Հոսպիտալացված է 122 հղի, 53 թոքաբորբով են ախտորոշված
Նոր տիպի կորոնավիրուսի իրավիճակը Հայաստանում ծայրահեղ լարված է։ Այս մասին Կառավարության հերթական՝ հոկտեմբերի 28-ի նիստի մեկնարկին հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Առողջապահության նախարարին խնդրելով ներկայացնել մանրամասներ։
«Այս պահին Հայաստանում մոբիլիզացված է 27 բժշկական կենտրոն, որոնք սպասարկում են քովիդ պացիենտներին։ Ընդհանուր առմամբ, 3050 մահճակալ այս պահին պրակտիկորեն անընդհատ զբաղված է»,- հայտնեց Անահիտ Ավանեսյանը։
Նախարարի խոսքով՝ ծանր վիճակում գտնվում է՝ 1088, ծայրահեղ ծանր՝ 307, թոքային օդափոխության սարքերին միացված է 152 մարդ․
«Այս շտամի առանձնահատկությունն է այն, որ թե՛ հիվանդության ընթացքի ծանրության, թե՛ վարակելիության, թե՛ տարիքային առումով մեզ ավելի ու ավելի ծանր վիճակում է դնում։ Այս շտամը բավական ագրեսիվ ընթացք է ունենում նաև հղիների մոտ, այս պահին ունենք 122 հղի, որոնք հոսպիտալացված են։ Նրանցից 53-ի մոտ առկա է թոքաբորբ»։
Անդրադառնալով պատվաստված և վարակված քաղաքացիներին՝ նախարարը նշեց, որ այս պահին դրական ակտիվ 30 433 դեպքերի շրջանում պատվաստված քաղաքացիները 1702-ն են։
«Հոսպիտալացված մոտ 3100 քաղաքացու շրջանում պատվաստված է 96-ը։
Վերակենդանացման բաժանմունքում 1500 քաղաքացուց 5 հոգի է, որ պատվաստված է»,- ասաց նա։
Վարչապետն էլ հավելեց՝ Հայաստանը չպետք է գնա լոքդաունների։
Նա չբացառեց, որ առաջիկայում բաց տարածքներում դիմակներ կրելու վերաբերյալ նոր որոշում կկայացվի։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ առավել կարևոր ուղղությունը պատվաստումն է։ Կառավարության ղեկավարն իր ընտանիքի օրինակը բերեց՝ 6 անդամներից 4-ը պատվաստվել է։
«Վերջերս մեր 14-ամյա դուստրը վարակվեց կորոնավիրուսով, մենք բավական ուշ իմացանք, մոտավորապես՝ մեկ շաբաթ անց, ընտանիքի պատվաստված անդամներից ոչ մեկը չվարակվեց կորոնավիրուսով»։
Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ պատվաստման կեղծ սերտիֆիկատ տալու համար բուժաշխատողների շրջանում քրեական գործերով որպես մեղադրյալ ներգրավված անձինք կան, կա նաև կալանավորված 6 անձ։
Խոսելով այն մասին, որ միջոցառումների ժամանակ պաշտոնյաները դիմակ չեն կրում՝ վարչապետն ասաց․ «Հարգելիներս, քաղաքացիները հարսանիք են անում, միջոցառումներ են անում, սուրճ խմելիս դիմակ կրո՞ւմ են, էժան շահարկումներին պետք է չտրվել»։

Госпитализированы 122 беременные с коронавирусной инфекцией
Ситуация с Covid-19 в Армении крайне напряженная, сообщил в начале сегодняшнего заседания правительства премьер-министр Никол Пашинян. Более подробные данные представила министр здравоохранения Анаит Аванесян: “На данный момент в Армении мобилизовано 27 медцентров, которые обслуживают ковидных больных. В целом постоянно заняты 3050 коек”.
По словам главы Минздрава, в тяжелом состоянии находятся 1088 человек, в крайне тяжелом – 307, к аппаратам ИВЛ подключены 152 человека.
“Особенность этого штамма состоит и в более тяжелом течении болезни, и в большей степени заразности, и в возрасте пациентов. Этот штамм довольно агрессивно ведет себя и в отношении беременных. На данный момент госпитализированы 122 больные ковидом беременные женщины. У 53 из них пневмония”.
Касаясь вакцинированных граждан, которые, тем не менее, заразились, Анаит Аванесян отметила, что среди 30 433 заболевших коронавирусом прививку получили 1702 человека.
“Из госпитализированных 3100 граждан вакцинированы 96, а из находящихся в реанимации 1500 пациентов – пятеро”,- сообщила министр.
Н. Пашинян заявил, что Армения не должна объявлять локдаун. Вместе с тем премьер не исключил возможность принятия в ближайшее время нового решения о ношении масок на открытых пространствах, а также подчеркнул необходимость вакцинации как наиболее важного направления борьбы с Covid-19.
Затем Пашинян сообщил, что по уголовным делам о выдаче поддельных сертификатов о вакцинации ряду медработников предъявлено обвинение, шесть человек находятся под арестом.
Касаясь разговоров о том, что должностные лица во время мероприятий не носят маски, глава правительства сказал: “А разве во время свадеб, мероприятий или в кафе граждане носят маски? Не надо поддаваться дешевым манипуляциям”.