«Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ի բժիշկների դեմ քրգործ է հարուցվել
Հարուցվել է քրեական գործ «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնի աշխատակիցների կողմից պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու, դրանց նկատմամբ անփույթ ու անբարեխիղճ վերաբերմունք դրսեւորելու դեպքի առթիվ:
2011 թ. մայիսի 10-ին եւ 11-ին մամուլում տեղ գտած հրապարակումների հիման վրա, Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազի ցուցումով նախապատրաստված նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2011թ. մայիսի 3-ին` ժամը 10:30-ի սահմաններում, «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնի մի խումբ բուժաշխատողներ, ունենալով բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնելու պարտականություններ, դրանք կատարել են ոչ պատշաճ եւ դրանց նկատմամբ դրսեւորել անփույթ ու անբարեխիղճ վերաբերմունք:
Մասնավորապես` վիրահատման ենթակա 2004 թ. ծնված, ՀՀ Արմավիրի մարզի Էջմիածին քաղաքի բնակիչ Գ. Մովսիսյանի փոխարեն վիրահատարան են տեղափոխել վիրահատման ոչ ենթակա 2006 թ. ծնված, ՀՀ Շիրակի մարզի Ախուրյան գյուղի բնակիչ Ն. Դարբինյանին: Վերջինիս նկատմամբ հիշյալ բժշկական կենտրոնի աշխատակիցներն անհիմն իրականացրել են բժշկական վիրահատական միջամտություն` Ն. Դարբինյանի առողջությանն անզգուշությամբ պատճառելով միջին ծանրության վնաս` առողջության տեւական քայքայումով:
Փաստի առթիվ ՀՀ ոստիկանության` Շենգավիթի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի հատկանիշներով:

Criminal Case Initiated against the Employees of "Saint Mary" Medical Center
A criminal case was initiated on improper, careless and not diligent implementation of professional duties by the employees of the "Saint Mary" Medical Center.
The prosecutor of Shengavit administrative districts tasked to investigate the mass media publications of May 10-11, 2011 and the materials of this investigation revealed that on May 3, 2011, at about 10:30 a.m., a group of medical employees of the "Saint Mary" Medical Center, being responsible for carrying out medical aid and service, had implemented their professional duties improperly in a careless and not diligent manner.
In particular, they had taken to the operating-room the resident of Akhuryan village of Shirak region N. Darbinyan born in 2006 who was not to be operated instead of the resident of Ejmiatsin town of Armavir region G. Movsisyan born in 2004 who was to be operated. The employees of the above-mentioned medical center had operated N. Darbinyan by causing medium-gravity damage to the patient's health that is long-term health impairment.
Prosecutor General's office reports that the criminal case was initiated according to the RA Criminal Code Article 130 by the Shengavit Investigation Division of the RA Police.