14-ամյա հայ աղջկա անունով Credit Suisse-ում բանկային հաշիվ է բացվել, տարիներ անց հաշվին ավելի քան 100 մլն $ է եղել. ո՞ւմն է այդ գումարը
Շվեյցարական բանկային համակարգը հայտնի է իր գաղտնիությամբ։ Երբեմն շվեյցարական բանկերում բացված հաշիվները դրանց իրական սեփականատերերի անունով չեն։ Ինչպե՞ս բացատրել այն, որ ՀՀ քաղաքացու բանկային հաշվին եղել է առնվազն 106 մլն շվեյցարական ֆրանկ:
1997 թվականին Հայաստանի քաղաքացի Նինա Մինասյանն ընդամենը 14 տարեկան էր, երբ նրա անունով Շվեյցարիայում բանկային հաշիվ բացվեց։
2013 թ.-ի դրությամբ այդ հաշվին պահվում էր մի քանի տասնյակ միլիոն շվեյցարական ֆրանկ։
Մինասյանի աշխատանքային պատմությունը, որևէ բիզնես չունենալու փաստը և ընտանեկան հանգամանքները մի շարք հարցեր են առաջացնում։ Ինչպե՞ս է ՀՀ քաղաքացին կարողացել այսքան միջոց կուտակել։ Իրականում ո՞ւմ է պատկանում այդ գումարը, արդյոք այս հարստության իրական տերն օգտագործում է Մինասյանի անունը իր կարողությունը թաքցնելու համար։
Մինասյանի բանկային հաշվի մասին տեղեկատվությունը ներառված էր Credit Suisse բանկային տվյալների արտահոսքի մեջ։ Տվյալները գերմանական Süddeutsche Zeitung թերթին տրամադրել է անանուն աղբյուրը, և թերթն այդ տվյալները տրամադրել է «Հետք»-ին և տասնյակ այլ հետաքննող լրագրողների՝ Suisse Secrets անվանումը ստացած անդրսահմանային լրագրողական հետաքննության շրջանակներում:
Նախագծի ուշադրության ներքո են հայտնվել ամբողջ աշխարհից կասկածելի գործիչներ՝ հանցագործներ, նախկին պաշտոնյաներ և օլիգարխներ, որոնք շահարկել են Շվեյցարիայի բանկային գաղտնիքի մասին օրենքը՝ իրենց միլիոններն այդ երկրի բանկերում թաքցնելու համար:
Սակայն, ինչպես ցույց է տալիս մեր հետաքննությունը, ամեն մի խոշոր գումար պարունակող հաշիվ չէ, որ կապված է հայտնի անվան հետ:
Վստահելի անձանց (proxy) անուններով բիզնեսի գրանցումը, օֆշորային և բանկային հաշիվներ բացելը հարստությունը թաքցնելու բազմաթիվ եղանակներից մեկն է: Այս մեթոդը Հայաստանում մշտապես կիրառել են տարբեր պաշտոնյաներ և օլիգարխներ։ Ֆորմալ առումով նրանք որևէ առնչություն չունեն տվյալ բիզնեսի կամ մեծ գումարի հետ, բայց գործնականում դրանց իրական տերերն են։
Թեև մեր հետաքննության ընթացքում մենք էական ապացույց չգտանք այն մասին, որ Մինասյանն ինչ-որ մեկի վստահված անձն է, նրա հսկայական հարստության հիմնավորումների բացակայությունը հարց է առաջացնում, թե արդյոք Մինասյանի անունը այս դեպքում օգտագործվել է երրորդ անձի քողարկելու նպատակով։ Հայաստանի նման զարգացող երկրի համար, որտեղ կա խորը տնտեսական և սոցիալական անհավասարություն, նման անբացատրելի հարստությունը դառնում է հանրային շահի հարց:
Արտահոսած բանկային հաշիվների մասին տվյալներում նշված է Նինա Մինասյանի անունը, ազգանունը, ծննդյան տարեթիվը, ինչը թույլ է տվել մեզ գտնել Մինասյանին բաց տվյալների հիման վրա: Հայաստանում այդ ազգանունով և ծննդյան տարեթվով միայն մեկ անձ կա:
Բնակարանում, որտեղ գրանցված են Նինա Մինասյանը, նրա ծնողները և եղբայրը, ոչ ոք չի ապրում: Հարևանները մեզ պատմեցին, որ նրանք Մոսկվայում են:
Նինա Մինասյանն այժմ բնակվում է Շվեյցարիայի Բեռն քաղաքում և աշխատում է հեռահաղորդակցությունների ոլորտում ծառայություններ տրամադրող «Comfone» ընկերությունում:
Ամիսներ առաջ, երբ նոր էինք սկսում հետաքննությունը, «Comfone»-ի կայքում տեղադրված էր Մինասյանի լուսանկարը և կարճ հարցազրույց նրա հետ, որում նա պատմում էր, թե ինչպես է տեղափոխվել Շվեյցարիա: Սակայն այս տեղեկատվությունն այժմ կայքից հեռացվել է:
Սոցիալական ցանցերից Նինա Մինասյանը կա միայն LinkedIn-ում, գրանցված է որպես «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի աշխատակից։ Ընկերությունից մեզ հայտնեցին, որ 2014-ից Մինասյանը այդտեղ չի աշխատում։ Նրա նախկին գործընկերները Նինային բնութագրում են որպես ինքնամփոփ, չշփվող, գործընկերներից որևէ մեկը նրա հետ կապ չի պահպանել:
Մինասյանի հետ LinkedIn-ով կապ հաստատեց Süddeutsche Zeitung-ի մեր գործընկերը: Նա համաձայնեց պատասխանել իր բանկային հաշվին պահվող գումարների աղբյուրի մասին հարցերին և խնդրեց գրավոր ուղարկել դրանք: Այս տարվա հունվարի 26-ին մեր գործընկերն ուղարկեց հարցերը, սակայն որևէ պատասխան չեղավ:
Որոշ ժամանակ անց մենք զանգահարեցինք «Comfone» և խնդրեցինք միացնել Նինա Մինասյանին: Հեռախոսավարն ասաց, որ Նինան չի ուզում խոսել մեզ հետ և հայտնել է, որ մեր հարցերը կարող ենք ուղարկել իրեն էլ. փոստով:
Մենք հարցերն ուղարկեցինք Մինասյանին: Որևէ պատասխան չստացանք: Մեկ ամսվա ընթացքում նրան մի քանի անգամ նամակ ուղարկեցինք, դրանցից որևէ մեկին նա չպատասխանեց: Մինասյանը նույնիսկ արգելափակել էր մեր էլ. հասցեները։
Այս ընթացքում մենք ուսումնասիրեցինք նրա ընտանիքը և հարստության որևէ հիմնավորում չգտանք։
Նրանց շենքի հարևաններից մեկը մեզ ասաց, որ երբեմն Մինասյանի մոր՝ Ցողիկ Զաքարյանի հետ սուրճ էին խմում: Զարմացավ, երբ իմացավ, որ Նինան Շվեյցարիայում է: Ասաց՝ Ցողիկն այդքան եկել է իրենց տուն, բայց երբևէ չի ասել, որ դուստրը Շվեյցարիայում է ապրում:
Ցողիկ Զաքարյանը 22 տարի աշխատել է Պետական գույքի կառավարման կոմիտեում: Նա կոմիտեի ներքին աուդիտի ստորաբաժանման ղեկավարն է եղել մինչև 2021 թ.-ը: Աշխատակիցները նրա մասին խոսելիս նշում են, որ գրեթե ոչ մեկի հետ մտերիմ չէր: 2021 թ․ նա ազատվել է աշխատանքից, կոմիտեի աշխատակիցներից ոչ մեկը նրանից տեղեկություն չունի և կապ չի պահում:
Երևանում գտանք Նինա Մինասյանի քեռուն՝ Տիգրան Զաքարյանին: Նա զարմացավ, որ Նինան կարող է այդքան փող ունենալ: Ասաց, որ չի հավատում, որովհետև նրանց ապրուստով հնարավոր չէ նման բան պատկերացնել, ասաց նաև, որ Նինայի հետ ընդհանրապես կապ չունի, իսկ Ցողիկի հետ շատ հազվադեպ են շփվում։
Մինասյանի հայրը՝ Սանասար Մինասյանը, արտագնա աշխատող է, Մոսկվայում վարորդ է աշխատում: Իսկ Նինայի եղբայրը՝ Սարգիս Մինասյանը, մեր տեղեկություններով՝ ոչ մի տեղ չի աշխատում:
Ապրիլի 3-ին Ցողիկ Զաքարյանից հաղորդագրություն ստացանք, որով նա խնդրում էր կապ հաստատել իր հետ: Զանգահարեցինք նրա ռուսական համարին: Նինայի մայրը տեղյակ էր, որ մենք հանդիպել էինք իր եղբորը և հարևանին:
Ցողիկ Զաքարյանն ասաց, որ իր դուստրը բանկում այդքան փող չունի և մեր ունեցած տվյալները սուտ որակեց: Իսկ Նինայի եղբայրը՝ Սարգիսը, որը նույնպես մասնակցում էր խոսակցությանը, ասաց, որ քույրը չի պատասխանել մեր նամակներին՝ մտածելով, թե նրան հաքերներն են գրում:
Խնդրեցինք Մինասյանին փոխանցել, որ կապ հաստատի մեզ հետ և մեր հարցերին անձամբ պատասխանի կամ էլ. փոստով: Մի քանի օր հետո Նինա Մինասյանը LinkedIn-ով պատասխանեց գերմանացի մեր գործընկերոջը:
Ըստ էության, նա մեր տվյալները կեղծ է համարում և պնդում է, որ որևէ կապ չունի այդ գումարի հետ։
Ստորև ներկայացնում ենք նրա պատասխանը անգլերենով և հայերեն թարգմանությամբ։
Մինասյանի պատասխանը անգլերեն և հայերեն թարգմանությամբ։
Միաժամանակ դիմել էինք Credit Suisse բանկին և հարցրել՝ արդյոք ստուգել են Նինա Մինասյանի գումարների ծագման աղբյուրը: Բանկը տվել է իր ստանդարտ պատասխանը՝ հաշիվ բացելիս ստուգում են ծագման աղբյուրը, իսկ մնացածը բանկային գաղտնիք է:
Նինա Մինասյանը, հավանաբար, արդեն տեղյակ էր բանկին ուղղված մեր հարցումից և, հնարավոր է, կապ էր հաստատել բանկի հետ: Բանկը գիտի, որ արտահոսած տվյալների մեջ չկա այն ամենը, ինչ իր պատասխանում մեզնից պահանջում էր Մինասյանը: Ակնհայտ է, որ Նինան պատասխանել է մեր հարցերին բանկի և իրավաբանների հետ խորհրդակցելուց հետո:
Պետք է նշենք, որ Credit Suisse հետաքննությունը մեծ աղմուկ է բարձրացրել Շվեյցարիայում՝ որոշ ժամանակ լինելով քննարկման գլխավոր թեման։ Կարծում ենք՝ բանկն իր հաճախորդների հետ որոշ կոնսուլտացիաներ է արել և խորհուրդ տվել լրագրողների այդ թեմայով հաղորդակցվելու, ճիշտ պատասխաններ տալու վերաբերյալ։
Մենք հարցում էինք ուղարկել նաև Հայաստանի Կենտրոնական բանկ՝ նշելով, որ Հայաստանի քաղաքացի Նինա Մինասյանի՝ Credit Suisse-ում ունեցած բանկային հաշվին մեծ գումարներ կան, և մենք կասկածում ենք, որ այն, հնարավոր է, փողերի լվացման նպատակով է բացվել։ Հարցրել էինք՝ արդյոք Նինա Մինասյանի շվեյցարական բանկային հաշվին Հայաստանի բանկերից փոխանցումներ եղել են, և հակառակը՝ շվեյցարական բանկից Նինա Մինասյանը փոխանցումներ կատարե՞լ է հայաստանյան բանկեր:
Կենտրոնական բանկը պատասխանել է, որ հայցվող տեղեկատվությունը բանկային գաղտնիք է: Սա մենք ինքներս էինք գիտակցում, բայց մեր ուսումնասիրությունները թույլ են տալիս ենթադրել, որ Նինա Մինասյանը չէր կարող ունենալ այդքան մեծ գումար։
Տվյալ դեպքում Կենտրոնական բանկի Ֆինանսական դիտարկումների կենտրոնը (ՖԴԿ) պետք է ստուգի բանկին տրամադրած տեղեկությունը, իսկ եթե հիմնավոր կասկածներ գտնի, ապա պետք է տեղեկացնի իրավապահ մարմիններին:
ՖԴԿ-ն իր ուսումնասիրության արդյունքների մասին չի տեղեկացնում այլ մարմինների։
Հնարավոր է, որ 1997 թ.-ին Մինասյանի անունով հաշիվը բացել են նրա ծնողները կամ նրանց կողմից լիազորված որևէ անձ, իրավաբանական ընկերություն:
Նրա մայրը՝ Ցողիկ Զաքարյանը, այդ ժամանակ (1996-1997 թ.-ին) աշխատում էր Հայաստանի Կենտրոնական բանկում:
Ե՛վ Մինասյանը, և՛ մայրը հերքում են, որ նման բան է եղել։
Վերջում նշենք, որ շվեյցարական բանկից արտահոսած տվյալներով՝ երեք տարվա ընթացքում (2013-2016) Նինա Մինասյանը ծախսել էր մոտ 25 մլն ֆրանկ:
Թե ինչպես է ստացվել, որ համեստ կյանքով ապրող այս կինն ունեցել է այսքան գումար, և թե ով է այս միլիոնների իրական տերը՝ մնում է գաղտնիք։

В банке “Credit Suisse” был открыт счет на имя 14-летней армянской девочки. Спустя годы на этом счете оказалось более $100 млн. Кто стоит за этими деньгами?
Банковская система Швейцарии известна своей засекреченностью. Иногда счета в швейцарских банках открываются не на имена их реальных владельцев. Как объяснить тот факт, что на банковском счете гражданина РА было более 106 млн швейцарских франков?
В 1997 году в швейцарском банке был открыт счет на имя гражданки Армении Нины Минасян. На тот момент ей было всего 14 лет. По положению на 2013 год на этом счете имелось несколько миллионов швейцарских франков.
Трудовая деятельность Н.Минасян, отсутствие у нее какого-либо бизнеса и семейные обстоятельства вызывают ряд вопросов: как удалось гражданке Армении накопить такую сумму? кому в действительности принадлежат эти деньги? можно ли предположить, что реальный владелец этих денежных средств использует имя Минасян для сокрытия своего состояния?
Информация о банковском счете Нины Минасян содержится в утечке банковских данных “Credit Suisse”, которые предоставил немецкой газете “Süddeutsche Zeitung” анонимный источник, а газета передала их Hetq.am и десяткам других журналистов-расследователей в рамках трансграничного журналистского расследования, получившего название “Suisse Secrets” – “Швейцарские секреты”.
В центре внимания проекта оказались вызывающие подозрение деятели со всего мира – преступники, бывшие должностные лица и олигархи, которые спекулировали действующим в Швейцарии законом о банковской тайне с целью сокрытия своих миллионов в банках этой страны.
Однако, как показывает наше расследование, не каждый банковский счет, на котором имеется огромная сумма, связан с известной личностью.
Регистрация бизнеса, открытие оффшорных и банковских счетов на доверенных лиц — один из многих способов сокрытия богатства. В Армении этим способом всегда пользовались многочисленные чиновники и олигархи. Формально они не имели никакого отношения к данному бизнесу или крупной сумме денег, но на самом деле именно они были их истинными владельцами.
Несмотря на то, что в процессе расследования мы не нашли существенных доказательств того, что Нина Минасян является чьим-то доверенным лицом, отсутствие обоснования наличия у нее огромного состояния наводит на мысль о том, что в данном случае ее имя было использовано для сокрытия третьего лица. Для такой развивающейся страны, как Армения, где существует огромное экономическое и социальное неравенство, наличие подобного необъяснимого богатства вызывает большой общественный интерес.
В полученных журналистами-расследователями данных о банковских счетах указаны имя, фамилия Нины Минасян, год ее рождения, что позволило нам найти ее в открытой базе данных. В Армении есть только один человек с такими данными.
В квартире, где зарегистрированы Нина Минасян, ее родители и брат, никто не живет. Соседи сообщили, что они находятся в Москве.
Нина в настоящее время живет в швейцарском городе Берн, где работает в компании «Comfone», оказывающей услуги в телекоммуникационной сфере.
Несколько месяцев назад, когда мы только начинали расследование, на сайте «Comfone» были размещены фотография Н.Минасян и короткое интервью с ней, в котором она рассказывала, как переехала в Швейцарию. Однако сейчас эта информация удалена с сайта.
Нина Минасян зарегистрирована только в социальной сети “LinkedIn” как сотрудник компании “ВиваСелл-МТС”. В компании нам сообщили, что Минасян не работает у них с 2014 года. Ее бывшие коллеги охарактеризовали Нину как человека замкнутого и необщительного. Никто из них не поддерживает с ней связь.
Наш коллега из газеты “Süddeutsche Zeitung” связался с Ниной Минасян в соцсети LinkedIn. Она согласилась ответить на вопросы об источнике денег на своем банковском счете, попросив направить ей вопросы в письменной форме. 26 января этого года наш немецкий коллега отправил вопросы, однако ответа не получил.
Спустя некоторое время мы позвонили в компанию «Comfone» и попросили соединить нас с Ниной Минасян. Ответивший на наш звонок сотрудник сказал, что Нина не хочет говорить с нами, добавив, что мы можем отправить наши вопросы на ее электронный адрес.
Мы так и сделали, но ответа не получили. За месяц мы отправили ей несколько писем, ни на одно из которых Нина не ответила. Более того, она заблокировала наши электронные адреса.
За это время мы изучили семью Н.Минасян, но никаких обоснований ее богатства не нашли.
Соседка семьи рассказала нам, что иногда пила кофе с мамой Нины Цохик Закарян. Женщина удивилась, узнав, что Нина живет в Швейцарии. По ее словам, Цохик много раз была у них дома, но никогда не говорила о том, что дочь переехала в Швейцарию.
Цохик Закарян 22 года проработала в Комитете госимущества. До 2021 г. она руководила одним из отделов внутреннего аудита. Коллеги, рассказывая о Ц.Закарян, отмечали, что она ни с кем не была близка. В 2021 г. Закарян уволилась с работы, но никто из ее коллег никаких сведений о ней не имел.
В Ереване мы нашли дядю Нины Минасян – Тиграна Закаряна. Он очень удивился, узнав, что у Нины столько денег, отметил, что с их доходами невозможно накопить такую сумму. Мужчина также сообщил, что не поддерживает связь с племянницей, а с сестрой общается очень редко.
Отец Нины Санасар Минасян работает в Москве водителем, а ее брат, Саргис Минасян, нигде не работает.
3 апреля мы получили от Цохик Закарян сообщение, в котором она просила связаться с ней. Мы позвонили на ее российский номер. Мать Нины знала, что мы встречались с ее братом и соседкой.
Цохик Закарян заявила, что у ее дочери нет такой суммы в банке, и назвала полученные нами сведения ложными. А брат Нины Саргсян, который тоже участвовал в разговоре, сказал, что сестра не ответила на наши письма, так как подумала, что ей пишут хакеры.
Мы попросили передать Нине, чтобы она связалась с нами и ответила на наши вопросы лично или через электронную почту. Спустя несколько дней Н.Минасян ответила на вопросы нашего немецкого коллеги посредством соцсети LinkedIn.
Выяснилось, что полученные нами данные она считает ложными и утверждает, что никакого отношения к этой сумме не имеет.
Ниже представляем ее письмо на английском и в переводе на русский.
Мы обратились также в банк “Credit Suisse”, попросив сообщить, проверяли ли они источник происхождения денег Нины Минасян. Банк прислал нам стандартный ответ: при открытии счета они проверяют источник происхождения денег, все остальные сведения является банковской тайной.
Нина Минасян, по всей видимости, была уже осведомлена об адресованном банку нашем запросе и, возможно, связалась с ним. В банке знают, что в рассекреченных данных нет тех сведений, которые Нина потребовала у нас в своем ответе. Очевидно, что она ответила на наши вопросы после консультации с сотрудниками банка и юристами.
Следует отметить, что расследование “Credit Suisse” вызвало большой шум в Швейцарии, став на некоторое время главной темой обсуждений. Думаем, что банк проконсультировал своих клиентов, посоветовав им, как правильно отвечать на вопросы журналистов на эту тему.
Мы также направили запрос в Центральный банк Армении, отметив, что на счете гражданки РА Нины Минасян в банке “Credit Suisse” имеется большая сумма и высказав подозрение в том, что это может быть связано с отмыванием денег. Нас интересовало, были ли осуществлены переводы из банков Армении на швейцарский счет Нины Минасян и наоборот – переводы из швейцарского банка в армянские. В ответе ЦБ было отмечено, что запрашиваемая нами информация представляет собой банковскую тайну. Мы, разумеется, знали об этом, но наше расследование позволяет предположить, что Нина Минасян не могла иметь такую огромную сумму.
В данном случае Центр финансового мониторинга ЦБ должен проверить предоставленную банку информацию и в случае появления обоснованных сомнений оповестить правоохранительные органы.
О результатех своего изучения ЦФМ не информирует другие органы.
Возможно, что в 1997 г. счет на имя Нины Минасян открыли ее родители или уполномоченное ими лицо, юридическая компания.
В 1996-1997 гг. мать Нины Цохик Закарян работала в Центральном банке РА, однако и Нина Минасян, и ее мать отрицают этот факт.
В заключение отметим, что, согласно рассекреченным данным швейцарского банка, в течение трех лет (с 2013 по 2016 гг.) Нина Минасян потратила около 25 млн франков.
Каким образом у живущей скромной жизнью молодой женщины оказалась такая огромная сумма и кто истинный владелец этих миллионов, пока остается загадкой.