Փաշինյան․ «ՀՀ դիրքորոշումը հստակ է և աներկբա՝ Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն պետք է դուրս գա ՀՀ ինքնիշխան տարածքից»
Օպերատիվ իրավիճակն այս պահին գնահատվում է հարաբերական հանգիստ։ Երեկ գիշերվա ընթացքում հրադադարի ռեժիմն, ըստ էության, պահպանվել է։ Զինված ուժերը շարունակում է կատարել իր առջև դրված խնդիրը։ Այս մասին Կառավարության սեպտեմբերի 16-ի նիստում հայտնեց Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ հայտնեց՝ ՀՀ դիրքորոշումը հստակ է և աներկբա․ «Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները պետք է դուրս գան ՀՀ ինքնիշխան տարածքից։ Ուզում եմ ընդգծել, որ խոսքը ոչ միայն վերջին օրերի իրադարձությունների մասին է, այլև նախորդ տարվա մայիսի 12-ին Սոթք-Խոզնավար հատվածում տեղի ունեցած ներխուժման մասին, և ՀՀ-ն այս դիրքորոշումն է արձանագրել երեկ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում տեղի ունեցած քննարկումների ժամանակ»։
Փաշինյանը շեշտեց՝ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում Հայաստանի դիմումի հիման վրա են քննարկումներ եղել։
«Երեկ երեկոյան ևս մեկ հեռախոսազրույց եմ ունեցել ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում նախագահող երկրի՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ իրավիճակը պետք է շարունակի մնալ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի ուշադրության կենտրոնում»,- ասաց գործադիրի ղեկավարը։
Հիշեցնենք, որ Կառավարության նիստի մեկնարկին վարչապետը հայտնեց՝ այսօրվա դրությամբ զոհերի ճշգրտված թիվը 135 է։

Н.Пашинян: “Армения занимает четкую и решительную позицию: ВС Азербайджана должны покинуть суверенную территорию РА”
Оперативная ситуация на данный момент расценивается как относительно спокойная. Минувшей ночью режим прекращения огня сохранялся. Вооруженные силы продолжают выполнять поставленную перед ними задачу, сообщил на заседании правительства 16 сентября министр обороны Сурен Папикян.
В свою очередь премьер-министр Никол Пашинян подчеркнул, что Армения занимает четкую и решительную позицию: “Подразделения вооруженных сил Азербайджана должны покинуть суверенную территорию Республики Армения. Хочу подчеркнуть, что речь идет не только о событиях последних дней, но и о вторжении на участок Сотк-Хознавар, которое было совершено 12 мая прошлого года. Эта позиция РА была зафиксирована в ходе вчерашнего обсуждения на заседании Совета безопасности ООН”.
Пашинян подчеркнул, что обсуждение в СБ ООН состоялось на основе заявления Армении.
“Вчера вечером я провел еще один телефонный разговор с президентом председательствующей в СБ ООН Франции Эммануэлем Макроном. Была достигнута договоренность о том, что ситуация должна оставаться в центре внимания СБ ООН”,- отметил глава правительства.
Напомним, что в начале заседания правительства Пашинян сообщил, что на данный момент подтверждена гибель 135 армянских военнослужащих.