Ադրբեջանը Վարդենիսի ուղղությամբ հրետանային եւ զենիթային միջոցներ է տեղակայել․ ՊՆ
Պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ Վարդենիսի ուղղությամբ հրետանային միջոցների առկայությունը անմիջականորեն կապված է Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից լրացուցիչ ուժերի և միջոցների տեղաշարժի ու բացազատման հետ, որն առաջացրել է որոշակի լարվածություն:
Հայկական կողմի քայլերը, որ իրականացվել են տվյալ գոտում ադրբեջանական հրետանային և զենիթային լրացուցիչ միջոցների տեղակայումից հետո, կրում են բացառապես պաշտպանական բնույթ:
Հայկական կողմի գործողությունները իրադրությունը լարելու նպատակ չունեն, և ադրբեջանական կողմի՝ հիշատակված միջոցները տվյալ ուղղությունից դուրս բերելու դեպքում, հայկական կողմը ևս դուրս կբերի իր լրացուցիչ միջոցները:

Азербайджан стянул артиллерию на варденисское направление - МО
Наличие артиллерийских средств на варденисском направлении непосредственно связано с перемещением дополнительных сил и средств вооруженных сил Азербайджана, что вызвало определенную напряженность, сообщает министерство обороны Республики Армения.
Шаги армянской стороны, предпринятые после размещения в указанной зоне дополнительных азербайджанских артиллерийских и зенитных средств, носят исключительно оборонительный характер.
Действия армянской стороны не преследуют цель нагнетать ситуацию, и в случае отвода азербайджанской стороной вышеупомянутых средств с данного направления армянская сторона также отведет свои дополнительные средства.