44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների կրտսեր եղբայրները հնարավոր է՝ ազատվեն զինծառայությունից
44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների կրտսեր եղբայրները հնարավոր է՝ ազատվեն զինծառայությունից։ Կառավարությունը փետրվարի 17-ի նիստում հավանություն տվեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի օրենսդրական նախաձեռնությանը։
Որոշման նախագիծը պետք է արժանանա նաև Ազգային ժողովի հավանությանը։
Ըստ գործադիրի հիմնավորման՝ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 21-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետը սահմանում է, որ շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու հիմքերից է ընտանիքի միակ արու զավակ լինելը և միաժամանակ Հայաստանի պաշտպանության մարտական գործողությունների կամ զինված ուժերում կամ այլ զորքերում զինվորական ծառայության ընթացքում զոհված (մահացած) ծնող կամ եղբայր կամ քույր ունենալը: Գործող օրենքի կարգավորումներով՝ զինվորական ծառայությունից ազատվելու պարտադիր պայման է հանդիսանում նաև ընտանիքում միակ արու զավակ լինելը:
«Ունենք հայ-ադրբեջանական 44-օրյա պատերազմի հետևանքով զոհված զինծառայողների կրտսեր եղբայրներ, ովքեր ենթակա են պարտադիր զինվորական ծառայության, քանի որ ընտանիքի միակ արու զավակը չեն: Նրանցից շատերի ծնողները գտնվում են ծանր հոգեբանական և սոցիալական վիճակում, չեն ցանկանում իրենց կրտսեր որդուն ևս ուղարկել զինվորական ծառայության: Ունենալով մեծ հարգանք իրենց կյանքը հանուն հայրենիքի զոհաբերած մեր հայրենակիցների ընտանիքի անդամների նկատմամբ՝ պետք է նաև պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու հնարավորություն տանք այդ ընտանիքների մյուս անդամներին, որի արդյունքում զոհված զինծառայողների ընտանիքներն ավելի հեշտ կհաղթահարեն հոգեբանական և իրենց առջև ծառացած սոցիալական խնդիրները»,- նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ։

Младшие братья погибших в 44-дневной войне военнослужащих могут быть освобождены от службы в армии
Правительство на заседании 17 февраля одобрило законодательную инициативу депутата фракции “Гражданский договор” Айка Саргсяна, согласно которой младшие братья погибших в 44-дневной войне военнослужащих могут быть освобождены от службы в армии.
Проект решения должен быть одобрен также Национальным Собранием.
Согласно обоснованию законопроекта, п.3 ч.1 ст.21 закона РА “О военной службе и статусе военнослужащего” устанавливает, что одним из оснований освобождения от обязательной военной службы является наличие в семье единственного сына, либо погибшего во время боевых действий при защите Армении или в ходе военной службы родителя, брата или сестры.
“У погибших в 44-дневной армяно-азербайджанской войне военнослужащих есть младшие братья, которые подлежат воинскому призыву, поскольку не являются единственными сыновьями в семьях. Родители многих из них находятся в тяжелом психологическом состоянии, имеют социальные проблемы, поэтому не хотят отправлять своих сыновей в армию. Проявляя огромное уважение к семьям наших соотечетственников, пожертвовавших своими жизнями во имя родины, необходимо освободить от обязательной военной службы других членов этих семей, благодаря чему семьи погибших военнослужащих легче преодолеют те психологические и социальные проблемы, с которыми они столкнулись”,- говорится в обосновании законопроекта.