Հայաստանը Թուրքիային բողոքի նոտա չի փոխանցել Չավուշօղլուի հայտնի ժեստի կապակցությամբ
Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտոնապես բողոքի նոտա չի փոխանցել Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուի կողմից Ուրուգվայի մայրաքաղաք Մոնտեվիդեոյում հայ ցուցարարների ուղղությամբ պարզած «գորշ գայլերի» ժեստի համար։ Այդ մասին «Հետք»-ի հարցմանն ի պատասխանն նշել է Արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Տեղեկացնում ենք, որ հայկական կողմը թուրքական կողմին նոտա չի փոխանցել»,- նշվում է արտաքին քաղաքական գերատեսչության գրավոր պատասխանի մեջ։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 23-ին Մոնտեվիդեոյում Թուրքիայի դեսպանության շենքից մեքենայով դուրս եկող Չավուշօղլուն, տեսնելով, որ ցուցարարները սկսում են իսպաներենով վանկարկել «մարդասպան», ի պատասխան վանկարկումների՝ լայն ժպտացել էր և մատներով ցույց տվել ազգայնական «գորշ գայլերի» հայտնի նշանը: Այս ժեստից հետո Ուրուգվայի արտգործնախարարը Թուրքիայի դեսպան Հուսեյն Մուֆթուօղլուին ապրիլի 25-ին կանչել էր ԱԳՆ։
ՀՀ ԱԳՆ-ն այդպես էլ չարձագանքեց Չավուշօղլուի ժեստին։ Փոխարենը, պաշտոնական Երևանը պատասխանեց միայն ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի մակարդակով, մինչդեռ Ուրուգվայը այն դատապարտեց արտաքին գործերի նախարարի մակարդակով։ «Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցի նախօրեին Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի ազգայնական ժեստը՝ ցուցադրված Մոնտեվիդեոյում հայ համայնքի ներկայացուցիչներին, դատապարտելի գործողություն է և ոչ մի կերպ չի նպաստում երկու ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման մթնոլորտի և երկխոսության ձևավորմանը»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր Էդուարդ Աղաջանյանը։
El Pais-ի փոխանցմամբ՝ Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանցիսկո Բուստիլյոն դատապարտել էր Չավուշօղլուի նման քայլը՝ հայտարարելով, որ Ուրուգվայը հիշողությունը հարգող, նաև խաղաղության ձգտող և ապագայի երկիր է: «Մեր երկիրն առճակատումների դեպքում հաշտեցումը նախընտրող երկիր է: Մենք քարոզում ենք փոխըմբռնում, հանդուրժողականություն և հույս ունենք, որ նրանք, որոնք այցելում են այս երկիր, որտեղ քարոզվում է խաղաղություն և հանդուրժողականություն, վարվեն նույն կերպ: Մերժում և դատապարտում եմ ցանկացած վիրավորական վարքագիծ կամ ժեստ, որը ենթադրում է ֆիզիկական կամ բարոյական բռնություն»,- ընդգծել էր Բուստիլյոն՝ Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված միջոցառման ժամանակ։

Armenia has not sent an official note of protest to Ankara regarding the April 23 "Grey Wolves - Bozkurtlar" salute made by Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu directed at Armenian demonstrators in Montevideo, Uruguay.
"Please be informed that the Armenian side did not send a note to the Turkish side," the Armenian Foreign Ministry said in a written response to Hetq.
Çavuşoğlu was caught on camera making the sign of the Turkish ultra-nationalist Grey Wolves organization as he left the Turkish Embassy in Montevideo while Armenians shouted “murderer” in Spanish at his car.
The Uruguayan Foreign Minister summoned Turkish Ambassador
Hüseyin Müftüoğlu to the ministry on April 25 for clarification.
The only official Armenian reaction was made by Eduard Aghajanyan, Chair of the Armenian National Assembly’s Standing Committee on Foreign Relations.
"On the eve of the 107th anniversary of the Armenian Genocide, Turkish's Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu ‘s nationalist gesture to members of the Armenian community in Montevideo is a reprehensible act,” Aghajanyan wrote in a Facebook post.
According to the El Pais newspaper, Uruguayan Foreign Minister Francisco Bustillo condemned Çavuşoğlu’s action, saying Uruguay is a country that respects memory and seeks peace.
"Our country prefers reconciliation in case of confrontation. We preach mutual understanding, tolerance; we hope that those who visit this country where peace and tolerance are preached will do the same. I reject and condemn any offensive behavior or gesture that implies physical or moral violence," Bustillo said at a local event marking the anniversary of the Armenian Genocide.