ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ խորապես մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական զորքերի տեղաշարժմամբ
Միացյալ Նահանգներն իր լուրջ մտահոգությունն է հայտնում Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի զորքերի տեղաշարժի կապակցությամբ և կարծում, որ այդ և սրմանը միտված մյուս միջոցներն անպատասխանատու և սադրիչ են։ Այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի ծառայության ղեկավարի տեղակալ Ջալինա Փորթերը։
«Միացյալ Նահանգները խորապես մտահոգված է Ադրբեջանի զորքերի տեղաշարժով։ Զորքերի տեղաշարժը և էսկալացիոն մյուս միջոցները հանդիսանում են անպատասխանատու և ստեղծում են ոչ անհրաժեշտ սադրանք»,- ասել է նա։
Պետքարտուղարության մամուլի ծառայության ղեկավարի տեղակալը հավելել է, որ ԱՄՆ-ն ուշադրությամբ հետևում է շփման գծի երկայնքով առկա իրավիճակին։ «Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է կիրառեն հաղորդակցման ուղիղ ալիքները, որպեսզի անմիջապես իրականացնեն ապասրումը»,- նշել է ամերիկացի դիվանագետը։
Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունն արձագանքել է ամերիկյան կողմի հայտարարությանը։ Մասնավորապես, Բաքուն Վաշինգտոնին մեղադրել է, որ ԱՄՆ-ն, լինելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր, «որևէ արդյունավետ քայլ չի ձեռնարկել Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ռազմական ագրեսիային վերջ տալու համար»։
Հիշեցնենք, որ Փառուխում և հարակից դիրքերում ադրբեջանական զորքերի տեղաշարժն ավելի վաղ դատապարտել էր նաև Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Իրավիճակը բավականին լարված է Արցախում՝ Ասկերանի շրջանում։ Ադրբեջանի զինված ուժերը հատել էին շփման գիծը և գրավել Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն ու հարակից դիրքերը։ Արցախի իշխանությունները հայտարարել են, որ հայկական կողմն ունի 3 զոհ և 14 վիրավոր։

Here’s the exchange:
Raufoglu:   My question is about Azerbaijan and Armenia. Yesterday the State Department urged both sides to use direct communication channels to immediately de-escalate, something that – there’s a plausible on the Azerbaijani side, and there’s a lack of information about what exactly is going on. I was wondering if this – there was another tweet from the State Department, actually, that there was a phone call between the Assistant Secretary Donfried and the foreign ministers. If you have anything further on that call, any readout.
What is the state of U.S. mediation efforts at this point? Is the Minsk Group still around? And given what Russia has been doing in the region, do you still consider Russia a partner on peacemaking in the region? Thank you so much again.
Porter: Thanks, Alex. I’ll start off by saying that we are closely monitoring the situation along the line of contact established between – established following the November 2020 ceasefire. The United States is deeply concerned about Azerbaijan troop movements. Troop movements and other escalatory measures are irresponsible and unnecessarily provocative.
And to your question on the phone call between our Assistant Secretary Karen Donfried, I can confirm that our assistant secretary did speak with both the Armenian and – Armenian foreign minister and the Azerbaijani foreign minister on March 24th, and she just reiterated what Secretary Blinken told the Prime Minister Pashinyan as well as President Aliyev on March 21st and 22nd, which was calling both sides to show restraint and intensify diplomatic engagement to find comprehensive solutions to all of the outstanding issues. Armenia and Azerbaijan just need to use direct communication channels to immediately de-escalate.
On your second question, the United States, as a co-chair of the OSCE Minsk Group, remains deeply committed to working with the sides to achieve a long-term political settlement of the conflict.