«Գնաճը խժռում է մեր արած աշխատանքի մեծ մասը»․ Վահան Քերոբյան
«Ընդհանուր գնաճը 8,9 տոկոս է, բայց սննդամթերքի համար՝ ավելի բարձր։ Մենք շատ անհանգստացած ենք, որովհետև մեր աշխատանքի արդյունքը պետք է լինի մարդկանց ավելի լավ ապրելը, իսկ գնաճը, կարելի է ասել, խժռում է մեր արած աշխատանքի մեծ մասը։ Իհարկե, պետք է փորձենք զսպել գնաճը՝ մեր տնօրինման տակ եղող գործիքներով»,- այս մասին այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Ըստ նախարարի՝ Կենտրոնական բանկը նույնպես իր գործիքակազմը կիրառում է, բայց երբեմն դա սկսում է վտանգել կամ վնասել տնտեսության կարևոր ճյուղերին, օրինակ՝ արտահանմանը։
«Անընդհատ կոնսուլտացիաների մեջ ենք գործընկեր երկրների հետ, խոսքն առաջին հերթին վերաբերում է ԵԱՏՄ երկրներին, նաև՝ Ուկրաինային, հարավամերիկյան երկրներին, որպեսզի կարողանանք ՀՀ տնտեսվարողներին ապահովել նորմալ կամ ցածր գներով ապրանքներով, որը թույլ կտա մեղմել գնաճը»,- ասաց Քերոբյանը։
Վահան Քերոբյանը տեղեկացրեց, որ այս տարի Հայաստանը կարտոֆիլի արտահանման ռեկորդ է սահմանել՝ 30 հազար տոննա։
«Պետք է հասկանալ, որ Հայաստանը փակ, առանձին երկիր չէ, հաղորդակից անոթներով միացած է մեզ հետ նույն տնտեսական Մաքսային միության մեջ գտնվող երկրների հետ, և եթե պահանջարկն այդ երկրներում աճում է, դա անպայման անդրադառնում է տեղի արտադրողի և արտադրանքի գների վրա։ Կարծում ենք, որ ստեղծված կոնյունկտուրայում մեր ֆերմերներին չպիտի զրկենք իրենց եկամուտներն ավելացնելու հնարավորությունից, և եթե հնարավորություն կա ավելի բարձր գնով արտահանել, ուրեմն ճիշտ գինը դա է»։
Թարմ գյուղմթերքը հիմնականում ԵԱՏՄ երկրներ է արտահանվում։ Էկոնոմիկայի նախարարը նշեց, որ այս պահի դրությամբ 180 հազար տոննա թարմ գյուղմթերք է արտահանվել, իսկ անցած տարվա ընթացքում՝ մոտ 145 հազար։

“Рост цен “пожирает” большую часть проделанной нами работы” – Ваан Керобян
“Общий рост цен составляет 8,9%, однако в случае с продуктами питания этот показатель выше. Мы очень обеспокоены, так как результатом нашей работы должно быть повышение качества жизни людей, между тем рост цен “пожирает” большую часть проделанной нами работы. Разумеется, мы должны пытаться сдерживать инфляцию с помощью находящихся в нашем распоряжении инструментов”,- заявил на встрече с журналистами по завершении сегодняшнего заседания правительства министр экономики Ваан Керобян.
“Мы постоянно проводим консультации со странами-партнерами. Речь идет в первую очередь о странах-членах ЕАЭС, а также Украине, южноамериканских государствах. Наша задача – обеспечить хозяйствующих субъектов Армении товарами по нормальным или низким ценам, что позволит смягчить инфляцию”,- сказал Керобян.
По словам главы Минэкономики, в этом году Армения экспортировала рекордное количество картофеля – 30 тысяч тонн.
“Нужно понять, что Армения – не отдельная закрытая страна. Она связана коммуникациями со странами, входящими с нами в один Таможенный союз. И если спрос в этих странах растет, то это в обязательном порядке сказывается на ценах на продукцию. Мы думаем, что в условиях создавшейся конъюнктуры наши фермеры не должны лишаться возможности увеличивать свои доходы. И если есть возможность экспортировать продукцию по более высоким ценам, то это и есть правильная цена”.
Свежая сельхозпродукция экспортируется в основном в страны ЕАЭС. По словам Ваана Керобяна, к сегодняшнему дню экспортировано 180 тысяч тонн свежих овощей и фруктов, тогда как в прошлом году этот показатель составил около 145 тысяч тонн.