական երաշխիքների գործող համակարգը՝ նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումներում քաղաքացիական ծառայության անցնելու դեպքում նախագծով նախատեսվում է կարգավորում, որով այդ ծառայողները նշանակվելու օրվանից հետո 5 տարվա ընթացքում օգտվելու են «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքով սահմանված երկարամյա ծառայության զինվորական կենսաթոշակ ստանալու իրավունքից։
Արտակարգ իրավիճակների նախարարության գործունեությունն առաջարկվում է դադարեցնել, որպես անցումային փուլ՝ նախատեսվել է մինչև 4 ամիս ժամկետ։
«Նախագծերի ընդունումից հետո կարճ ժամանակահատված ունենալու ենք Կառավարության 13 անդամ, որից հետո, երբ ամբողջությամբ դադարեցվի ԱԻՆ գործունեությունը, կվերադառնանք 12 անդամով գործունեության ծավալմանը»,- հայտնեց Արդարադատության նախարարի տեղակալը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ տեղեկացրեց, որ խոսքը միայն նախարարությունների թվի փոփոխության և օպտիմալացման մասին չէ, չնայած՝ դա նույնպես իրենց խնդիրներից է։
«Այս փոփոխության ամենախորքային և ամենահեռանկարային իմաստը նոր ստանդարտի ոստիկանություն և փրկարար ծառայություն ունենալն է»,- ասաց նա։
Վարչապետի խոսքով՝ ՆԳՆ նախարարի տեղակալը կլինի ոստիկանության պետը։ Վերջինս կընդգրկվի նաև Անվտանգության խորհրդի կազմում։ Ոստիկանության զորքերը կվերակազմավորվեն որպես ոստիկանության գվարդիա, որն, ըստ Փաշինյանի, ավելի ընդլայնված գործառույթներ կունենա անվտանգության առումով։

МВД будет включать три службы
Министерство внутренних дел будет включать три крупные службы: полицию, спасательную службу и службу миграции и гражданства. Об этом на заседании правительства сегодня, 24 ноября, сообщил заместитель министра юстиции Григор Минасян.
По словам Минасяна, новое ведомство будет заниматься пятью основными сферами: охраной общественного порядка, предупреждением и раскрытием преступлений, управлением рисками катастроф, миграцией и гражданством, управлением госрезервами, гуманитарными вопросами.
Госорганы, которые перейдут в подчинение МВД, сосредоточатся только на выполнении своих профессиональных функций, руководители служб будут назначаться премьер-министром, аналогичным образом премьер по предложению главы МВД будет назначать и освобождать заместителей министра.
Предусмотрено создание управления по внутренней безопасности и борьбе с коррупцией, которое будет подчиняться непосредственно министру ВД.
Учитывая действующую систему социальных гарантий для сотрудников спасательной службы и полиции, в случае поступления на службу в соответствующие подразделения МВД предусмотрено регулирование, в соответствии с которым данные лица в течение пяти лет с момента назначения будут иметь право получать военную пенсию за выслугу лет, установленную законом “О государственных пенсиях”.
Деятельность министерства чрезвычайных ситуаций предлагается прекратить, в связи с чем будет установлен 4-месячный переходный период.
“В сжатые сроки после принятия проектов правительство пополнится 13-м членом. Когда же деятельность МЧС будет полностью прекращена, мы вернемся к осуществлению деятельности 12-ю членами правительства”,- отметил замминистра юстиции.
“Глубинный и перспективный смысл этого изменения заключается в создании полиции и спасательной службы нового стандарта”,- заявил премьер-министр Никол Пашинян.
По словам премьера, заместитель министра ВД будет выполнять обязанности начальника полиции, а также войдет в состав Совета безопасности. Войска полиции будут реорганизованы в гвардию полиции, которая будет наделена более широкими функциями в плане безопасности.