Սյունիքում գերեվարված ոչ բոլոր զինծառայողներն են վերադարձվել Հայաստանին
Փետրվարի 7-ին հայտնի դարձավ, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ, Ադրբեջանը հայկական կողմին է փոխանցել 8 հայ ռազմագերիների, որոնց օդանավակայանում դիմավորում էին նաև ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լույոն և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը։
Հայրենադարձված գերիների մի մասը գերեվարվել էին նոյեմբերի 16-ին Սյունիքում տեղի ունեցած մարտական գործողությունների, իսկ մյուսները՝ Հադրութի Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերում տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների ժամանակ։
Մի քանի լրատվամիջոց, հղում անելով իր աղբյուրներին, հայտնել էին, որ 2021 թվականի նոյեմբերի 16-ին գերության մեջ հայտնված բոլոր հայ զինծառայողները վերադարձվել են։
Տեղեկությունը ճշտելու նպատակով «Հետք»-ը հարցում էր ուղարկել ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայություն։ «2021 թվականի նոյեմբերի 16-ի մարտական գործողությունների ժամանակ Ադրբեջանի Հանրապետության ԶՈՒ-ի կողմից գերեվարված բոլոր զինծառայողների վերադարձի վերաբերյալ տեղեկությունը չի համապատասխանում իրականությանը։ Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից չի վերադարձվել ՀՀ ՊՆ N զորամասի ժամկետային զինծառայող Էդիկ Հովսեփյանը»,- նշվում է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության պաշտոնական պատասխանի մեջ։
Ստացվում է, որ նոյեմբերի 16-ին գերեվարված դեռևս առնվազն մեկ զինծառայող գտնվում է Ադրբեջանում գերության մեջ։
Ազգային անվտանգության ծառայությունից նաև նշում են, որ ադրբեջանական կողմից պաշտոնապես հաստատված տվյալներով Ադրբեջանում դեռևս պահվում են 38 հայ ռազմագերիներ։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 16-ին հայ-ադրբեջանական շփման գծի հարավարևելյան հատվածում, ադրբեջանական կողմի սադրանքի արդյունքում, տեղի էին ունենում մարտական գործողություններ, որի ընթացքում կողմերը կիրառում էին զրահատեխնիկա և հրետանի։ ՀՀ պաշտպանական գերատեսչությունը հայտարարել էր, որ հայկական կողմը կորցրել է երկու մարտական դիրք, կան զոհեր, վիրավորներ ու գերիներ։ Այդուհանդերձ, նույն նոյեմբերի 16-ի երեկոյան կողմերը դադարեցրել էին կրակը, երբ ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն հեռախոսազրույց ունեցավ կողմերի պաշտպանության նախարարներ Սուրեն Պապիկյանի և Զաքիր Հասանովի հետ։
Նույն օրն ավելի վաղ հայկական կողմը հայտարարել էր, որ դիմելու է Ռուսաստանին օգնության համար։ «Քանի որ հարձակումը եղել է Հայաստանի սուվերեն տարածքի վրա, ապա մենք դիմում ենք Ռուսաստանին՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև 1997 թվականի պայմանագրի շրջանակում Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու կոչով և համաձայնագրի շրջանակում փոխադարձ պարտականություններն իրագործելու տրամաբանության շրջանակներում»,- նշել էր Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Ըստ նրա՝ հայկական կողմն ակնկալում է, որ ՌԴ-ն օգնություն կտրամադրի և հնարավորություն կլինի վերականգնելու Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը։ Սակայն մինչ այս պահը ադրբեջանական զորքերը գտնվում են ՀՀ ինքնիշխան տարածքում և որևէ քայլ չի ձեռնարկվել նրանց դուրս բերելու ուղղությամբ։

Армении возвращены не все взятые в плен в Сюнике военнослужащие
7 февраля стало известно, что при посредничестве президента Франции Эммануэля Макрона и председателя Европейского совета Шарля Мишеля Азербайджан вернул Армении 8 армянских военнопленных. В ереванском аэропорту их встречали посол Франции в РА Анн Луйон и руководитель делегации ЕС в Армении Андреа Викторини.
Часть вернувшихся на родину военнослужащих была взята в плен во время боевых действий в Сюнике 16 ноября, остальные – во время военных действий в селах Хцаберд и Хин Тагер Гадрутского района.
Несколько СМИ со ссылкой на свои источники написали, что возвращены все армянские военнослужащие, попавшие в плен 16 ноября 2021 года.
С целью уточнения этой информации Hetq.am направил запрос в Службу национальной безопасности РА. В полученном официальном ответе СНБ говорилось: “Информация о возвращении всех военнослужащих, взятых в плен ВС Азербайджанской Республики во время боевых действий 16 ноября 2021 года, не соответствует действительности. Азербайджанская Республика не вернула срочного военнослужащего N-ской военной части Минобороны РА Эдика Овсепяна”.
Получается, что в азербайджанском плену все еще находится по меньшей мере один армянский военнослужащий, взятый в плен 16 ноября. СНБ также отметила, что, согласно официально подтвержденным азербайджанской стороной данным, Азербайджан до сих пор удерживает 38 армянских военнопленных.
Напомним, что в результате азербайджанской провокации 16 ноября на юго-восточном участке армяно-азербайджанской линии соприкосновения произошли боевые действия, в ходе которых стороны применили бронетехнику и артиллерию. Оборонное ведомство РА заявило, что армянская сторона потеряла две боевые позиции, есть погибшие, раненые и взятые в плен. Тем не менее, вечером 16 ноября, после того, как министр обороны России Сергей Шойгу провел телефонный разговор с министрами обороны Суреном Папикяном и Закиром Гасановым, стороны прекратили стрельбу.
Ранее армянская сторона заявила, что намерена обратиться за помощью к России. “Поскольку нападение было совершено на суверенную территорию Армении, мы обратимся к России с призывом защитить территориальную целостность Армении в рамках договора между РА и РФ от 1997 года”,- сказал секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян.
Он также отметил, что РФ предоставит помощь, что позволит восстановить территориальную целостность Армении. Несмотря на это, азербайджанские войска до сих пор находятся на суверенной территории Республики Армения, и никакие шаги по их выводу не предпринимаются.