Արցախի ամբողջ տարածքում գազամատակարարումը վերականգնվել է
Մարտի 28-ին Արցախի ամբողջ տարածքում գազամատակարարումը վերականգնվել է։ Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից «Հետքին» հայտնեցին, որ նախորդ օրը երեկոյան վերականգնվել է, և մինչ այս պահը գազամատակարարման հետ կապված որևէ բողոք քաղաքացիների կողմից չի ստացել գրասենյակը։
Մարտի 18-ին հայտնի դարձավ, որ վնասված գազատար խողովակի վերանորոգման աշխատանքներն ավարտվել էին, և բնական գազը մատակարարվում էր «Արցախգազ» ՓԲԸ ընդունման կետ։ Արցախում գազամատակարարումը վերականգնվել էր մարտի 19-ին։
Մարտի 21-ին Ադրբեջանի ուղիղ միջամտության հետևանքով Արցախում հերթական անգամ դադարեցվել էր գազամատակարարումը։ Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտնեց, որ բավարար հիմքեր կան պնդելու, որ մարտի 8-ին պայթեցված գազատարի վերանորոգման աշխատանքների ընթացքում ադրբեջանական կողմը տեղադրել է փական, որի միջոցով էլ դադարեցրել էր գազամատակարարումը։
Նշենք նաև, որ մարտի 27-ին ադրբեջանական մի շարք լրատվամիջոցներ լուր էին տարածել առ այն, թե իբր ադրբեջանական «Ազերիգազ»-ը վերացրել է Արցախի գազաբաշխիչ գծի վրա տեղի ունեցած վթարի հետևանքները, և մարտի 29-ից Արցախում գազամատակարարումը կվերականգնվի։ Այս հայտարարությանն ի պատասխան՝ «Արցախգազ» ՓԲԸ-ն հայտնեց, որ ադրբեջանական պետական նավթային SOCAR ընկերությունը կամ դրա դուստր ընկերություն «Ազերիգազ»-ը որևէ առնչություն չեն կարող ունենալ Արցախի Հանրապետության գազամատակարարման գործընթացի հետ։ Դա պարզապես տեխնիկական ու աշխարհագրական առումով էլ բացառվում է:

Возобновилась подача газа в Арцах
28 марта газоснабжение на всей территории Арцаха было восстановлено. Из офиса Защитника прав человека Арцаха Hetq.am сообщили, что накануне вечером подача газа в республику возобновилась.
Напомним, что 8 марта 2020 г. министерство территориального управления и инфраструктур Арцаха сообщило о повреждении идущего из Армении в Арцах газопровода на участке рядом с азербайджанской позицией, однако азербайджанская сторона чинит препятствия проведению ремонтных работ.
18 марта стало известно, что ремонтные работы на поврежденном газопроводе завершены, и газ начал поступать на приемный пункт ЗАО “Арцахгаз”. 19 марта подача газа в Арцах возобновилась.
21 марта вследствие прямого вмешательства Азербайджана в Арцахе в очередной раз прекратилось газоснабжение. Как сообщил Информационный штаб Арцаха, имеются достаточные основания утверждать, что в ходе ремонтных работ на взорванном 8 марта газопроводе азербайджанская сторона установила вентиль, с помощью которого перекрыла подачу газа.
Отметим также, что 27 марта ряд азербайджанских СМИ распространил информацию о том, что якобы азербайджанская компания “Азеригаз” устранила последствия аварии на газораспределительной линии, и с 29 марта газоснабжение Арцаха будет возобновлено. В ответ ЗАО “Арцахгаз” заявило, что ни Государственная нефтяная компания Азербайджана SOCAR, ни ее дочерняя компания “Азеригаз” не могут иметь отношения к процессу газоснабжения Республики Арцах, поскольку это исключено как в техническом, так и в геополитическом плане.