Սեդա Սաֆարյանը՝ ՍԴ դատավորի թեկնածու
Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում Կառավարությունը կառաջադրի փաստաբան, Մարտի 1-ի գործով տուժողի ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանի թեկնածությունը:
Որոշումն ընդունվեց Կառավարության հունիսի 30-ի հերթական նիստում։
Արդարադատության փոխնախարար Գրիգոր Մինասյանը հայտնեց, որ մայիսի 31-ին վարչապետի աշխատակազմը ՍԴ նախագահից գրություն է ստացել, համաձայն որի՝ ՍԴ դատավոր Արևիկ Պետրոսյանի պաշտոնավարման ժամկետը լրանում է դեկտեմբերի 10-ին։
Ըստ Սահմանադրության՝ ՍԴ 9 դատավորներից 3-ն ընտրվում են նախագահի, 3-ը՝ Կառավարության, 3-ը՝ Դատավորների ընդհանուր ժողովի առաջարկությամբ։
«Առաջադրումները հաջորդաբար կատարում են Կառավարությունը, նախագահը, դատավորների ընդհանուր ժողովը, ներկայում առաջադրման հերթը Կառավարությանն է»,- ասաց փոխնախարարը։
Կառավարության նիստին ներկա էր նաև ՍԴ դատավորի թեկնածուն։ Սեդա Սաֆարյանը նախ շնորհակալություն հայտնեց վստահության համար։ «Կարծում եմ, որ իմ անմիջական մասնակցությունը սահմանադրական արդարադատության իրականացմանը կստացվի, և դուք չեք զղջա ինձ այդ բարձր պաշտոնի թեկնածու առաջադրելու համար»,- ասաց Սաֆարյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ քննարկման ժամանակ հայտնեց, որ առաջադրելիս քննարկումներ են ունեցել խորհրդարանական գործընկերների հետ, հարցը նաև «Քաղաքացիական պայմանագրի» վարչությունում է քննարկվել։
«Կարող ենք արձանագրել, որ քաղաքական որոշում է կայացվել, ինչն այս դեպքում տրամաբանական է»,- ասաց Փաշինյանը՝ հիշեցնելով, որ ՍԴ դատավորի ընտրությունը տեղի կունենա Ազգային ժողովում։

Седа Сафарян – кандидат на должность судьи КС
Представитель потерпевшего по делу о событиях 1 марта 2008 года в Ереване Седа Сафарян выдвинута кандидатом на должность судьи Конституционного суда. Решение принято на очередном заседании правительства сегодня, 30 июня.
Как сообщил замминистра юстиции Григор Минасян, 31 мая администрация премьер-министра получила записку от председателя КС, в которой сообщалось, что 10 декабря истекает срок полномочий судьи Аревик Петросян.
В соответствии с Конституцией, по три кандидата на должности судей Конституционного суда выдвигают поочередно президент, правительство и общее собрание судей. Сейчас очередь правительства выдвигать кандидата, отметил Г.Минасян.
На заседании присутствовала и Седа Сафарян. Она выразила благодарность за оказанное ей доверие. “Думаю, что мое непосредственное участие в процессе осуществления правосудия будет успешным, и вы не пожалеете о выдвижении моей кандидатуры на этот высокий пост”,- заявила кандидат.
Премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что были проведены обсуждения в правлении партии “Гражданский договор” и с депутатами одноименной парламентской фракции.
“Можно сказать, что политическое решение принято”,- сказал Н.Пашинян, напомнив о том, что выборы судьи КС состоятся в Национальном Собрании.