ՀՀ կառավարությունն ու «Էյր Արաբիան» 10-ական մլն դոլար կներդնեն ազգային ավիաընկերություն ստեղծելու համար
2021 թվականի հուլիսի 14-ին «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲ ընկերության և «Էյր Արաբիա»-ին (Air Arabia) ամբողջությամբ պատկանող ընկերության միջև կնքվել է պայմանագիր, որով կողմերը պարտավորվել են Հայաստանում ստեղծել ազգային ավիաընկերություն: Այս նպատակով Կառավարությունն այսօրվա՝ հոկտեմբերի 14-ի նիստում որոշեց «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲ ընկերության կանոնադրական կապիտալը, նորաստեղծ ավիաընկերության բաժնետոմսերի դիմաց վճարման նպատակով, ավելացնել 4 մլրդ 733 մլն 720 հազար դրամով։
«Որոշումն արտահայտում է ՀՀ կառավարության՝ հայկական ավիաընկերություն ունենալու քաղաքական կամքը, ինչը չի նշանակում՝ Հայաստանում այլ հայկական ընկերություններ չպետք է լինեն և չեն կարող լինել։ Հայաստանի կառավարությունը և «Էյր Արաբիա»-ի դուստր ընկերությունը ներդնում են յուրաքանչյուրը 10 մլն դոլար»,- հարցի քննարկման ժամանակ հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ վարչապետի՝ ավիաընկերությունը կկոչվի «Արնա»։
Ավիաընկերության կառավարումն իրականացնելու է «Էյր Արաբիա»-ն, որը հանդիսանում է Մերձավոր Արևելքի ու Հյուսիսային Աֆրիկայի առաջին և ամենամեծ բյուջետային ավիափոխադրողը:
Գործադրի հիմնավորմամբ՝ նոր ազգային ավիաընկերության ստեղծումը կնպաստի երկրում արագ աճ գրանցող զբոսաշրջության և հարակից ոլորտների ներուժի օգտագործմանը, ինչպես նաև կնպաստի տնտեսական ակտիվությանը՝ Հայաստանի քաղաքացիներին ապահովելով հուսալի, որակյալ և մատչելի օդային ճանապարհորդության հնարավորություն:
««Էյր Արաբիայի» հետ սերտ գործընկերությունն օգտակար կարող է լինել Հայաստանում քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտի զարգացման համար, իսկ նման ընկերության հարուստ փորձի տեղայնացումը կլինի նախկինում ծագած խնդիրների կարգավորման ուղղություններից մեկը»,- ասված է ընդունված որոշման նախագծում։

Правительство РА и “Эйр Арабия” внедрят по 10 млн долларов в создание национальной авиакомпании
14 июля 2021 г. между ЗАО “Фонд государственных интересов Армении” и дочерней компанией авиакомпании “Эйр Арабия” был заключен договор, которым стороны обязались создать в Армении национального авиаперевозчика. С этой целью правительства на сегодняшнем заседании приняло решение увеличить на 4 млрд 733 млн 720 тысяч драмов уставной капитал ЗАО “Фонд государственных интересов Армении” с целью покупки акций новосозданной авиакомпании.
“Решение отражает полиическую волю правительства РА к созданию армянского авиаперевозчика. Это, однако, не означает, что в Армении не должно быть новых армянских авиакомпаний. Правительство страны и дочерняя компания “Эйр Арабия” внедрят по 10 млн долларов”,- сообщил во время обсуждения вопроса премьер-министр Никол Пашинян. Авиакомпания, по словам премьера, получит название “Арна”.
Управление этой авиакомпанией будет осуществлять “Эйр Арабия”, являющаяся первой и самой крупной бюджетной авиакомпанией на Ближнем Востоке и в Северной Африке.
По мнению правительства, создание новой национальной авиакомпании будет способствовать не только использованию потенциала быстро расширяющейся в стране сферы туризма и сопредельных сфер, но и росту экономической активности, обеспечив для граждан Армении надежные, качественные и доступные воздушные перевозки.
“Тесное сотрудничество с “Эйр Арабия” может быть полезно для развития сферы гражданской авиации в Армении, а внедрение в стране богатого опыта этой авиакомпании станет одним из направлений решения возникших в прошлом проблем”,- говорится в принятом проекте решения.