Արցախի ճակատագիրը չի կարող որոշվել ժողովրդի թիկունքում․ Փաշինյան
Կառավարության ապրիլի 22-ի նիստի մեկնարկին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ Մոսկվա կատարած այցի արդյունքներին։ Վարչապետը նախ շնորհակալություն հայտնեց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ջերմ ընդունելության համար, ապա արձանագրեց այցի արդյունավետ լինելը։
«Առանձնակի ուշադրության արժանացրինք տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանը վերաբերող հարցերը։ Կարևոր պայմանավորվածություններ ձեռք բերեցինք տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման սկբունքների հարցում՝ արձանագրելով ՀՀ և ՌԴ մոտեցումների նույնականությունը։ Տվյալ հարցում կարող ենք արձանագրել գործնականում մեր բոլոր միջազգային գործընկերների դիրքորոշումների ընդհանրությունը, և այս ֆոնին կրկին ուզում եմ վերահաստատել Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ օր առաջ մեկնարկել արևելքը արևմուտքին կապող երկաթգծի և ավտոճանապարհների շինարարությունը ՀՀ տարածքով»,- նշեց նա։
Փաշինյանը հույս հայտնեց, որ այս հարցով զբաղվող եռակողմ աշխատանքային խումբը՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի համանախագահությամբ, առաջիկայում կկարողանա պրոցեսը մեկնարկելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթեր մշակել և համաձայնեցնել։
ՌԴ նախագահի հետ բանակցությունների հաջորդ արդյունքը, ըստ վարչապետի, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման համատեքստում ԵԱՀԿ Մինսի խմբի համանախագահության միջազգային մանդատի կարևորության ընդգծումն էր՝ դրանից բխող քաղաքական հետևանքներով։
«Եթե արձանագրենք, որ մոսկովյան այցի նախորդող օրերին Հայաստան էին այցելել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի, ֆրանսիացի և ամերիկացի համանախագահողները, կարող ենք ասել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության լուծարման մասին գնահատականները հիմնավորված չեն։ Մենք հստակ տեսնում ենք, որ համանախագահող բոլոր երկրները Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման իրենց մանդատին հավատարիմ են մնում՝ չնայած այն հանգամանքին, որ Ուկրաինայում ծավալվող իրադարձությունները համանախագահողների համատեղ գործունեության համար դժվարություններ են ստեղծել։
Բայց առավել ևս այն, որ նույնիսկ այս պայմաններում համանախագահները գործում են, այցելություններ են իրականացնում տարածաշրջան և քաղաքական մակարդակով արձանագրում են իրենց հանձնառությունը՝ աջակցել ղարաբաղյան կարգավորմանը, լավատեսության շոշափելի հիմքեր է տալիս»։
Կառավարության ղեկավարը նշեց, որ այս ֆոնին չափազանց կարևոր է Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության ապահովումը, որի առանցքային բաղկացուցիչ է Լաչինի միջանցքի անխափան և անարագել գործելը։
«Այս առումով Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներդրումը անուրանալի է, մյուս կողմից մի շարք դրվագներում տեսնում ենք խաղաղապահների գործունեության արդյունավետությունը բարձրացնելու անհրաժեշտություն։ Ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտու՝ Փառուխի հատված, չափազանց անհանգստացնող փաստ է, որն էական է իրադրության ընդհանուր գնահատման տեսանկետից, և հույս ուննեք, որ խաղաղապահ զորախումբը կապահովի ադրբեջանական ստորաբաժանումների լիարժեք դուրսբերումը»,- ասաց նա։
Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանն առնչվող մոսկովյան բանակցությունների բովանդակության մասին աշխատանքային կարգով տեղյակ է պահել ԼՂ նախագահին։
«Այս գործելակերպը նորություն չէ, և այսպես վարվել եմ միշտ Ռուսաստանում, Եվրոպայում, Հայաստանում տեղի ունեցած բանակցություններից քննարկումներից հետո։ Արցախի նախագահն էլ իր հերթին ներկայացրել է Արցախի քաղաքական վերնախավին»,- նշեց վարչապետը։
Ըստ Փաշինյանի՝ նա մշտապես պատրաստակամություն է հայտնել այդ բովանդակությունը կիսել նաև խորհրդարանական ընդդիմության հետ, սակայն, նրա խոսքով, վերջիններս հրաժարվում են նմանօրինակ քննարկումներից, «որպեսզի այլազան դավադրության տեսությունների մասին լեգենդներ ստեղծեն և դրանք դնեն իրենց գործունեության հիմքում»։
«2020 թ.-ի նոյեմբերի 9-ից հետո գործնականում իմ ամեն օտարերկրյա այցից առաջ բոլոր հնարավոր ռեսուրսներով լուրեր են տարածվել, թե պատրաստվում եմ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման վերաբերյալ ինչ-որ փաստաթուղթ ստորագրել, որով Արցախը պիտի հանձնվի Ադրբեջանին։ Պատասխանատու կերպով ասում եմ, որ այս ընթացքում և այս պահին չի եղել և չկա Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման ոչ մի նախագիծ, ուշադրություն դարձրեք, ոչ մի նախագիծ կամ սևագիր, որը սեղանի վրա լինի կամ շրջանառության մեջ դրված լինի։ Ինչ վերաբերում է Արցախը հանձնելուն, Արցախը իր չէ, առարկա չէ, որ հանձնես կամ չհանձնես, Արցախն առաջին հերթին այնտեղ ապրող մարդն է»,- ասաց Փաշինյանը՝ նշելով, որ եթե իրենք Արցախը հանձնող լինեին, 44-օրյա պատերազմից հետո տասնյակ միլիարդավոր դրամներ չէին ծախսի՝ արցախցիների վերադարձն իրենց տներ ապահովելու համար։
«Բացառում եմ, որ պարզապես գոյություն ունենա ստորագրմանը շատ թե քիչ մոտ մի փաստաթուղթ, որը ստորագրվի առանց լայն հանրային քննարկման, այդ թվում՝ Արցախի հանրության բոլոր շերտերի հետ։ Սա երկաթյա երաշխիք է, որ Արցախի ճակատագիրը չի կարող որոշվել ժողովրդի թիկունքում»,- ասաց նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ պատերազմի պայմաններում ժամերի, երբեմն րոպեների ընթացքում պիտի որոշում կայացվեր հազարավոր արցախցիների, 25 000 զինվորի կյանքը, Արցախը հայաթափումից փրկելու համար, իսկ նոյեմբերի 9-ին ստորագրված փաստաթղթի հետ համեմատությունները պարզապես տեղին չեն, և իրենց քաղաքականությունն ուղղված է նրան, որ ստիպված չլինեն նման պայմաններում որոշումներ ընդունել։

Судьба Арцаха не может быть решена за спиной народа – Н.Пашинян
В начале заседания правительства в пятницу 22 апреля Никол Пашинян коснулся результатов своего визита в Москву. “Особое внимание было уделено вопросам региональной стабильности и безопасности. Мы достигли важных договоренностей в вопросе открытия региональных коммуникаций, зафиксировав идентичность подходов РА и РФ. В этом вопросе мы можем отметить общность позиций всех наших международных партнеров. И на этом фоне я хочу вновь подтвердить готовность Армении как можно раньше начать строительство на территории РА железной дороги и автодорог, связывающих восток с западом”,- сказал Н.Пашинян.
Глава правительства выразил надежду, что занимающаяся этим вопросом рабочая группа под сопредседательством вице-премьеров России, Армении и  Азербайджана в ближайшее время сможет разработать и согласовать необходимые для начала этого процесса документы.
Следующим результатом переговоров с президентом РФ стало фиксирование важности международного мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ в контексте урегулирования проблемы Нагорного Карабаха.
“Если вспомнить, что в  предшествующие московскому визиту дни Армению посетили российский, французский и американский сопредседатели Минской группы ОБСЕ, то можем сказать, что мнение о роспуске сопредседательства Минской группы ОБСЕ не обоснованно. Мы четко видим, что, хотя события в Украине создали трудности для совместной деятельности сопредседателей, все страны-сопредседатели сохраняют верность своему мандату урегулирования нагорно-карабахской проблемы”,- заявил Н.Пашинян.
По словам премьера, на этом фоне чрезвычайно важно обеспечить безопасность Нагорного Карабаха, ключевым компонентом которой является бесперебойное и беспрепятственное использование Лачинского коридора.
“В этом плане нельзя не признать вклад миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе. С другой стороны, в ряде эпизодов мы видим необходимость повышения эффективности деятельности миротворцев. Вторжение азербайджанских подразделений в село Парух, в зону ответственности миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе, это крайне тревожный факт, который имеет существенное значение с точки зрения общей оценки ситуации. И мы надеемся, что миротворцы обеспечат полноценный вывод азербайджанских подразделений”,- подчеркнул глава правительства.
О содержании московских переговоров по части карабахской проблемы Пашинян поставил в известность президента Республики Арцах.
Премьер также отметил, что всегда выражал готовность поделиться этим содержаием с парламентской оппозицией, однако последняя отказывается от подобных обсуждений.
“После 9 ноября 2020 г. перед всеми моими зарубежными визитами по всем возможным ресурсам распространялись сведения о подписании какого-то документа по урегулированию проблемы НК, которым Арцах должен быть передан Азербайджану. Я ответственно заявляю, что за этот пероид и на данный момент не было и нет ни одного лежащего на столе или введенного в обращение проекта относительно урегулирования вопроса Нагорного Карабаха. Что касается сдачи Арцаха, то Арцах не вещь, чтобы сдать или не сдать. Арцах – в первую очередь живущие там люди”,- заявил Никол Пашинян, добавив, что если б они хотели сдать Арцах, то после 44-дневной войны не стали бы тратить десятки миллиардов драмов на возвращение арцахцев в свои дома.
“Я исключаю существование более или менее близкого к подписанию документа, который будет подписан без широкого общественного обсуждения, в том числе с участием всех общественных слоев Арцаха. Это железная гарантия. Судьба Арцаха не может быть решена за спиной народа”,- подчеркнул Никол Пашинян.